SAFF

Alu Šejh: Poseban ramazanski smiraj u Mekki i Medini

Facebook
Twitter
WhatsApp

U Mekki i Medini  je poseban duhovni smiraj tokom Ramazana, iako i tada ima veliki broj vjernika koji su doputovali da obave umru, kaže direktor Kulturnog centra „Kralj Fahd“ u BiH  doc.dr. Muhamed Alu Šejh u razgovoru za Fenu o posebnosti mjeseca posta u najsvetijim islamskim mjestima.

– To je poseban mjesec za sve muslimane svijeta. U Saudijskoj Arabiji se obavljaju velike pripreme  za Ramazan, škole prestaju s radom. Društveni život se mijenja,  ljudi se međusobno više posjećuju, organiziraju se zajednički iftari, jelovnik je tokom Ramazana bogatiji, raznovrsniji – kaže Alu Šejh.

Naglašava da se manifestiraju posebna empatija i milosrđe prema drugima, naročito prema siromašnim. Daje se sadaka, pomažu se stanovnici koji su slabijeg materijalnog stanja.

– Posebno su značajne duhovne pripreme za ramazanski post, dnevne namaze, teravih namaz i noćni namazi. Dakle taj vjerski, duhovni sadržaj kod stanovnika Saudijske Arabije tokom Ramazana je bogatiji, veći, i to je veliki vjerski preporod kod većine stanovnika – naglašava sagovornik.

Na pitanje da li živjeti u Mekki i Medini, na iskonskom području islama, znači biti počastvovan, imati privilegiju, odgovara kako ta posebna duhovna atmosfera stvara i posebno lijep osjećaj zbog čega je lijepo živjeti u tim gradovima.

Jer u Mekku i Medinu se dolazi zbog suštine islama, muslimanskog praiskona i bitisanja.

Iako u Meki i Medini, i u vrijeme kad nije hadž, ima veliki broj vjernika koji obavljaju umru, dolazak višemilionskog broja hadžija u svetim islamskim mjestima zahtijeva  bitne izmjene u režimu života  i rada, radnom vremenu stanovnika Meke i Medine.

– Meka ima oko 1,3 miliona stanovnika, Medina oko jedan milion stanovnika. Tri sedmice prije početka hadža mijenja se režim života, radnog vremena. Sve škole se zatvaraju, i  neke druge institucije prestaju s radom, kako bi se ustupio što veći prostor za hodočasnike. Praktično cijeli mjesec je izmijenjen način života i rada u Meki i Medini – pojašnjava direktor Kulturnog centra “Kralj Fahd” u Sarajevu.

Posebno je ta promjena izražena  u Mekki, koja je zbog kotlinske konfiguracije terena, slično Sarajevu, gusto naseljena.

– Kod stanovnika je praksa da se pripremaju da što više pomognu hadžijama, na dobrovoljnoj osnovi da npr. invalidnim osobama koje su u kolicima pomognu, neki donose i dijele besplatno zemzem vodu, vrše usluge prijevoza, ustupaju mjesta za boravak hadžija. Dakle svi se mobiliziraju tokom hadža, to je tradicionalno praksa da se svi stavljaju na uslugu hadžijama – kaže sagovornik.

Na kraju ramazanskog razgovora direktor Kulturnog centra “Kralj Fahd” u Sarajevu  doc.dr. Muhamed Alu Šejh  kaže kako svi narodi BiH, svi građani bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost  imaju uvijek prijatelja u Saudijskoj Arabiji, u njenom narodu,  vladi Saudijske Arabije na čelu s kraljem Salmanom te da Saudijci osjećaju ponos i zadovoljstvo zbog čvrstih veza i dobrih odnosa sa BiH.

FENA

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA