SAFF

Bangladeš predlaže sterilizaciju izbjeglica Rohinja

Facebook
Twitter
WhatsApp

Lokalni zvaničnici u Bangladešu predložili su centralnoj vladi dobrovoljnu sterilizaciju Rohinja u izbjegličkim kampovima.

Plan uključuje sterilizaciju muškaraca i žena. Pomoćne grupe u logorima smatraju da rade sa ograničenim resursima te kako mogućnost širenja izbjegličkih porodica može dovesti do prebukiranja izbjegličkih kampova.

Zamjenik direktora organizacije Human Rights Watch za Aziju, Phil Robertson je za Al Jazeeru kazao da njegova organizacija smatra da je uredu omogućiti obrazovanje o temi kontracepcije i planiranja porodice, kao i sterilizacije kao jedne od opcija.

“Ali ovi programi moraju biti isključivo dobrovoljni. Ne smije biti nikakvog zastrašivanja i prisile, niti pritiska vlade Bangladeša. U ovom trenutku svi govore da je riječ o dobrovoljnoj sterilizaciji. Vidjet ćemo kad budemo imali više informacija”, rekao je Robertson.

On je dodao da se ovakvi prijedlozi znaju razviti u drugačijem pravcu.

HRW je zabrinut da bi u nekom trenutku lokalni zvaničnici ili zaposleni na programu mogli dobiti naredbe da prisile ljude na proceduru, a Robertson ne smatra da je to razuman prijedlog.

“Razumno bi bilo planiranje porodice kao usluga sa svim dostupnim metodama, koja bi se omogućila izbjeglicama koje bi, opet, imale izbor hoće li je koristiti ili ne. Kad počnete govoriti o ograničavanju populacije putem kontrole rađanja, to može imati izuzetno negativne posljedice.”

Zamjenik direktora organizacije Human Rights Watch za Aziju naglašava da je važno razumjeti u kakvim uvjetima Rohinje žive.

Mnogi od njih su siromašni i potječu iz ruralnih područja u kojima im je vlada prilično ograničila kretanje, nemaju pristup zdravstvenim službama, a kamoli novca da usluge tih službi plate, kazao je on.

“Zato ova tema jednostavno nikad nije bila aktuelna. Kad nemate pristup nekoj usluzi, o njoj ne razmišljate, osim ako je riječ o situaciji koja vam ugrožava život. Planiranje porodice jednostavno se smatralo nečim s čim Rohinje nisu u potpunosti upoznate. Sada će morati donesiti velike odluke.”

Robertson pojašnjava da se radi o veoma konzervativnoj, patrijarhalnoj kulturi u kojoj je glas žena marginaliziran.

“Ujedinjeni narodi i međunarodne nevladine organizacije morat će pažljivo pratiti ovaj proces. Sterilizacija ne bi smjela biti jedina ponuđena opcija, i druge metode bi Rohinjama morale biti na raspolaganju. Potrebno je pružiti im sve moguće usluge, pobrinuti se da sve bude dobrovoljno i da se proces pažljivo nadgleda kako ne bi bilo zloupotrebe”, rekao je Robertson.

Više od 600.000 Rohinja muslimana izbjeglo je iz države Rakhine u Mijanmaru, gdje su većina budisti, a utočište su našli u susjednom Bangladešu.

UN je ranije saopćio da progon Rohinja predstavlja etničko čišćenje.

Rohinje su suočene sa siromaštvom i diskriminacijom, što uključuje i nepriznavanje građanskih prava.

Izvor: Al Jazeera

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA