SAFF

Vučić priznao da je bio iznerviran govorom Denisa Zvizdića o Republici Srpskoj u Berlinu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je delegacija Srbije imala seriju teških sastanaka u Berlinu gdje je održan skup lidera Zapadnog Balkana sa kancelarkom Njemačke Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Emannuelom Macronom.

Aleksandar Vučić je izrazio zahvalnost Merkel i Macronu na angažmanu i na tome što su „bili racionalni i razumni“. Kako je rekao, oni su ozbiljno i odgovorno pokušavali da nađu rešenje za nastavak dijaloga Beograda i Prištine i da utiču na stabilizaciju prilika na Balkanu.

Vučić je istakao da je jučerašnji skup značajan zbog toga što se vidjelo u najiskrenijoj formi ko iz regiona ima kakav odnos prema Srbiji i Kosovu.

Predsjednik Srbije je rekao da je bio iznerviran i pokiran oštrinom Albanaca s Kosova i riječima protiv Republike Srpske, naročito u prvom obraćanju predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića. Kako je rekao, na to je reagovao riječima da Republika Srpska nije loša tvorevina već dejtonska i da je njenim stvaranjem sačuvan mir na teritoriji BiH.

Vučić je istakao da je Denis Zvizdić govorio kao da je BiH već priznala Kosovo, što nije istina.

Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, izjavio je da sve države na Balkanu imaju međunarodno priznate granice, prenosi Anadolu Agency (AA).

– Razgovarali smo o ključnim temama vezanim za Bosnu i Hercegovinu i za zapadni Balkan. One su uglavnom bile vezane za evropske integracije i berlinski proces, kao dva bitna procesa koja zaista nemaju alternativu kada je BiH u pitanju. Vjerodostojna alternativa proširenja EU na Zapadni Balkan još uvijek jeste zajednički instrument koji omogućava reforme i saradnju u regionu – rekao je Zvizdić nakon samita u Berlinu čiji su domaćini njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Emmanuel Macron.

Naglasio je kako se pogoršava politička stabilnost kao i općenito stabilnost čitavog Balkana.

– Počinju se ponovo crtati neke nove granice, govori se o razmjeni teritorija na bazi etničkog principa, a mi znamo iz naše prošlosti do čega su dovele takve ideje jer te ideje nisu nove. Nekad je o tim idejama govorio Šešelj, nekada Milošević. Pokušaj provedbe tih ideja u djelo je rezultiralo sa stotinama hiljada ubijenih ljudi, sa ogromnim zločinima, genocidom i iseljavanjem više miliona ljudi sa naših prostora. Zbog toga smo mi protiv crtanja granica na Balkanu. Sve države na Balkanu imaju međunarodno priznate granice, a nepovredivost međunarodno priznatih granica je bazno načelo Evropske unije, a mislim da to treba ostati i vladajući princip i model svih daljih aktivnosti kada govorimo o toj temi na području zapadnog Balkana – kazao je Zvizdić.

Dodao je da je vrlo realno prenio situaciju u BiH, dodajući da razlog neformiranja vlasti ne leži niti u broju ministarstava niti u tome ko će biti ministar ili premijer.

– Činjenica je u nepoštivanju vladavine zakona, a to je neprihvatanje i aktivacija MAP-a za koji postoji zakonski konsenzus u BiH. Vladavina prava je bazno načelo na kojem počiva EU. Mi želimo da idemo putem evropskih integracija, a to znači da moramo prihvatiti vladavinu prava i početi se ponašati u skladu s tim načelom – rekao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.

Na kraju je istakao da evropske institucije u BiH šalju pogrešne informacije o razlozima neformiranja vlasti u BiH.

– Vijeće ministara se nije formiralo ne zbog toga što treba podijeliti ministarstva nego upravo zbog činjenice što neko ne želi poštivati vladavinu zakona u BiH i ne želi aktivirati MAP, pravdajući to takozvanom vojnom neutralnošću, a u isto vrijeme se formira i naoružava više od hiljadu pripadnika rezervnog sastava policije RS-a. Riječ je o paradoksalnoj situaciji i vrijeme je da to svi znaju u BiH, u regionu i u evropskim institucijama – kazao je Zvizdić.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA