SAFF

Kolike naknade primaju članovi komisija ministarstava u Kantonu Sarajevo

Facebook
Twitter
WhatsApp

Autor: Faktor.ba

Zastupnica DF-a u Skupštini Kantona Sarajevo Bibija Kerla zatražila je nedavno informaciju o broju komisija koje rade pri ministarstvima i njihovim zadacima, te imenima članova komisija i naknadama koje primaju.

U Ministarstvu finansija KS postoji šestočlana Komisija za poslove oko izrade i distribucije administrativnih i sudskih taksenih maraka, čiji članovi mjesečno primaju naknade u iznosu od po 300 KM. Zadatak ove komisije je da “obavlja sve poslove oko provođenja postupka javne nabavke usluga štampanja taksenih maraka, narudžbe za štampanje, poslove preuzimanja odštampanih taksenih maraka od štamparije, distribuciju taksenih maraka ovlaštenim prodavačima i zastupnicima, poslove evidencije o prodatim taksenim markama i druge poslove u skladu s Uredbom o taksenim markama i Pravilnikom o štampanju i prodaji taksenih maraka, ugovorima o distribuciji taksenih maraka sklopljenih s ovlaštenim prodavačima i zastupnicima i druge poslove po nalogu ministra finansija”.

Članovi Komisije za rješavanje po prigovorima, koju čine stručni vanjski saradnici Dževad Mandžo, Džemal Salkunić i Adnan Čehajić, te Zejna Avdić, Sanel Gazija i Nihad Kurtić, mjesečno primaju po 500 KM.

Ministarstvo saobraćaja KS ima Komisiju za popis sredstava, potraživanja i obaveza budžetskih korisnika čijim je članovima, kako navode iz ovog ministarstva, po izvršenju zadataka u 2019. godini isplaćena naknada od po 200 KM.

Za Komisiju za pripremu Nacrta zakona o javnom prijevozu putnika u KS i Stručnu komisija za izradu prijedloga mreže linija javnog prijevoza putnika nisu predviđene naknade za rad. Tu je i tim za praćenje realizacije projekta izgradnje i opremanja tramvajskih stajališta, kojeg čine Muamer Kukan, Emir Hota i Vahidin Džaltur.

– Rješenjem o imenovanju tima utvrđena je obaveza isplate naknade vanjskom članu tima. Tim će raditi sve do konačne realizacije projekta. Mjesečna naknada vanjskom članu tima iznosi 900,00 KM, a isplaćena je za januar i februar 2019. godine – navodi se u informaciji Ministarstva saobraćaja.

U sklopu ovog ministarstva postoji i jedinica za implementaciju projekata izgradnje saobraćajnica i javnog gradskog prijevoza. Voditeljima ovih jedinica pripada mjesečna naknada od 500 KM, članovima 300, a sekretarima 200 KM mjesečno.

Deset komisija radi u okviru Ministarstva za boračka pitanja Kantona Sarajevo. Njihove mjesečne naknade kreću se od 200 do 450 KM.

– Naknade se, u zavisnosti od vrste zadataka koje komisija obavlja i perioda rada, utvrđuju u vidu jednokratne naknade po okončanju posla ili za određeni period (posao), te kao naknade na mjesečnom nivou (za period rada i za lica koja su učestvovala) i u pravilu su znatno manje od maksimalnog predviđenog iznosa (1,5 osnovica za plaću – za 2019. godinu 472,54 KM). Rješenjem može biti utvrđeno i da se ne plaća rad u konkretnoj komisiji. Način plaćanja zavisi od sastava komisije, a kod nekih specifičnih slučajeva (terenska Komisija za procjenu oštećenja stambenih objekata za utvrđivanje potrebe za odobravanjem pomoći) u ranijem periodu plaćanje članovima komisije se vršilo po ugovoru od djelu (vanjski članovi) – pojašnjavaju iz ovog Ministasrtva.

U 2019. godini u Ministarstvu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS nisu imenovane komisije. Komisiji za popis sredstava, potraživanja i obaveza za 2018. godinu isplaćena je naknada u iznosu od po 200 KM za predsjednika i članove komisije.

U Ministarstvu prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo formirane su dvije komisije, čiji članovi za svoj rad ne primaju naknade.

Članovi komisija koji rade u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova KSprimaju najniže naknade, od 100 do 150 KM mjesečno.

Ministarstvo pravde i uprave KS ima Komisiju za polaganje stručnog ispita za namještenike, koja je imenovana na period od dvije godine. Predsjedniku i članovima Komisije isplaćuje se naknada u visini od 55 KM po kandidatu koji pristupi polaganju stručnog ispita, te za zapisničara iznos od 27,5 KM. Iznos ovih naknada isplaćuje se iz sredstava koja uplate kandidati prilikom odobravanja polaganja ispita.

Predsjednik Komisije za lijekove koja radi u okviru Ministarstva zdravstva KSima pravo na naknadu u iznosu od 350 KM, članovi Komisije u iznosu 300 KM, a tehnički sekretar 150 KM. Ova komisija se finansira iz sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, a pravilo je da se naknade isplaćuju mjesečno ukoliko je u tom mjesecu održana sjednica Komisije.

Etički komitet Ministarstva zdravstva imenovan je na četiri godine. Predsjednik Etičkog komiteta prima naknadu u iznosu 250 KM, članovi po 200 KM, a sekretar 50 KM mjesečno.

Predsjednik i članovi Koordinacionog odbora za praćenje i izvođenje deratizacije na području KS pri Ministarstvu zdravstva imaju pravo na mjesečnu naknadu u iznosu 150 KM, a tehnički sekretar 50 KM. Naknada se isplaćuje pod uvjetom da je u tom mjesecu održana minimalno jedna sjednica.

Tu je i Zdravstveni savjet, kojeg Ministarstvo zdravstva imenuje na mandat od četiri godine. Predsjednik Zdravstvenog savjeta ima pravo na naknadu od 150 KM, članovi dobijaju po 100, a tehnički sekretar 50 KM. Uvjet je također da održe minimalno jednu sjednicu mjesečno. Ispitne komisije za polaganje stručnih ispita u Ministarstvu zdravstva imenuju se na dvogodišnji mandat. Predsjednik i članovi ovih komisija dobijaju naknadu u iznosu od 16,50 KM za jednog kandidata koji polaže ispit, a sekretar osam KM po kandidatu.

U sastavu Ministarstva kulture i sporta KS tri su komisije koje rade bez naknada, te jedna stručna komisija imenovana na mandatni period od četiri godine, čiji je zadatak da odlučuje o stjecanju, reviziji, mirovanju i prestanku statusa istaknutih samostalnih umjetnika u Kantonu Sarajevo. Ova komisija, koju čine Dževad Šabanagić (predsjednik) i članovi Nedžad Begović, Nenad Tanović, Stijepo Gavrić i Elvedina Kozadra, dobija jednokratne naknade u iznosu od 250 KM godišnje.

Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS ima čak dvadeset raznih komisija. Interesantno je da se naknade članovima nekih od tih komisija, kao što je Kantonalna maturalna komisija, čiji je zadatak da priprema maturu i kontrolira njenu realizaciju, ili pak Komisija za izradu Pravilnika kojim se uređuju pitanja relevantna za efikasnu primjenu i korištenje jedinstvenog informacionog sistema visokoškolskih ustanova na području KS, “utvrđuju posebnim rješenjem ministrice”.

U okviru ovog ministarstva, najveće naknade imaju članovi ispitne komisije za polaganje vozačkih ispita, koji primaju 1.000 KM mjesečno. Članovi komisije koji vrše nadzor nad radom autoškola dobijaju 400 KM mjesečno, a predsjednik ove komisije prima mjesečnu naknadu u iznosu od 500 KM.

Iz Ministarstva privrede odgovorili su da u okviru ovog ministarstva radi 11 komisija, od kojih je Komisija za javno-privatno partnerstvo imenovana na četiri godine, a ostale su privremene, odnosno komisije imenovane za izvršenje konkretnog zadatka. Tu su i Komisija za koncesije i dva stručna tima, čije naknade nisu navedene, izuzev informacije da se one utvrđuju posebnim odlukama Vlade.

– Napominjemo da se u Ministarstvu privrede KS, ukoliko je potrebno, za izvršenje određenih stručnih i terenskih poslova imenuju komisije koje se ne plaćaju, a u čijem sastavu su samo zaposlenici ovog ministarstva i poslovi se obavljaju u toku radnog vremena – ističu u Ministarstvu privrede KS.

Kada je riječ o komisijama, “najskromniji” su u Ministarstvu prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS. Kako se navodi u informaciji ministra Damira Filipovića, u sklopu ovog ministarstva formirane su dvije komisije koje za svoj rad ne primaju naknade.

Treba napomenuti i da su pojedini uposlenici kantonalnih ministarstava istovremeno članovi više komisija.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA