SAFF

Gubi li Saudijska Arabija utjecaj na globalno tržište nafte

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Abdullah Nasup

Američki portal Oil Price objavio je u utorak analizu u kojoj se bavi saudijskim utjecajem na globalno tržište nafte. Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik nafte i najveći proizvođač u OPEC-u, je značajno utjecala na tržište nafte od sredine dvadesetog stoljeća. No, taj utjecaj je počeo opadati u ovom stoljeću.

Ubrzo nakon početka dvadesetog i prvog stoljeća, jedan je od glavnih kupaca saudijske nafte, Sjedinjene  Američke Države, poduzele su prve korake da postanu jedan od glavnih konkurenata Kraljevstvi na svjetskom tržištu nafte, gdje su Sjedinjene Države sredinom prvog desetljeća ovog stoljeća započele sa vlastitom proizvodnjom nafte, da bi do 2010. godine , SAD postale najveći proizvođač nafte u svijetu, ispred Rusije i Saudijske Arabije.

Saudijska Arabija je i dalje jedan od najvažnijih faktora u svjetskoj trgovini naftom, ali povećanje stope proizvodnje nafte u SAD-u i smanjenje američkog uvoza nafte iz Saudijske Arabije smanjilo je moć Kraljevine da utječe na tržište nafte. No, još jedan veliki saudijski zastupnik, Kina, sada ima veći utjecaj na tokove saudijske nafte. Prema najnovijim informacijama američke Uprave za informacije u oblasti energije, američki uvoz saudijske sirove nafte pao je na manje od milion barela dnevno u 2017. godini, prvi put od 2009. godine, kao što je opao amrički uvoz nafte iz svih zemalja svijeta. U isto vrijeme, američka proizvodnja nafte dosegla je rekordnu razinu.

Saudijci ne žele izgubiti kontrolu nad OPEC-ovom politikom za proizvodnju nafte, dok istovremeno Kraljevina tvrdi da želi diversificirati svoju ekonomiju da bi smanjila prekomjernu ovisnost o nafti.

Prema OPEC-ovim podacima, sektor nafte i plina ostvaruje oko 50 posto BDP-a Kraljevine Saudijske Arabije, što predstavlja oko 70 posto saudijske zarade od izvoza. Paradoksalno, Kraljevina se u realizaciji tzv. Vizije 2030 oslanja na prihode od prodaje nafte.

U proteklim mjesecima ARAMCO je potpisao brojne poslovne ugovore u Kini, na osnovu kojih će učestvovati u projektima rafiniranja nafte. Jedno od najnovijih ugovora je kupovina 9 posto udjela u integriranom rafinerijskom i petrohemijskom kompleksu kompanije kompanije Zhejiang Petrochemical u Zhoushanu, kroz koji dnevno prođe 800.000 barela nafte. Ovaj ugovor će također omogućiti kompaniji ARAMKO da u objektima kompanije Zhejiang Petrochemical skladišti svoju sirovu naftu predviđenu za izvoz u zemlje Daleke Azije

Uprkos planovima da transformira svoju ekonomiju i uprkos tome što konstantno gubi dominantnu poziciju kao neprikosnoveni igrač koji diktira cijenu nafte, Saudijska Arabija ne odustaje od svoje tržišne i geopolitičke moći, koju ima zahvaljujući tome što je trenutno najveći svjetski izvoznik nafte.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA