SAFF

Kako su Arapi reagirali na izbor Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a?

Facebook
Twitter
WhatsApp

Čini se da je politička i medijska scena kod Arapa pomno pratila ove američke predsjedničke izbore. Objavljivanje pobjede republikanskog kandidata Donalda Trumpa nad Hillary Clinton na predjedničkim izborima u SAD-u, izaziva različite reakcije među arapskim političarima i istaknutim medijskim ličnostima. I dok rezultat izbora izaziva šok i nevjericu kod jednog dijela, drugi dio, kritizira očekivanje Arapa da predsjenik SAD-a rješava krize u regiji.

Čuveni sirijski novinar Fejsal el-Kasim na svom twitter nalogu napisao je: “Vjerujem da će svjetski mediji biti veoma sretni zbog pobjede Donalda Trumpa, jer će im on svakodnevno osiguravati materijal za komediju kojim će moći popuniti svoje sadržaje.”

Saudijski publicist Džemal Hašakdži smatra: “Pobjeda Trumpa ozbiljna je stvar i naivno je uvjeravti se da je svejedno ko je pobjednik. Nije svejedno! I tome svjedoče promjene na svjetskim berzama, kao i zabrinutost političkih vaktora u svijetu. Sigurno je da ćemo i mi (Arapi) osjetiti posljedice.”

Egipatski satiričar i kolumnist Bassem Youssef smatra da svijetu predstoji četiri godine komedije, te da će “muslimani, latinoamerikanci, afrikanci i homoseksulaci osjetiti mnogo toga zajedničkog”.

Kuvajtska publicistkinja Fajer Alsaeed blagosilja Trumpov izbor uvjerena da će sam Bog pomoći Trumpa. “Kad god sam prije podržala neku osobu, Bog bi joj podario uspjeh.”, piše Alsaeed na svom twitteru.

Mladi kuvajtski novinar i TV voditelj Shuaib Rashed, pak, smatra da izbor Trumpa za predsjednika predstavlja šok “Ali, američki kandidati ionako vode računa o interesu Amerikanaca a ne Arapa.”, smatra on.

Poznati islamski učenjak Selman El-Avde kur’anskim ajetom “Mi ne znamo da li se stanovnicima Zemlje želi zlo ili im njihov Gospodar želi dobro”, objasnio je arapsko viđenje izbora Donalda Trumpa za novog američkog predsjednika.

Saudisjki daija Fadil Sulejman, takošer, se poslužio kur’anskim ajetom te je na svom twitter nalogu citirao ajet: “Možda nešto ne volite, a ono bude dobro za vas, a možda nešto volite, a ono bude loše za vas. Allah zna, a vi ne znate.”

Abdullah Almodifer, poznati TV voditelj iz Saudijske Arabije, u izboru Trumpa i žestokom natecanju predsjedničkih kandidata vidi pouku: “Ono što se čini gotovo nemogućim, mošež postići ako se dovoljno odlučno boriš za to.”

Iman El-Hamud, voditeljica programa na RMC radiju (Radio Monte-Carlo) piče kako se “nakon brexita i izbora Trumpa za američkog predsjednika, čini da svijet želi graditi bedeme umjesto mostova.”

Ahmed Mensur, voditelj programa na Al-Jazeera TV, smatra kako ne treba vjerovati anketama jer se pokazalo da su ankete, koje su predviđale pobjedu Klintonove, “prodavale iluziju”.

S ovim mišljenjem slaže se i Halid Salah, glavni urednik egipatskog lista El-Jevmus-sabi, koji smatra i da će “ova pobjeda kreirati nove tokove u svijetu i Bliskom istoku.”

Egipatski aktivist Vail Gneim, pak, na svom Facebook profilu piše: “Kome se ne sviđa nek seli u Kanadu.”

Kuvajtski akademik dr. Hakim El-Mutejri poručio je zemljama Arapskog zaljeva: “Vaše bogatstvo će pomesti vjetar, a ono što ostane, uzet će vam Trumpovi pirati kako bi isplatitli američke dugove novcem iz vaših džepova.”

Velid Tabtabai, kuvajtski političar, pozvao je zaljevske zemlje da uspostavljanje “Zaljevske unije” u praksi. U prvoj reakciji na Trumpovu pobjedu, Tabtabai na svom twitter nalogu piše: “Prva reakcija na Trumpovu pobjedu, konkretno u Kuvajtu, treba biti intenziviranje nastojanja za ujedinjenjem zaljevskih zemalja. SAD više nisu saveznik na kojeg se možemo osloniti.”

Halid Džasim, katarski TV voditelj, pak, smatra da je Trump prije svega biznismen, uprkos prijekoj naravi i neprijateljstvu koje pokazuje prema Arapima.

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA