SAFF

Rusija testira nove rakete u Siriji

Facebook
Twitter
WhatsApp

Borbeni helikopteri Ka-52K sa nosača aviona „Admiral Kuznjecov“ provjeriće u borbenim uslovima najnovije dalekometne protivtenkovske vođene rakete „Hermes“, prenosi portal Ruskarec.ru. Po riječima vojnih eksperata, ova raketa dejstvuje po principu „ispali i zaboravi“, tj. sama se navodi na cilj čak i ako neprijatelj nije u vidokrugu posade helikoptera.
Ruski borbeni helikopteri Ka-52K prvi put će primjeniti u Siriji protivtenkovske vođene rakete „Hermes“ u borbi protiv „Islamske države“, saopštava list „Izvestija“.

„Testiranje u ratnim uslovima će omogućiti da se usavrši ovaj raketni sistem, koji treba da postane standardno naoružanje ruskih borbenih helikoptera „Aligator“. Donijeta je odluka da se „Hermes“ ispita u malo težim uslovima brodskog baziranja, piše izdanje pozivajući se na izvor u vojnoindustrijskom sektoru RF.

Šta je to „Hermes“ i čemu služi?

Prema saopštenjima lista „Izvestija“, zahvaljujući novom oružju helikopteri Ka-52K mogu da uništavaju neprijateljske tenkove, zaklone i živu silu na udaljenosti od 30 kilometara. Domet sličnih ruskih i stranih sistema („Ataka“, „Vihor“, Hellfire i dr.) manji je od 10 km.
Po riječima penzionisanog pukovnika i vojnog eksperta agencije TASS Viktora Litovkina, „Hermes“ će se koristiti za uništavanje dobro zaštićenih objekata, tj. pogona u kojima Asadovi protivnici proizvode naoružanje i eksplozivne naprave, kao i komandnih punktova i privremenih objekata koji im služe kao uporišta na prvoj liniji fronta.

„U zavisnosti od rezultata primjene u ratnim uslovima biće donijeta odluka da li sistem treba dodatno usavršiti ili se on već sada može uvrstiti u standardni arsenal ruske armije“, istakao je ekspert.

Osobenosti „Hermesa“

Kako ističu eksperti sa kojima se konsultovala „Ruska reč“, ključna osobenost ove rakete je njena mogućnost primjene „izvan horizonta“. Ona ima kombinovanu glavu za samonavođenje sa infracrvenim senzorom i laserskim kanalom navođenja, i može samostalno da pogodi neprijateljsko oklopno vozilo, čak i ako se ono nalazi izvan vidokruga posade helikoptera.
„Slične taktičke zadatke može da izvršava i izraelski sistem Spike-NLOS, koji se montira na šasiju sa točkovima. Ruski ’Hermes’, međutim, može da se montira i na kopnenu tehniku sa gusjenicama, ali i na helikoptere i brodove. Naš sistem je univerzalniji“, rekao je u intervjuu za „Rusku reč“ izvor u Ministarstvu odbrane RF.

Po njegovim riječima, zvanični podaci o raketi će biti dostupni javnosti kada ona postane dio standardnog arsenala. „Zasada se može reći samo to da je njen domet daleko veći od protivtenkovskih sistema strane proizvodnje, koji postižu najveći domet od 10 kilometara“, istakao je sagovornik „Ruske reči“.

On je dodao da bojeva glava rakete može biti kumulativna i fugasno-rasprskavajuća.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA