SAFF

Zašto Radončić do posljednje kapi štamparske boje štiti Tegeltiju?

Facebook
Twitter
WhatsApp

Ako je tačno da snijeg ne pada da bi pokrio brijeg, nego da bi bio vidljiviji trag zvijerki na njemu, onda se po  “snježnim padavinama” (zabilježenim  na video-snimku) od novembra mjeseca prošle godine kada se u bananjalučkoj kafani okupili Milan Tegelija, Marko Pandža i Nermin Alešević, još uvijek sakupljaju brojni tragovi “judi, zviri i beštimja”. Hvatanje krupne zvjerke, predsjednika VSV-a Tegeltije u neprimjerenom i neetičkom (najblaže rečeno) kontaktu, i zahtjevi za njegovom ostavkom(smjenom, suspenzijom…), te  reakcije koje su nakon toga uslijedile, nepogrešivo su pokazale iz čega, iz kojih strukura prozilazi neprikosnovena moć Milana Tegeltije u bosanskohervegovačkom pravosuđu.

Pogledajmo, ukratko i nabrzinu, ko je stao u zašitu Milan Tetegelije, da bi se uvjerili kako je riječ o vrlo uskoj, međusobno povezanoj, ali glasnoj i agresivnoj “manjini”, pa će nam se mnogo toga “samo kasti”. Tegeltiju su, naravno, podržali svi članovi VSV-a sa izuzetkom sudije Gorana Nezirovića. Ništa drugačiji odnos snaga, niti drugačiju reakciju nije bilo moguće ni očekivati, ako se pogleda sastav VSTV-a, predodminantno, pjedinačnu i grupno, deficitaran u stvarima profesionalizma, struke, odgovornosti i elemenarnog javnog morala.

Odbrana i posljednji dani

Uz Milana Tegeltiju su se svrstala i cehovska sudačko-tužiteljska udruženja iz RS, što je, također, bilo i predvidljivo i razumljivo.

Najvažnija podrška Tegeltiji, ona političke naravi,  je stigla od Milorada Dodika. On je odmah po izbijaju afere kazao da je i dalje protiv VSTV-a, ali da ima razumijevanje za položaj u kojeg je došao njegov predsjednik Tegeltija kojem o glavi radi “političko Sarajevo”.

Od važnijih političkih, strukovnih i društvenih aktera otvorena podrška Milan u Tegeltiji stiže je još jedino od “Dnevnog Avaza”i njegovog “savjetnika” Fahrudina Radončića. “Avaz” ovdje nije samo puki srednjetiražni dnevni stranački tabloid , on je otjelovljenje jedne šire (para)strukture, političke, poslovne, pravusudne, “Avaz” štiti pozicije sumnjivo priskrbljene moći,  sraslost kriminala, politike, medija i pravosuđa. “Savjetnik” (bivši muž nominalne vlasnice “Avaza”) Radončić grčevito, do posljednje kapi štamparske boje, štiti Tegeltiju, jer zna da će makar skromnom, pa i kozmetičkom promjenom pravosudne hijerarhije , ozbiljno biti  uzdrmana njegova (Radončićeva) privatna piramida moći zasnovana na klijentelizmu, političkoj trgovini i svakovrsnim nijansama nezakonitosti. Kao što je relativizirao bahati špijunski upad hrvatskih tajnih službi u BiH (jer mu je neophodna podrška otuđenog tužilačkog aparata na čelu sa Gordanom TadićOlegom Čavkom koji mu pomažu u pranju biografije i povlačenju istraga protiv njega) još je više u njegovom ineresu očuvanjastausa quo u VSTV-a sa Tegelijom kao vrhovnim arbitrom.

Ako su, kao što smo vidjeli, na Tegeltijinoj strani u recentnoj aferi  kolege iz VSTV-a i pravosuđa Republike Srpske, te Milorad Dodik i Fahrudin Radončić, pogledajmo ko je na drugoj strani, onoj koja traži njegovo uklanjanje i ukazuje na nužnost promjena u VSTV-u.

Tu je, prije svega, cjelokupna međunarodna zajednica u BiH koja već duže vrijeme ukazuje na nefunkcioniranje pravne države, borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala. OHR, OSCE, Ambasada SAD u BiH u zajedničkom su pismu upućenom VSTV-u su  ponovili da su nezadovoljni njegovim  radom . Na identičnim  pozicijama je i ambasada Velike Britanije. Samo je ruski ambasador Peter Ivancov, od svih članova Vijeća za implementaciju mira (PIC) imao razumijevanja za nevolje u koje je sebe (i pravosuđe) doveo Milan Tegeltija.

Za razliku od Milorada Dodika, smjenu Tegeltije su tražila druga dvojica članova Predsjendištva BiH, Željko Komšić i Šefik Džaferović.

Tegeltijin odlazak  zatražili su i lideri svih opozicionih stranaka u Republici Srpskoj, a najglasniji su bili Vukota Govedarica, predsjednik SDS-a i Draško Stanivuković, član rukovodsva PDP-a. Najuporniji  u zahtjevu za smjenom predsjednika VSTV-a jeDragan Mektić(SDS), ministar sigurnosti u Vijeću ministara BiH.

Milana Tegeltiju su kritizirali i Naša stranka (pomalo nezgrapno i amaterski) i Stranka demokratske akcije, sa određenom zadrškom i kašnjenjem.

Braniti tegeltiju, pitanje je (i) ukusa! 

Teško je pobrojati nevladine organizacije, ugledne javne ličnosti i intelektualce koji su posljednjih dana u javnosti govorili kritički o aferi “potkivanje Tegeltije”.

Doslovno svi mediji u Bosni i Herecegovini, sa izuzetkom onih pod kontrolom Milorada Dodika (RTRS) i Radončićeve “zeljaste materije koja asocira na novine”,  “Avaza”, prenoseći objektivno i nepristrasno informacije o ovom slučaju, uključujući i reakcije samog Tegeltije, stvorili su (ispravnu i jedino moguću) percepciju u javnosti prema kojojoj je ostanak predsjednika VSTV-a na toj funkciji nespojiv sa pravnom državom i njenim postulatima.

Da je afera sa “potkivanjem” Milana Tegeltije (uz slučaj ubistava mladića Davida Dragičevića iDženana Memića) polučila ogroman javni i poltički konsenzus i senzibiliziranost  u zahtjevu za korjenitim promjena u pravosuđu, pokazao je i skup održan prosle1 srijede ispred zgrada Suda BiH i Tužiteljstva BiH.

“Dnevni Avaz” ima pravo izabrati stranu, što je učinio odmah po izbijanju jednog u nizu pravosudnih skandala koji su se desili u mandatu sadašnjeg sastava VSTV-a i njegovog predjednika Milana Tegeltije. Tu je stranu, prijeteću i mračnu, opaku i odvratnu, dnevni  stranački bilten i njegov “savjetnik” odabrali  davno, ona je pokretač njihove uređivačke i poslovne filozofije. Pokušavajući agresivnim podvalama,  bijesnim napadima, patološkim konstrukcijama protiv ministra Dragana Mektića i portala “Slobodna Bosna” svesti, ovu aferu na privatnu, osobnu netpeljivost i resenzimane i tako je suziti , Radončićeva nahuškana, pobješnjela novinčad, teško uspijevaju prikriti notornu i lako vidljivu istinu: Radončić i njegov novinarsko-poslovno-advokatski gremlini  u ovoj (pre)važnoj stvari drže se one strane, opscenog spektra hulja i ne-soja, u kojem su još samo Milorad Dodik, korumpirane sudije i tužitelji koji opstriraju istrage ubistava Davida Dragičevića i Dženana Memića i ruski ambasador Peter Ivancov.

Sav ostali društveni, politički, medijski, diplomatski, kritički- misleći potencijal BiH društva se nalazi na drugoj, svijetloj,  strani, onoj koja ne može sebi dopustiti da mirno i bespomoćno gleda kako joj  sudbinu kroje potkovane pohlepne  individue raspoređene po  institucijama (pravne) države.

(Slobbodna Bosna)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA