SAFF

Bh. dijaspora u Njemačkoj iznenađena pismom: Ko stoji iza lažne “masovne podrške” Bećiroviću

Facebook
Twitter
WhatsApp

“Masovna podrška bh. dijaspore” kandidatu SDP-a Denisu Bećiroviću, koja je najavljena pismom podrške iz Minhena, mogla bi mu osigurati čak deset glasova u utrci za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH.

U pismu podrške koje je kandidatu SDP-a uputila Zajednica bosanskohercegovačkih udruženja i građana u Bavarskoj, Saksoniji i Tiringiji u SR Njemačkoj (Zajednica BiH Minhen) navodi se da je Bećirović dokazani patriota BiH koji je održavao tijesne veze sa udruženjima bh. građana kada god je bio u prilici.

– Susretao se sa njima i u zemlji kao zastupnik, član Kolegija i predsjedavajući Zastupničkog doma ali i na službenim putovanjima. Osim toga, dijaspora ne može zaboraviti njegovu pomoć prilikom održavanja Kongresa bosanskogercegovačke dijaspore u Sarajevu. Kad god je trebalo – navodi se u pismu koje potpisuje predsjednik Zajednice Ismet Hasanović.

Iako na prvi mah “spektakularno” izgleda podrška zajednice bh. udruženja i građana iz tri njemačke pokrajine, u kojima živi stotinjak hiljada bh. građana, realna slika je sasvim drugačija. Zajednica BiH Minhen koja stoji iza pisma podrške ima svega šest ili sedam članova.

Pismom koje je upućeno u njihovo ime razočarani su i povrijeđeni mnogi naši građani u Njemačkoj. S jednim od njih smo razgovarali. Haris Holjan, predsjednik Centra savremenih inicijativa Njemačke, kaže da je pitanje da li navedena zajednica uopće postoji, kao i da se Hasanović koji je potpisao pismo nikada ne pojavljuje na okupljanjima i sastancima bh. udruženja.

– Nije mi jasno u čije je ime uputio pismo. Nemam ništa protiv čovjeka (Hasanovića, op. a.), ali priča o masovnoj podršci nije istina. Udruženje koje se spominje nekada je postojalo pod drugim imenom, ali više ga zvanično nema. Ta podrška gospodinu Bećiroviću, protiv kojeg ja nemam ništa, je lične prirode i ne može se govoriti o masovnosti. Način na koji je ovo urađeno je čisti bezobrazluk. U Minhenu postoji više od deset organizacija koje okupljaju bh. dijasporu, ali ovo koje je spominje nije jedno od njih – kaže Holjan, naglašavajući da mu nije jasno zašto mediji prije objavljivanja informacije nisu provjerili tačnost navedenih podataka.

Dodaje da je nekada u Njemačkoj bio aktivan Savez dijaspore BiH, na čijem čelu je bio Haris Halilović, bivši konzul BiH u Sttutgartu. Nakon imenovanja, Halilović je Ismetu Hasanoviću prepustio Savez, koji je kasnije promijenio ime.

I drugi bh. građani koji žive u Njemačkoj i tvrde da su upućeni u dešavanja, uvjeravaju nas kako iza ovog pisma stoji zapravo Halilović. Na naše pitanje zašto bi on lobirao za Bećirovića, odgovaraju kako prema njihovom mišljenju, on se nada novom diplomatskom angažmanu kojim bi ga Bećirović nagradio ukoliko uđe u Predsjedništvo BiH. Da je Halilović dobro upoznat o radu ovog udruženja vidljivo je i iz njegovog statusa na Facebooku 2013. godine, dakle objavljenog godinu nakon isteka njegovog trogodišnjeg mandata na mjestu generalnog konzula.

Generalna konzulica BiH u Mihnenu Ruzmira Tihić-Kadrić samo nam je kratko kazala da Zajednica BiH Minhen postoji ali da nijedna organizacija ne može predstavljati cjelokupnu dijasporu za jedno područje.

Autor: Faktor.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA