SAFF

Dan logoraša BiH: U Rasadniku su počinjeni stravični zločini, ljude su rezali motornom pilom

Facebook
Twitter
WhatsApp

Povodom obilježavanja 9. maja, Dana logoraša BiH, Savez logoraša u BiH organizovao je posjetu bivšem logoru Rasadnik u Rogatici gdje su preživjeli logoraši odali počast ubijenim sugrađanima, ali i svim žrtvama rata u BiH 1992-1995. godine.

Ispred objekta bivšeg logora Rasadnik održan je čas historije, kao i polaganje cvijeća na mjestu gdje su vršene torture, silovanja i ubijanja.

Hašim Šabanić osam mjeseci je proveo u logoru Rasadnik.

– Ovdje sam bio osam mjeseci sa svojim sugrađanima koji su dovedeni 21. novembra 1993. godine. Ja sam bio prva žrtva u svojoj mjesnoj zajednici, u maju 1992, kada su tražili da predamo oružje. Mi to nismo htjeli uraditi i nas trojicu-četvoricu su zarobili – prisjetio se Šabanić.

Tada su ih, kako je kazao, prisiljavali da priznaju i “što jest i što nije”.
– Ležao sam dva sata, udarali su me, nisam htio priznati. Bili smo njihovi robovi, radili smo sve ono što oni nisu, nosili municiju, hranu, kopali rovove… Maltretirali su nas sve načine. Dabogda se ne ponovilo – ispričao je Šabanić.

Prisjetio se i jednog od vojnika koji ih je znao postrojiti i u ponoć. Bojali su ga se. Govorio im je da su građani drugog reda, da šute, a ako neko progovori, da će biti zaklan. Razmijenjen je 17. jula 1994.

Predsjednik Saveza logoraša u BiH Jasmin Mešković rekao je da je 9. maj izabran kao Dan logoraša „jer smo mislili da je tog datuma fašizam stvarno prestao, da fašizma neće biti“.
– U ovom logoru vršene su strahovite torture, mučenja, silovanja. Iz ovog logora ljudi su odvođeni u živi štit, mnogi su pobijeni – istaknuo je Mešković, podsjetivši da su zlotvori u Rasadniku “motornom pilom rezali ljude”.

Podsjetio je kako bivši logoraši i ovaj Dan logoraša BiH dočekuju bez adekvatne zakonske zaštite.

Rasadnik u Rogatici je bilo poljoprivredno dobro koje se sastojalo od više baraka i zgrade uprave. Barake su bile veličine oko sedam plus pet metara, a u svakoj je bilo između 30 i 50 logoraša. Svi logoraši su bili civili. Skoro pola od ukupnog broja su činili žene i djeca. Među njima su bile i dvije osobe starije od 100 godina.

Za zločine počinjene u Rogatici Haški tribunal je osudio Momčila Krajišnika na zatvorsku kaznu u trajanju od 20 godina. Sud BiH je osudio Radisava Ljubinca na deset i Dragoja Paunovića na 20 godina zatvora za krivično djelo zločin protiv čovječnosti.

Autor: Anadolija

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA