SAFF

Tužilaštvu i sudovima svezane ruke: Za koga je ministar Grubeša pisao izmjene Zakona o krivičnom postupku

Facebook
Twitter
WhatsApp

Iako je Vijeće ministara BiH, još u julu 2017 godine, zadužilo Ministarstvo pravde BiH da pripremi izmjene i dopune Zakona o krivičnom postupku kojim bi se realizirale obaveze koje proističu iz odluka Ustavnog suda BiH, ministar Josip Grubeša je, i pored nekoliko urgencija, ciljano i sudeći po onome što se dešavalo povodom ovog zakona, vjerovatno u dogovoru sa institucijama RS-a, odugovlačio da prijedlog ekspertne grupe pretoči u zakon i to proslijedi u proceduru prema VM BiH.

Učinio je to tek kada se u parlamentarnoj proceduri pojavio Prijedlog zakona o krivičnom postupku kluba SDA i koji je domaća i međunarodna javnost ocijenila kao stručan i usklađen sa međunarodnim standardima. To je očito upalilo “crvenu lampicu” kod ministra Grubeše i on je promptno, za 24 sata, pribavio mišljenje iz RS-a, te je osokoljen identičnim stavom HDZ-a i SNSD-a, i računajući pri tome i na podršku SBB-a, predložio zakon koji je u suprotnosti sa međunarodnim standardima i kojim se urušavaju nadležnosti državnih pravosudnih tijela.

Prema Grubešinom prijedlogu desetine aktuelnih istraga u slučajevima terorizma, ugrožavanja nacionalne sigurnosti ili organiziranog kriminala, kao i sudskih procesa zasnovanih na rezultatima tih istraga, bi bile ugrožene i obustavljene, a pravosudne institucije bi ostale svezanih ruku u pokušaju pokretanja novih istraga, posebno u oblasti terorizma i organiziranog prekoentitetskog i međunarodnog kriminala.

Time su derogirani stavovi ekspertne grupe u kojoj su, između ostalih, radili predstavnici Suda, Tužilaštva BiH, VSTV-a, entitetskih tuzilaštava: Ljiljana Filipović, sudija Vrhovog suda BiH, Hilmo Vučinić, sudija Suda BiH, Slavo Lakić, tužilac, Branko Mitrović, tužilac, Diana Kajmaković, tužilac, itd.

Jasna namjera je da se zaustave sudski procesi koji su u toku i da se političko-interesnim talovima od sudskih procesa zaštite krupne “političke ribe”.

Ostaje da se vidi kako ce se izjasniti političke partije u Vijeću ministara BiH i Parlamentu BiH, i hoće li pobijediti vladavina prava ili vladavina i interes partijskih “šefova”.

Izvor: Faktor

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA