SAFF

Čelnici bosanskih Srba glavni generatori islamofobije u BiH, porast antibosanske retorike kod Hrvata

Facebook
Twitter
WhatsApp

Glavni generator islamofobije i antimuslimanske netrpeljivosti su čelnici bosanskih Srba – politički, medijski i akademski nosioci politike, navodi se u najnovijem izvještaju o islamofobiji u Evropi, koji je objavila Fondacija za politička, ekonomska i društvena istraživanja SETA, sa sjedištem u Istanbulu, a prenosi Nezavisni istraživački centar NICK.

„Cjelokupni negativni i diskriminatorni trendovi prema muslimanima u Bosni i Hercegovini se uglavnom očituje u obrazovnom, političkom i medijskom sistemu. U 2017. godini došlo je do porasta anti-bosanske i anti-muslimanske retorike od strane Hrvatskog političkog rukovodstva i od strane regionalnih aktera“, istaknuto je u opsežnom izvještaju koji se objavljuje treću godinu zaredom.

Na nivou Evrope konstatirano je povećanje broja islamofobičnih napada, a Bosni i Hercegovini je posvećeno cijelo jedno poglavlje čiji je autor Hikmet Karčić.

„Ovi akteri prikazuju Bosnu i Hercegovinu kao propalu državu koja je sjedište ekstremista i koja treba biti teritorijalno podijeljena kako bi se očuvao mir i sigurnost. Regionalni politički subjekti u Austriji i Češkoj republici koristili su navodnu prijetnju nasilnog ekstremizma kao platform za svoju političku kampanju“, navedno je.

Prošle godine, kako je navedeno, nastavilo se „negiranje genocida i ratnih zločina od strane srpskih zvaničnika.

“Domaći i regionalni mediji doprinijeli su anti-muslimanskim netrpeljivostima kroz izvještavanje o terorističkim prijetnjama i radikalnoj ideologiji, povezivajućiih s bošnjačkim političkim i vjerskim zvaničnicima. Dvije presude koje su donijete od strane Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) uticale se naporast islamofobične retorike. General Ratko Mladić osuđen je za genocid, a šest bosanskih Hrvata, politički i vojni vođa osuđeni su za udruženi zločinački poduhvat s ciljem progona Bošnjaka u većinskim hrvatskim mjestima. Konačno, ove godine je vidljiv nastavak fizičkih i usmenih napada na džamije i imame, većinom u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska. Skoro svi ovi napadi nisu procesuirani od strane policije“, istaknuto je.

Ukupno 11 napada je zabilježeno u ovom Izvještaju. Međureligijsko vijeće BiH je u svom radu tokom 2017. zabilježio 3 napada na imovinu Islamske zajednice BiH. Dodatna anti-muslimanska mržnja bila je vidljiva na fudbalskim utakmicama i na grafitima u srpskim-dominantnim gradovima.

Izvještaj je sačilina grupa od 40 prominentnih stručnjaka i aktivista, koji upozoravaju na rastući trend negiranja islamofobije i njenih manifestacija, posebno u evropskim društvima.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA