SAFF

Čampara: Dokaze nisam sklonio, to su bolesne laži iz glave Fahrudina Radončića

Facebook
Twitter
WhatsApp

Dubravko Čampara, tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine, negiro je medijske napise o tome da je “sklonio više od 100 dokaza i tako zaštitio prave počinioce zločina” odnosno ubistva Ramiza Delalića Ćele.

Takve tvrdnje pojavile su se ponovo u Dnevnom avazu, a nakon što je predmet vezan za istragu ubistva Ramiza Delalića po odluci vršiteljice dužnosti glavnog tužioca Tužilaštva BiH Gordane Tadić, izuzet od Čampare i dodijeljen na postupanje tužiocu Olegu Čavki.

– Takve tvrdnje da sam sklonio dokaze su obične bolesne laži koje su nastale u glavi Fahrudina Radončića. Radi se o propratnim aktima i dopisima koji će biti dostavljeni novom tužiocu. Upravo u dogovoru sa novim tužiocem Čavkom u tom predmetu pokušavam naći modus kako da mu dostavim te akte, imajući u vidu da se oni vežu za oba predmeta, dakle predmet “Lutka” koji ja vodim i predmet koji se odnosi na Delalićevo ubistvo, a imajući u vidu da je to sve bio jedan predmet pa je razdvojen na dva. Radi se o propratnim i proceduralnim aktima, a ne o bilo kakvim dokazima koje sam tobože sklonio. Niti jedan dokaz i bitan akt, niti je sklonjen, niti je uništen kao što piše Radončićev list Avaz. Radi se o izmišljotinama, istima kao što su i ostale izmišljotine koje oni pišu o mojoj porodici i meni već godinama. Upravo u dogovoru sa novim tužiocem u narednih nekoliko dana ću naći način kako da riješimo pitanje tih akata – izjavio je za Faktor tužilac Dubravko Čampara.

Imajući u vidu da je vršiteljica dužnosti glavnog tužioca Gordana Tadić predmet dala na postupanje Olegu Čavki, iako je prije više od godinu upozorena iz policijskih i obavještajnih agencija na Čavkine “veze sa ljudima bliskim Naseru Keljmendiju”, kako se u toj dokumentaciji navodi, Čampara takvu situaciju nije htio komentirati.

– To je stvar iz nadležnosti glavne tužiteljice i ja na takve navode nemam nikakav komentar – kazao je.

Naime, u okviru predmeta koji se odnosi na ubistvo Ramiza Delalića istraga se vodi i protiv Nasera Keljmendija i Fahrudina Radončića. Tadić nije uzela u obzir informaciju koju je dobila od obavještajnih i policijskih agencija u vezi sa tužiocem Čavkom, pa je i Federalna uprava policije (FUP) protiv nje podnijela prijavu Urdu disciplinskog tužioca.

Tužilaštvo je nedavno zatražilo od FUP-a da im dostavi sva eventualna nova saznanja koja imaju u vezi sa Delalićevim ubistvom. FUP je obavijestio Tadić da neće dostaviti bilo kakve informacije dok je Čavka postupajući tužilac u predmetu. Ova policijska agencija se u svojoj obavijesti pozvala na dokumentaciju obavještajnih i policijskih agencija.

U Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, inače, nikada ne manjka afera, disciplinskih prijava i kontroverznih tužilaca, pa je tako i Oleg Čavka, u više navrata bio pod istragom Disciplinske komisije VSTV-a. Među poznatijim Čavkinim incidentima je onaj iz 2012. godine kada je, prema vlastitom priznanju, naredio uništenje zapisnika o saslušanju svjedoka u jednom predmetu, a sve se odvijalo u prisustvu brojnih svjedoka ispred zgrade Suda BiH!

Čavka je također napisao i dostavio e-mailom uposlenicima Tužilaštva anonimno lažno uputstvo satiričnog sadržaja pod nazivom “Opće uputstvo”. Istraga je pokazala kako je e-mail poslat sa mobilnog telefona Čavkine majke, a u njemu, između ostalog, stoji: “Tužioci koji misle da će početi u smislu člana 20., stav 2. Pravilnika da se održavaju redovni kolegiji jednom mjesečno su: BUDALE. Također se zabranjuje čitanje pojedinih novina i gledanje TV kanala, kao i svi komentari na slučaj Barašin”. Tadašnjeg glavnog tužioca i svog šefa Milorada Barašina je Čavka naveo kao donosioca dokumenta, a poslao ga je na službenom memorandumu Tužilaštva sa e-mail adrese: [email protected].

Jedina posljedica ovog “sitnog nestašluka” tužioca Čavke bila je nadimak koji su mu dali novinari – “haker iz Breze”, te umanjenje plaće za 10 posto u periodu od šest mjeseci, čime ga je kaznio Ured disciplinskog tužioca VSTV-a. Pet godina kasnije, protiv Čavke je ponovo otvorena disciplinska istraga zbog sumnje da je ukrao i koristio telefon koji je oduzet od jednog optuženika, ali Disciplinska komisija nije ga suspendovala. Pored toga, Zijad Turković i Muhamed Ali Gaši svojevremeno su Čavku optužili da je od njih uzeo novac, odnosno poklon. Ni to, međutim, nikada nije dokazano.

Izvor: Faktor

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA