SAFF

Nakon 14 godina u Guantanamu: “Gore mi je sada u Srbiji”

Facebook
Twitter
WhatsApp

Bivši pritvorenik zatvora u Guantanamu Mansur Adajfi plaši se da će ga vlasti u Srbiji, koje optužuje za dvogodišnji loš tretman, izbaciti iz stana i deportovati.

Mansur Adajfi, koji je 2016. preseljen u Srbiju nakon 14 godina provedenih u Guantanamu bez optužnice, kazao je da su mu srpske vlasti rekle da će morati da napusti stan i odluči da li da traži azil ili prihvati deportaciju u nepoznatu zemlju.

“Rekli su da ću morati na ulicu ili u izbjeglički centar”, kazao je tridesetpetogodišnji Adajfi u intervjuu za Balkansku istraživačku mrežu (BIRN).

Ovaj državljanin Jemena držan je u američkom zatvoru Guantanamo na Kubi punih 14 godina – od februara 2002. do jula 2016. – kada je s još jednim tadžikistanskim zatvorenikom prebačen u Srbiju, nakon što je administracija tadašnjeg američkog predsjednika Baracka Obame pokrenula program zatvaranja tog zatvora poznatog po navodima o mučenju pritvorenika.

Mansur tvrdi da je i sam žrtva mučenja i poriče da je uradio bilo šta loše. Američke pravosudne vlasti za 14 godina nisu pronašle dokaze na osnovu kojih bi mogle da podignu optužnicu protiv njega.

Plaši se da ga srpske vlasti mogu izbaciti na ulicu u svakom trenutku, jer su ga upozorili da će od septembra morati napustiti stan i da je finansijska podrška koju obezbjeđuje američka vlada navodno istekla.

“Novac je nestao… Svađam se s njima kada treba da mi daju pare za zimsku odjeću. Dali su mi 20.000 dinara, to je ništa”, kaže Adajfi.

Dodaje da mu je rečeno da ugovor po kom Srbija mora da ga prihvati ističe krajem 2018., poslije dvije godine boravka. Tokom tog vremena, država Srbija se prema njemu ponašala neprijateljski, nadzirala ga i ometala njegovu integraciju, navodi Adajfi.

Tvrdi da su mu predstavnici Srbije prije dolaska obećali kako će imati stalno boravište i obezbijeđeno školovanje na fakultetu. Navodi da su mu isto obećali i zvaničnici američkog State Departmenta. Odbio je ponudu u nadi da će završiti u nekoj arapskoj zemlji, ali je poslat u Beograd protiv svoje volje. Kada je postalo jasno da Srbija nema namjeru da ga integriše, stupio je u štrajk glađu koji je trajao 48 dana.

Deportacija u njegov rodni Jemen, gdje od 2015. bjesni rat, bila bi opasna po Mansurov život. On kaže da bi najradije otišao u Katar gdje ima rođake. Plaši se sudbine drugih bivših zatočenika Guantanama.

U aprilu ove godine vlasti u Senegalu deportovale su dva bivša pritvorenika u njihovu rodnu Libiju, gdje su nestali, prema navodima tamošnjih medija.

Mansurov odnos sa srbijanskom policijom, kako navodi, pogoršao se nakon što je 2017. dao intervju za američku TV mrežu PBS u kom je govorio o lošem odnosu vlasti prema njemu.

Kazao je i da je pronašao skrivene kamere u svom stanu.

“Mrze me baš mnogo zbog toga”, kaže Adajfi, dodajući da je trpio prijetnje od pripadnika policije i da je bio pritvaran dva puta bez razloga – jedanput nakon razgovora s novinarima.

“Jedan policajac mi je rekao: ‘Imamo momke koji su ratovali u Bosni koji bi baš voljeli da te upoznaju’”, rekao je Mansur.

Kaže da mu je policija zabranila da se moli dok je bio u pritvoru, a kada je ipak počeo da klanja, jedan policajac je podmetnuo svoju čizmu na mjesto gdje se Adajfijevo lice spuštalo tokom molitve.

Policija je privela još najmanje jednu osobu blisku Mansuru zato što se družila s njim, rekao Adajfi.

Njegovi pokušaji da ostvari pravo na obrazovanje i posao takođe su bili osujećeni. Nakon što je upisao jedan privatni beogradski fakultet i položio šest ispita s visokim ocjenama, ispisan je s fakulteta.

“Shvatili su da sam bio u Guantanamu”, kaže Mansur.

Drugom prilikom pokušao je da se zaposli kao vozač, ali nadležni su bili zgroženi tom idejom.

“Rekli su ‘nećeš nikada dobiti vozačku dozvolu u Srbiji, jer je to bezbjednosno pitanje, a ti si prijetnja za našu državu’”, kazao je Adajfi.

Za vrijeme boravka u Srbiji, Adajfi je pisao o Guantanamu za New York Times, a trenutno radi na svojim memoarima i knjizi o umjetničkim slikama koje su napravili bivši pritvorenici.

Dokumentarac britanskog BBC-a o umjetničkim djelima zatvorenika Guantanama, u kom je Adajfi učestvovao, dobio je nagradu.

Bio je pozvan da prisustvuje ceremoniji u Britaniji, ali mu srpske vlasti nisu obezbijedile putne isprave.

On insistira da je nevin proveo 14 godina u zatvoru, ali želi da poruči predsjedniku Aleksandru Vučiću da bi se radije vratio u Guantanamo nego ostao u Srbiji.

“Ako ne možete da nađete mjesto za mene, molim vas, vratite me nazad u Guantanamo, ne mogu da ostanem pod ovakvim okolnostima”, kaže Adajfi.

Autor: BIRN

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA