SAFF

Kako saudijski režim špijunira kritičare na društvenim mrežama?

Facebook
Twitter
WhatsApp

U srijedu je američko pravosuđe najavilo procesuiranje tri saudijska državljanina, uključujući dva bivša zaposlenika kompanije Twitter.

Ali Alzabarah, Ahmad Abouammo i Ahmed Almutairi optuženi su da su djelovali kao ilegalni agenti strane vlade. Optužba je to koja nosi maksimalnu kaznu od 10 godina zatvora. Abouammo, koji je uhapšen u Seattleu u utorak, također je optužen za uništavanje, mijenjanja ili falsificiranje evidencije u federalnoj istrazi – optužba nosi maksimalnu kaznu od 20 godina.

Ove osobe povrijedile su privatnost stotina korisnika Twittera, rekao je Emerson T. Brooking koji je na svom Twitter nalogu napisao također: “Mi još nemamo dovoljno jake zakone za rješavanje ove vrste špijunaže. Ovi agenti ne samo da kradu poslovne tajne; oni ugrožavaju stotine života.“

Njegovo upozorenje je itekako ozbiljno kao što se može vidjeti u slučaju ubistva i komadanja novinara i kritičara saudijske vlade Jamala Khashoggia u saudijskom konzulatu u Turskoj prošle godine. Mjesec dana nakon njegovog ubistva, CIA je zaključila da je saudijski princ Mohammed bin Salman (MBS) naredio atentat. U maju su norveške vlasti stavile prodemokratskog aktivistu Iyada Baghdadija u zaštitni pritvoru, nakon što je CIA upozorila da je izložen neposrednoj prijetnji od strane saudijske vlade zbog njegove kritike MBS-a. To su samo dva od nekoliko dokumentiranih slučajeva u kojima su se aktivisti za ljudska prava našli na meti vrha saudijske vlade.

U 2017, Saud al-Qahtani, bivši top savjetnik saudijsk princa prijestolonasljednika, koji je također služio kao direktor kraljevskog  cybersecurityja, počeo je koristiti hashtag „the_black_list” s ciljnim kritiziranja saudijske politike prema opozicionim glasovima.

„Da li vas pseudonim štititi od crne liste? Ne”, napisao je tada al-Qahtani na Twitteru.

„Al-Qahtanijevi komentari daju vam ideju o tome koliko daleko može otići cyber špijuniranje”, rekao je Ahmed Benchemsi, advokat i komunikacijski direktor Human Rights Watcha (HRW) za Bliski istok i Sjevernu Afriku.

Benchemsi je za MEE rekao da HRW „nije iznenađen” nedavnim optužbama za cyber špijunažu. U izvještaju na 62 stranica objavljenom u četvrtak, HRW detaljno predstavlja rezultate u slučajevima u kojima je saudijska vlada koristila ekstremne metode represije da ušutka kritičare, uključujući i one na društvenim medijima. “

„Saudijsko targetiranje kritičara je rastući porblem“, navodi se u izvještaju HRW-a.

Osim praćenja profila na društvenim medijima, HRW je također dokumentirao slučajeve u kojima je Saudijska Arabija hakirala telefone kritičara širom svijeta, te pristupila kamerama, mikrofonima i njihovim privatnim mejlovima. „Sve to govori da su saudijski disidenti u velikoj nevolji, jer njihovi telefoni mogu biti u osnovi u vlasništvu saudijske sigurnosne službe”, rekao je Benchemsi.

To je prevelik problem

Haroon Meer, osnivač Thinkst Applied, kompanije za istraživanje, usmjerene na informacijsku sigurnost, rekao je za MEE da „na popisu zemalja zbog kojih trebate biti zabrinuti, Saudijska Arabija ne kotira baš visoko u smislu tehničke sofisticiranosti. Činjenica da to Saudijska Arabija radi sada je dobar pokazatelj da veliki igrači to rade već odavno”.

„Čak i ako kompanije društvenih medija jamče da njihovi zaposlenici nisu u mogućnosti da špijuniraju korisnike, postoji mnogo drugih načina da vlade otkriju ko stoji iza bilo kojeg Twitter računa“, rekao Meer.

U nedavnom slučaju cyber špijunaže, rad za kompaniju omogućio je dvojici saudijskih špijuna da dođu do samog izvora, jer su kao zaposlenici Twittera imali direktan pristup podacima korisnika. No, i bez takve vrste pristupa, vlade i dalje mogu identificirati korisnika praćenjem u kojem vremenu je tweet objavljen i time mogu suziti potragu za internet signalom korisnika i utvrditi odakle signal dolazi. „Dakle, možda će prvi put kad objavite status 100.000 ljudi biti online u isto vrijeme. No, koliko će od tih 100.000 biti online u vrijeme kad objavite drugi tweet, i tako se krug sužava sve dok se ne svede na jedan signal“, objasnio je Meer.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA