Za razliku od Srbije, gdje tamošnje policijske agencije pod budnim okom drže srbijanske državljane koji nasjedaju na pozive četničkih organizacija da se bore na strani proruskih separatista u Ukrajini, u BiH još nema zvaničnih podataka o sličnom djelovanju na tlu naše države, piše Avaz.
S druge strane, razni ravnogorski, odnosno četnički pokreti i organizacije koji su registrirani kao udruženja u BiH, na forumima, portalima i društvenim mrež-ama pozivaju bh. državljane, mahom iz manjeg entiteta, da se u borbenim djelovanjima priključe “braći Rusi-ma”. Najglasnija je takozvana glavna uprava četničke organizacije iz Banje Luke, koja je u proteklom periodu u više navrata putem interneta pozivala “sve pravoslavne Srbe koji su svjesni šta Rusija znači Srbima, da budu spremni i da se priključe”. Iste poruke odašilje i Srpski ravnogorski pokret – RS, koji je zvanično registriran u registru Ministarstva pravde RS.
Denijal Senkić, predsjednik Udruženja građana “Front” iz Tuzle, koje je u proteklim godinama u više navrata pozivalo bh. institucije da zabrane djelovanje četničkih i ostalih fašističkih pokreta u našoj zemlji, izjavio je za “Avaz” da zabrinjava situacija u kojoj nema podataka o odlascima bh. građana na ratišta u Ukrajini. “I kod nas, kao i u Srbiji,jeluju organizacije koje ot-voreno njeguju tu fašističku, četničkuili ustašku ideologiju i finansirane su iz budžeta, bilo entitetskih ili državnih. Jedna od njih je i Srpski naro-dni pokret “Izbor je naš” iz Banje Luke, koji otvoreno zagovara četništvo i poziva ljude. Sutra ćemo možda doživjeti da organizacije po-put “Croatia libertasa” pozi -vaju neke ustaške formacije koje će ići na strana ratišta, a koje će finansirati Vlada FBiH – istakao je Senkić.
On je naglasio kako je zabrinjavajuće da iza svega stoje sistem i vlast,tako da ga ne čudi slobodno djelovanje fašističkih organizacija”.
