SAFF

Asad smislio novi zločin nad sirijskim izbjeglicama: Onemogućavanje izdavanje novih pasoša

Facebook
Twitter
WhatsApp

Konzularna predstavništva sirijskog režima u Jordanu i Turskoj na svojim službenim internetskim stranicama objavila su da od 24.4.2017. godine. više neće primati nove aplikacije za produžavanje pasoša Sirijcima koji žive u tim zemljama. Prema službenim podacima u Jordanu se nalazi oko 1,3 miliona sirijskih izbjeglica, dok se u Turskoj nalazi oko 2,6 miliona.

Izdavanje novih pasoša odvijat će se po novom sistemu, odnosno novim cijenama, pa će tako izdavanje novog pasoša koštati 400 američkih dolara po redovnoj proceduri, i to za one koji su rezervirali termin, a po hitnoj 800. Ove promjene je krajem marta izglasao režimski parlament.

Praktično iskustvo sirijskih izbjeglica

Teško je povjerovati da jedna zemlja svojim građanima u inostranstvu onemogućava produžavanje pasoša i na taj način ih ostavlja bez putnih isprava. Neko može reći kako ova konstatacija nije tačna, jer će Sirijci moći izvatiti novi pasoš, ali situacija na terenu i iskustva sirijskih izbjeglica govore drugačije.

Problem počinje već kod pokušaja da predate dokumente. Postoje dva načina za to: prvo da stojite u nepreglednom redu pred konzularnim predstavništvom, a drugi je da platite mito kako biste dobili rezerviran termin.

Mladić kojeg je ekipa Alarabiye pratila tokom pokušaja da aplicira za dobijanje novog pasoša prije nego što je objavljen početak rada po novom zakonu, dao je 120 dolara (oko 350 turskih lira) mita službeniku sirijskog konzulata u Istanbulu, što je vrlo visoka cifra za prosječnog sirijskog izbjeglicu u Turskoj, da bi dobio rezerviran termin. No, kada je iz Gazinatepa doputovao u Istanbul na termin koji je kupio, čekao je dva sata da bude primljen, a onda mu je rečeno kako je rezervacija falsificirana.

Nakon toga mladić je odlučio da čeka u redu ispred konzulata. Tri dana i noći proveo je pred konzulatom. Naravno, nije bio jedini. Prostor ispred konzulata je zakrčen mladićima koji danonoćno čekaju da dođu na red i predaju zahtjeve za novi pasoš. Starci i žene ne mogu izdraži ovako teška čekanja, pa ih gotovo i nema.

Tu se opet pojavljuju prizori tako poznati kada su u pitanju institucije sirijskog režima: tzv. posrednici, koji za 500 do 2000 dolara nude ubrzavanje procedure. Oni, razumije se, sarađuju sa službenicima konzulata i sa njima dijele „profit“.

Socijalna katastrofa

Problem produžavanja i izdavanja novog pasoša je socijalna katastrofa koja Sirijcima u inostranstvu ugrožava legalan boravak u zemljama u kojima se nalaze.

U maju 2015. godine., koalicija sirijske opozicije u Kataru je izdavala pasoše koji su trebali biti priznati od strane 25 zemalja, ali se ispostavilo da pasoši nisu priznati. Tako su mnoge sirijske izbjeglice uzaludno utrošile novac za beskoristan pasoš. Sada, s novim zakonom režima o izdavanju pasoša u konzularnim predstavništvima u inostranstvu čini se da smrt sa svih strana vreba Sirijce. Svejedno je li to prava, fizička, smrt u zemlji, ili metaforička smrt u izbjeglištvu.

Pripremio: Abdullah Nasup

Izvor: Alarbiya.net

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA