Pokušaj režima Aleksandra Vučića da probleme koje ima s pobunom građana diljem Srbije iskoristi za represiju protiv Bošnjaka Sandžaka i pretvori ih u međunacionalne sukobe, opasan je hod po ivici koji može imati nesagledive posljedice u cijelom regionu, saopćio je predsjednik SDA Bakir Izetbegović.
Srbijanski mediji pod kontrolom vlasti preplavljeni su napadima na Bošnjake, po propagandnoj matrici kojoj smo svjedočili 90-ih godina prošlog stoljeća. Zvaničnici Srbije vrijeđaju muslimane i islam, u čemu je posljednjih dana prednjačila predsjednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić, jedna od najbližih Vučićevih saradnica.
Takav pristup ne može donijeti nikome dobro. Kao ni pristup u kojem se pokušava uspostaviti dominacija i ostvarivanje velikodržavnih političkih ciljeva.
Zato srbijanske vlasti pozivam da deeskaliraju situaciju u Novom Pazaru, ali i da općenito promijene odnos prema Bošnjacima i Bosni i Hercegovini.
Mir i stabilnost koji donose napredak, mogu se graditi isključivo na istini, ravnopravnom odnosu i međusobnom poštivanju naših država i naroda.
Naša braća sa Sandžaka su neodvojivi dio bošnjačkog naroda, i uvijek ćemo biti uz njih.
Bošnjacima Sandžaka čestitam na odlučnosti i istrajnosti u odbrani vlastite slobode, dostojanstva i nacionalnih prava.
Pozdravljam zrele i odmjerene reakcije bošnjačkih institucija na Sandžaku, prije svih Bošnjačkog nacionalnog vijeća i Mešihata islamske zajednice Sandžaka.
Nadam se da će i kod srbijanskih vlasti prevladati razum.