SAFF

Da li Izraelcima predstoje dani straha na Zapadnoj obali?

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Abdullah Nasup

U posljednjih nekoliko godina Zapadna obala nije u fokusu javnosti s obzirom da je stanje u njoj bilo relativno mirno. No, u posljednje vrijeme sigurnosna situacija na Zapadnoj obali se zaoštrava.

U noći 13. decembra 2018. godine, jedan mladić predvodio je demonstracije u Ramallahu, nedaleko od kuće palestinskog vođe Mahmuda Abbasa, prije nego što su pripadnici specijalne izraelske jedinice otvorili vatru na njega i ubili ga. Mladić se zvao Salih Omer el-Bergusi, a izraelske vlasti tvrde da je izvršilac napada 9. decembra u kojem je ranjeno devet židovskih naseljenika. Također u decembru je ubijen starac Hamdan el-Arida, koji je u mjestu el-Bira pregazio židovskog naseljenika, 20. decembra ubijen je Medžd Džemal Mutejr, koji je izvršio napad nožem na dovojicu naseljenika. U decembru je završena dvomjesečna potraga izraelskih snaga za izvršiocem napada 7. oktobra u naseljeničkom mjestu Burkan, kada su ubijena dvojica naseljenika. Izvršilac napada bio je mladić Ešref Nealu, kojeg je specijalna izraelska jedinica uspjela locirati i ubiti nakon više od dva mjeseca potrage.

Odmah nakon eskalacije ovih napada, izraelske snage su započele s provođenjem policijskih akcija kojima je cilj vršenje pritiska na palestinski narod na Zapadnoj obali, kako bi se zastrašili i odvratili izvođenja napada na židovske naseljenike. U sklopu tih akcija palestinski gradovi su blokirani, deseci Palestinaca uhapšeni, a kuće dvojice izvršilaca napada na naseljenike su srušene.

Međutim, ove represivne mjere imale su suprotan učinak. Izvođenje pojedinačnih napada u gradovima širom Zapadne obale se znatno povećalo. U jednom takvom napadu ubijena su tri izraelska vojnika, a napadač je zaplijenio njihovo oružje.

Iskorištavanje Zapadne obale u strategiji Hamasa

Zapadna obala omogućava nanošenje mnogo većih gubitaka okupacionim snagama nego Gaza, iako Gaza posjeduje rakete i mnogo bolje je naoružana. Iz tog razloga Hamas nastoji oformiti svoje borbene ćelije na Zapadnoj obali. Hamas smatra da je trenutna situacija dovljno zrela za takav korak, te na dva načina želi da usmjeri svoje napade na okupacione snage. Prvi je izvođenje dobro planiranih akcija na okupacione snage, a drugi je pokretanje narodnih masa na demonstracije protiv ponašanja palestinske samouprave, uporedo sa izvođenjem vojnih akcija protiv okupacionih snaga. Naime, Abbasova popularnost je sve manja zbog načina na koji vodi palestinsku samoupravu i nastavka „sigurnosne“ saradnje samouprave sa okupacionim snagama, koja znači da palestinska samouprava pomaže prilikom izraelskih racija i hapšenja Palestinaca na Zapadnoj obali.

Povećanje napada na židovske naseljenike i okupatorske vojnike na Zapadnoj obali veoma zabrinjava izraelske okupacione vlasti koje strahuju da će palestinski pokreti otpora, naročito Hamas i Islamski džihad, doći u poziciju da izvode napada na Zapadnoj obali daleko od znanja izraelskih obavještajnih službi, što bi moglo dovesti do toga da ovi pokreti započnu s izvođenjem većih akcija koje će nanijeti velike gubitke okupacionim snagama.
Izraelci su uvjereni da Hamas nakon uspjeha koji je postigao u Gazi želi započeti izvođenej akcija na Zapadnoj obali, čime bi doveo u neugodnu poziciju palestinsku samoupravu i oslabio njihov utjecaj među Palestincima, a povećao svoju popularnost – izraelski mediji sve to dovode u kontekst očekivanja Abbasovog odstupanja s vlasti u palestinskoj samoupravi.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA