SAFF

Zastrašujuće posljedice građanskog rata u Sudanu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Početkom ove sedmice navršila se godina dana od početka građanskog rata u Sudanu. Rat između paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF), koje predvodi general Mohamed Hamdan Dagalo, poznatiji kao Hemeti, i Sudanskih oružanih snaga (SAF), na čelu s generalom Abdelom Fattahom al-Burhanom, počeo je 15. aprila prošle godine.

Prema analizi podataka o lokaciji oružanih sukoba i događajima u svijetu koje obrađuje Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED), a na koje se pozivaju Ujedinjeni narodi, bilo je više od 15.550 ‘prijavljenih smrtnih slučajeva’ u Sudanu tokom godinu dana rata. Međutim, smatra se da je stvarni broj žrtava puno veći.

Većina nasilja, navodi ACLED, zabilježena je u Khartoumu. ‘Usmjereno nasilje u Darfuru imalo je dvostruko veću vjerojatnost da će biti smrtonosno za civile nego usmjereno nasilje u drugim regijama u Sudanu’, navodi se, dodajući da je 32 posto svih prijavljenih civilnih smrti zabilježeno u nemirnoj zapadnoj regiji.

Zapravo, stručnjaci UN-a u januaru su rekli da je samo u glavnom gradu Zapadnog Darfura el-Geneini ubijeno 10.000 do 15.000 ljudi. U juni i novembru, Middle East Eye je izvijestio o masovnim ubistvima u gradu kada su RSF i savezničke arapske milicije ciljale pripadnike crnačkeafričke Masalitske zajednice.

U međuvremenu, rat je raselio 10,7 miliona ljudi, prema Norveškom vijeću za izbjeglice, što je drugi najveći broj u ovom stoljeću nakon sirijskog rata. Oko 1,7 miliona njih nalazi se u susjednim zemljama, najviše u Čadu i Egiptu.

Borbe su također dovele do toga da 25 miliona Sudanaca pati od gladi ili pothranjenosti, a djeca umiru od gladi širom zemlje.

‘Katastrofa’ za djecu

U ponedjeljak je agencija Ujedinjenih naroda za djecu, Unicef, objavila niz statističkih podataka o razmjerama katastrofe u Sudanu, naročito o njenom utjecaju na djecu.

Unicef procjenjuje da se 8,9 miliona djece trenutno bori s akutnim nedostatkom hrane, a da je 4,9 miliona sada dosegnulo hitnu razinu.

Procjenjuje se da će nešto manje od četiri miliona djece mlađe od pet godina ove godine patiti od akutne pothranjenosti.

Očekuje se da će oko 730.000 djece patiti od teške akutne pothranjenosti opasne po život, dok više od 90 posto od 19 miliona djece školske dobi u zemlji nema pristup formalnom obrazovanju.

‘Ovaj brutalni rat i potencijalna glad stvaraju zloslutno okruženje za katastrofalan gubitak života djece’, rekao je u ponedjeljak zamjenik izvršnog direktora Unicefa Ted Chaiban.

‘Gotovo polovica djece koja pate od teške akutne pothranjenosti nalazi se u područjima koja su teško dostupna, gdje se vode borbe, što njihovu situaciju čini još strašnijom.’

Iz Unicefa ​​su također rekli da hitno traže 240 miliona dolara za sljedećih šest mjeseci kako bi se spriječila glad u 93 najugroženija mjesta u Sudanu, u kojima živi 3,5 miliona djece mlađe od pet godina.

Sa svoje strane, Liječnici bez granica (MSF) rekli su da najmanje jedno dijete umre svaka dva sata samo u raseljeničkom kampu Zamzam u Sjevernom Darfuru.

UN je upozorio da bi ‘222.000 djece moglo umrijeti od gladi u roku od nekoliko sedmica ili mjeseci’, a ‘više od 700.000 ove godine’.

Najavljena pomoć

Prema procjenama UN-a, za hitnu pomoć unutar zemlje potrebno je oko 2,7 milijardi dolara, dok je još 1,4 milijarde dolara potrebno za pomoć u susjednim zemljama koje su smjestile stotine hiljada izbjeglica iz Sudana.

Diplomatski izvor je rekao za agenciju Reutersu da se nada da će donatori obećati ‘više od milijarde eura’ na konferenciji o pomoći koja se održava u idući ponedjeljak u Parizu.

EU bi trebala obećati 350 miliona eura, dok će Francuska dodati 110 miliona eura, a Sjedinjene Države uložit će ukupno 147 miliona dolara.

Njemačka je ranije u ponedjeljak obećala 244 miliona eura.

Posebni američki izaslanik Tom Perriello prošle je sedmice nazvao dosadašnji međunarodni odgovor ‘jadnim’ i upozorio da smo ‘na pet posto potrebnog iznosa’.

‘Možemo zajedno izbjeći užasnu katastrofu gladi, ali samo ako se sada zajedno aktiviramo’, rekla je u ponedjeljak njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA