SAFF

Srbija sudi Aniti Mitić jer je u Beogradu odala počast žrtvama genocida u Srebrenici

Facebook
Twitter
WhatsApp

Anita Mitić iz Inicijative mladih za ljudska prava saslušana je u Prekršajnom sudu povodom prekršajne prijave za organizovanje komemoracije žrtvama genocida u Srebrenici u noći uoči 11. jula u Beogradu. Aktivisti nevladinih organizacija fotografisali su se ispred suda sa transparentom #NijeOnaNegoJa, pitajući se ako je premijer Srbije 11. jula u Srebrenici odao poštu žrtvama zašto to nije bilo dozvoljeno građanima u prijestonici Srbije.

Anita Mitić iz Inicijative mladih za ljudska prava je preko svog Facebook profila pozivala ljude da se 10. jula uveče pojave ispred Predsjedništva Srbije i zapale svijeće za žrtve srebreničkog genocida. Zbog toga je „prepoznata kao organizatorka ovog skupa i pozvana u svojstvu okrivljene pred Prekršajni sud“.
„Bez obzira na to šta će biti sa ovom prekršajnom prijavom, mislim da je činjenica da mi je ona uopšte stigla, ili da je stigla bilo kome drugom ko je bio 10. jula uveče na ulicama Beograda, zaista poražavajuća za ovu zemlju“, rekla je Mitić po izlasku iz sudnice.

Sa transparentima #NijeOnaNegoJa, kao dijelu istoimene kampanje na društvenim mrežama, aktivisti nevladinih organizacija su ispred Prekršajnog suda iskazali solidarnost sa Anitom ali su, kako kažu, došli i da iskažu revolt. Kampanja #NijeOnaNegoJa okupila je one koji su 10. jula izašli na ulicu u znak poštovanja žrtava Srebrenice i koji su, kao i Anita Mitić, preko društvenih mreža pozivali svoje prijatelje da učine isto.

„Mi smo i tog 10. jula bili zajedno sa njom i uradili smo sve ono što i ona“, rekla nam je Sandra Orlović iz Fonda za humanitarno pravo.

„I ovim putem iskazujemo revolt što mi kao građani ne smijemo u Beogradu, u prijestonici Srbije, da iskažemo solidarnost sa žrtvama Srebrenice“, navela je Orlović.

Jelena Milić iz Centra za evroatlantske studije ukazala je na apsurdnost situacije u kojoj se našlo i grđansko društvo i država a u kojoj je premijer Aleksandar Vučić otišao u Srebrenicu, a nije bilo moguće da se organizuje komemorativni skup u Beogradu a da to nikom ne smeta.

„Premijer i država moraju da počnu da šalju mnogo jasnije poruke. Ovdje je danas trebalo da budu ministri, a ne na dočeku osuđenog generala za ratne zločine Lazarevića“, poručila je Milić.

Slobodnaevropa.org

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA