SAFF

Prašović Gadžo pitala Moorea o tzv. paradžematima, a nije o kršenju prava učenika Bošnjaka

Facebook
Twitter
WhatsApp

U januarskoj emisiji “Interview 20”, urednice i voditeljice Sanele Prašović Gadžo gost je bio šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Jonathan Moore. Iako je na listi aktivnosti ove organizacije na prvom mjestu “jačanje sistema obrazovanja”, iako se Prašović Gadžo već decenijama bavi novinarstvom, izostala su njena pitanja o segregaciji djece bošnjačkih povratnika u Republiku Srpsku kojima se ne dozvoljava da uče maternji, bosanski jezik, ali ni ostale predmete iz nacionalne grupe. Nije urednica spomenula ni pravoslavizaciju obrazovanja u RS-u gdje bošnjačka djeca, naprimjer, moraju prisustvovati obilježavanju dana Svetog Save i učiti pjesme o njemu.

Iskusna novinarka nije pitala Moorea ni o tome zbog čega je bio protiv prava bošnjačke djece da u Jajcu pohađaju školu na bosanskom nastavnom planu i programu. Podsjećamo, u dvije srednje škole vlada hrvatski NPP, ne uči se ni slova o BiH, diplome se izdaju sa grbom zločinačke paradržave Herceg-Bosne – zbog toga je pokrenuta incijativa da se osnuje treća škola u kojoj bi bošnjačka djeca mogla učiti po bosanskom NPP-u na šta je oštro reagovao njen sagovornik Moore, posjetio Jajce i zaprijetio nad takvom mogućnošću.

Ambasador je u odgovoru tokom emisije spomenuo sisteme obrazovanja u BiH, ali je i on izostavio ukazati na ove primjere aparthejda. Umjesto toga, odgovori su mu bili uopšteni. Čak je Republici Srpskoj imanentnu segregaciju preslikao i na Federaciju htijući napraviti znak jednakosti među entitetima u ovom smislu ostavljajući mogućnost da neko pomisli da svi podjednako krše prava djece.

Umjesto toga, Prašović Gadžo je započela temu oko tzv. paradžemata. U vremenu kada Dodik, Čović, Nikolić i njima slični na različite načine ugrožavaju ustavni poredak zemlje, zloupotrebljavaju Oružane snage BiH, prijete otcjepljenjem, pozivaju na treći entitet, četnici se postrojavaju i napadaju novinare, u BiH špartaju srbijanski špijuni, Saneli je među prvim pitanjima u emisiji ono oko nekakvih paradžemata. I odgovor na ovo njeno pitanje pokazuje politiku ambasadora Moorea. On je rekao da je “nasilni ekstremizam” najveći problem u BiH. Kakva podvala i neosnovano optuživanje ilustrovano izmišljanjem i predimenzioniranjem pojava.

Bilo je riječi o medijima, ali je taj dio Sanela iskoristila da se požali na određene pritiske koji dolaze na nju i njenu emisiju. Za kritiku su bilo kakvi pritisci i njih treba osuditi, ali je neprimjereno da iskusna novinarka nije spomenula ništa o beskrupuloznom djelovanju medija u RS-u, pa čak i javnog servisa RTRS koji često plasira propagandu otrovniju nego što je dolazila iz ovog entiteta u vremenu Riste Đoge.

Sanelin novinarski damar je atrofirao čak i onda kada je spomenuta presuda “Sejdić – Finci” pa je izostavila pitanje zašto ono, nekada prioritet i uslov svih uslova, sada nije ni na mapi obligacija na putu BiH prema EU integracijama.

U neobaveznom ćaskanju u kojem je izostavila pitati najznačajnije stvari, a intervju koncipirala kao da razgovara sa Esadom Bajtalom, Sanela je pala na ispitu profesionalnosti jer nije postavila pitanja oko izbora u BiH, prije svih onih u Srebrenici i Stocu. Podsjećamo da je OSCE bio svojevremeno involviran u organizovanje izbornih procesa u BiH. Zbog toga je profesionalni i patriotski promašaj ne pitati prvog čovjeka te organizacije kako komentariše odluke CIK-a zbog kojih, de facto, Bošnjaci neće imati za koga glasati u Stocu.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA