SAFF

Vesel Memedi: Islamofobije u Makedoniji ima veoma malo, a na Kosovu je ima previše

Facebook
Twitter
WhatsApp
1473918 617450248319367 1097766539 n

Razgovarao: Nadir Iseini

Za početak, recite nam kakva je trenutna društveno – politička, odnosno ekonomska situacija u makedoniji.?

Memedi: Hvala vam što ste mi dali priliku da kazem par rijeci za čitaoce Saffa o stanju u Makedoniji. Trenutna situacija u Makedoniji ne razlikuje se ništa od situacije u cijelom Balkanu. Svaki dan ljudi, osobito mladi, napuštaju zemju u velikom broju, zbog čega se bojimo da će u zemlji za nekoliko godina ostati samo stari ljudi. Mladi odlaze jer ovdje teško mogu naći zaposlenje. Nažalost, do posla dolaze samo oni koji su članovi stranka na vlasti, bilo da su Makedonci ili Albanci. Po nekim statistikama, u poslednjih 10 godina zemlju je napustilo više od 300.000 stanovnika Makedonije. Situacija je skoro ista i u svim ostalim dijelovima života. Jednostavno rečeno, trenutna situacija u Makedoniju je veoma loša.

Kakav je položaj Albanaca u Makedoniji,kolko ste zadovoljni sa poštivanjem prava Albanaca?

Memedi: Žalosno je što i dalje u 21. vijeku pričamo o ljudskim pravima. Mogu da vam kažem da Albanci u Makedoniju čine više od 30% stanovništva, međutim, još uvijek albanski jezik nije zvanični jezik ove zemje. Još uvijek ustav države ne odslikava realnu sliku jedne multietničke zemlje. Slično stanje je i sa poštivanjem vjerskih prava. Iako muslimani čine blizu 50% stanovništva, još uvijek je aktuelna diskriminacija u vezi povratka vakufske imovine. S druge strane Crkva je vratila sve što je bilo njihovo u vrijeme komunizma. Sva ostala vjerska prava muslimana se poštuju, tako da možemo zaključiti da Makedonija ima problema sa poštivanjeme tnickih pravama.

Obzirom da ste poznatipo kao čovjek koji prakticira islam, recite nam ima li islamofobije u Makedoniji?

Memedi: Mnogi članovi naše stranke RDK praktikuju Islam. Mi se ne stidimo svoje vjere. Odgovorno kažem da u Makedoniji islamofobija nija posebno izražena. Jer, kao što sam rekao, oko 50% stanovnika Makedonije su muslimani. Islam se može slobodno prakticirati bez ikakvih problema, posebno u gradovima gdje muslimani čine većinu. Izgleda da je politika ove države izabrala etnofobiju.

Na Kosovu je stanje puno lošije po pitanju islamofobije. Svjedoci smo da je nedavno predsjednica Kosova javno izjavila da je protiv nošenje hidžaba u kosovskim školama. Kako komentarišete takav odnos kosovske albanske politike prema islamu?

Memedi: Imate pravo, na Kosovu ima mnogo islamofobije, iako Albanci čine 95% stanovnika Kosova. Razlog za tako izraženu islamofobiju na Kosovu nalazim u činjenici da je Kosovo vodilo težak sukob sa Beogradom više od 30 godina, a taj sukob uvijek je bio za prava Albanaca, što nije imalo veze sa vjerom. Taj etnički sukob nije dao prostor kosovskim Albancima da se bore i za vjeru, odnosno u takvom stanju nije bilo nikakvog prostora da se radi za vjeru toliko koliko je bio prioritet opstanka Albanca u tom kraju. Drugi razlog je vezan za intervenciju međunarodne zajednice na Kosovo za vrijeme rata. Na Kosovo je bilo stacionirano više od 50.000 mirovnih snaga iz cijelog svijeta, a to stanje je natjerao ljude sa Kosova da ne razmišljaju previše o islamu ili za bilo koju drugu religiju. Islamofobija koju vidimo danas na Kosovo je izravna posljedica višedecenijske borbe za odbranu nacije od Beograda i uticaj međunarodne zajednice. Ubijeđen sam da će ta islamofobija vremenom napustiti Kosovo.

1474962 617449951652730 293036617 n

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA