SAFF

Novinar blizak Asadu optužio njegove elitne jedinice za organizirano pljačkanje u Halepu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Reda Albasha, novinar libanske televizije Al Mayadeen bliske Hezbolahu, optužio je jedinicu Sukurus-sahra, kojom zapovijeda pukovnik Suhejl El-Hasan, za pljačkanje stanova u Halepu. Sukurus-sahra su poznati kao jedinica za specijalne zadatke i među Asadovim simpatizerima uživaju veliku ugled i poštovanje jer važe za jedinicu koja obavlja najteže borbene zadatke. Asadovi mediji ih slave kao naconalne heroje.

U razgovoru za radio Ninar, Albasha, koji izvještava iz Halepa, kazao je kako su tokom posljednjih operacija snaga koje se bore na strani Asada u Halepu, pripadnici brigade Sukurus-sahra, pripadnici vojne bezbjednosti “i druge jedinice iz pozadine”, pljačkali stanove građana u gradskim naseljima: Novi Halep, Projekat 3.000 stanova, Hamdanija, Minjan. Kao i da su neki od njih, radi lakšeg pljačkanja, izvršili ubistva čuvara fabričkih postrojenja u Ramusi. Albasha je kazao da se radi o organiziranom kriminalu iza kojeg stoje moćni ljudi, jer policija ništa ne smije pljačkašima.

Albasha je studirao je na Internacionalnom univerzitetu “Imam Homeini” u Kazvinu, u Iranu, i provjereni je kadar Hezbolaha, stoga se optužbe koje je iznio mogu smatrati još jednom u nizu pljuski Hezbolaha i iračkih milicija Asadovoj vojsci. Njegovo insistiranje da su navedene jedinice, koje pripadaju Asadovim policijskim i vojnim strukturama, bile u pozadini može se shvatiti jedino kao indirektna poruka da je težište borbenog djelovanja na šiijskim milicijama kojima upravlja Iran.

No, postavlja se pitanje šta Hezbolahov propagandni kadar želi postići ovakvim izjavama čija poenta je da se za Halep ne bori Asadova vojno-policijska sila nego šiijske milicije odane Iranu.

Jedan broj analitičara već duže vrijeme tvrdi da Iran preko Hezbolaha i drugih šiijskih milicija želi preuzeti potpunu kontrolu nad Halepom i njime direktno upravljati. Postoje brojni razlozi za takve tvrdnje: šiijska milicija Nudžeba iz Iraka, od zapadnog Halepa napravila je svoje jako uporište, a Hezbolah je prije nekoliko mjeseci pokušao preuzeti upravljanje gradovima zbog čega se sukobio sa loklanim milicijama odanim Asadu. Uloga loklanih Asadovih organa vlasti je veoma reducirana, naspram utjecaja šiijskih milicija.

Ako su analitičari u pravu, posljednje Albashine izjave, čija poruka je da se asadovci bave pljačkanjem dok se šiijske milicije žrtvuju, mogu se razumjeti kao svojevrsno pripremanje javnosti za uspostavljanje direktne šiijske uprave nad Halepom, koja bi bila odgovorna Iranu, a ne Asadu.

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA