SAFF

Latinoamerički katolici sve češće prihvataju islam

Facebook
Twitter
WhatsApp
muslims-all-over-the-world-pray-in-thanksgiving

Pripremio: Almir Zulović

U velikoj većini Latinoamerikanci su katolici, većina od 52 miliona njih koji žive u SAD pripadaju katoličkoj crkvi i mnoge njihove tradicije imaju korijene u katoličkim učenjima.

Ipak, crkve su sve praznije, a mnogi koji su ih prije posjećivali sada se mole Bogu u džamijama.. Latinoamerikanci sve češće prelaze na islam pa se pretpostavlja da u SAD već ima između 100 i 200 000 muslimana latinoameričkog porijekla. Šest posto američkih muslimana su Latinoamerikanci, a 20% novih konvertita u islam u SAD-u su latinoameričkog porijekla.

New York, New Jersey, Illinois i Florida su države sa rastućom populacijom latinoameričkih muslimana. Latino American Dawah Organization, Alianza Islámica, Latino Muslims of Chicago, Alameda Islamica: Latino Muslims of the Bay Area i IslamInSpanish su samo neke od brojnih islamskih dawetskih organizacija sa Latinoamerikancima kao ciljanom grupom.

Konvertiti, kao jedan od razloga svog prihvaćanja islama, često navode to da su islamske vrijednosti kompatibilne latino tradiciji i kulturi. Važnost religije u svakodnevnom životu, familija, obrazovanje i socijalna odgovornost su neki od najvažnijih primjera o kojima govore u tom smislu.

Iako je islam često optuživan za segregaciju žena, žene su brojniji konvertiti među novim latinoameričkim muslimanima. Izrazito muški dominantna Katolička crkva se i nije baš pokazala kao imalo progresivnija od islama na tom polju jer zabranjuje kontracepcijska sredstva, abortus, ženske svećenike i razvod.

Ipak, povezanost Latino populacije sa islamom nije ništa novo. Više od 4000 riječi u španskom jeziku je arapskog porijekla, rezultat 800-godišnje srednjevjekovne vladavine Arapa u Španjolskoj.

Nakon prelaska na islam, Latinoamerikanci se susreću sa mnogim problemima u društvu, koji dolaze sa svih strana. Latinoamerička katolička zajednica njihov prelazak na islam smatra izdajom; mnogi muslimani su sumnjivi prema njima, a Amerikanci generalno na muslimane gledaju sa nepovjerenjem.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA