SAFF

Događaji u Suvejdi ponovo otvaraju pitanje savezništava „Sirijskih demokratskih snaga“ i arapskih plemena na sjeveroistoku Sirije

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Abdullah Nasup

Lider SDF-a, Mazlum Abdi je prije nekoliko mjeseci, 10. marta, potpisao historijski sporazum s predsjednikom Ahmedom el-Šaraom o integraciji jedinica SDF-a u Ministarstvo odbrane i državne institucije do kraja godine. Međutim, još uvijek se ne nazire ni početak ispunjavanja tačaka sporazuma.

Nasilni sukobi u sirijskoj južnoj pokrajini, između lokalnih druzijskih milicija i beduinskih plemena lojalnih vlastima u Damasku, ponovo su u fokus stavili pitanje uprave nad velikim dijelom zemlje koji je pod kontrolom snaga SDF-a i koji funkcionira kao faktički autonomna oblast, nad kojom centralne vlasti u Damasku nemaju kontrolu. Postavlja se pitanje da li bi se sličan scenario mogao proširiti na istok i sjever zemlje, odnosno, da li je moguć ustanak arapskih plemena protiv Sirijskih demokratskih snaga (SDF), u kojima dominiraju kurdske jedinice.

Uvjerenje u takav scenario ojačano je nakon dolaska hiljada boraca arapskih plemena na linije fronta u Suvejdi, odazivajući se plemenskom pozivu na opću mobilizaciju. Ti borci došli su različitih provincija sa sjeveroistoka Sirije, uključujući i Rakku i Deir-Zor, koje su značajnim dijelom pod kontrolom snaga SDF-a.

Povezivanje Suvejde s istočnom Sirijom je neosnovano

U medijima se u pravilu područje pod kontrolom SDF-a naziva kurdskim i SDF se tretira kao kurdska formacija. Tačno je da dominantnu ulogu imaju kurdske snage i političko vođstvo, ali situacija nije ni izbliza tako jednostavna.

SDF je zajedničko vojno i političko tijelo arapskih plemena i kurdskih jedinica, kao i značajne kršćanske zajednice na tom području, koja se etnički izjašnjava kao Asirci, i od početka počiva na savezima s arapskim vojnim vijećima, često plemenske strukture.

SDF je u svom osnivačkom saopštenju iz oktobra 2015. definisan kao „nacionalna oružana snaga svih Sirijaca – Arapa, Kurda, Asiraca i ostalih zajednica“.

Najveće arapsko plemena Šemr, dominantno u Hasaki, upravlja jedinicom „Sanadid“, formiranom 2013. godine, sa 7.000 do 10.000 boraca istočno od Kamišlija, duž iračke granice. Oni su među osnivačima SDF-a, zajedno s arapskim frakcijama iz Rakke i Deir-Zora.

Ima li preduslova za ustanak u sjeveroistočnoj Siriji

Arapska plemena u Siriji su, iako kulturološki i tradicijski sunijska, opredijeljena za sekularnu državu. Tome treba dodati i da je to područje bilo pozornica ISIL-ovih fanatika, što je ostavilo generalno brojne posljedice.

U izjavi za „Asharq Al-Awsat“, poglavar Šimra, šejh Manih Hamidi Dahham el-Džerba,  je naglasio:

„Cijenimo ulogu SDF-a i njenog komandanta generala Mazluma Abdija, posebno u uspostavi političkih ravnoteža u ovom izuzetno osjetljivom periodu. Kroz partnerstvo smo došli do historijskih dogovora za naš region i naše ljude.“

Ovo pleme ima tradicionalno dobre  odnose sa kurdskim stanovništvom u Haseki, te se često ističe kako su bili jedino arapsko pleme koje je 2004., u velikim kurdskim demonstracijama protiv Asadovog režima, pružilo podršku njihovim zahtjevima, pa je teško očekivati da će se okrenuti protiv kurdskih jedinica.

„Svakako će događaji u Suvejdi imati odjek na sjeveroistoku, ali scenarij ustanka je malo vjerovatan, prije svega jer Damask nije u poziciji da iskoristi trenutak, a i zbog snažne američke diplomatske i vojne prisutnosti“, smatra Bedr Mulla Rašid, istraživač iz kurdskog centra „Raman“. Prema njegovim riječima, nedostaju ključni faktori za ponavljanje scenarija Suvejde:

  • Ne postoji snažna lokalna vojna frakcija kao u Suvejdi, koja bi se upustila u takvu akciju.
  • Nema vanjskog regionalnog aktera spremnog da podrži takav ustanak.
  • SAD aktivno rade na očuvanju stabilnosti, uključujući ukidanje sankcija i podršku dijalogu sa Kurdima.
  • Turska, usmjerena na mirovni proces sa PKK-om, neće podržati destabilizaciju na sjeveru Sirije.

Vođe arapskih plemena: Jedinstvena Sirija, ali i SDF

U regijama na sjeverozapadu Sirije žive brojna arapska plemena. Tokom rata pretrpjeli su brojne podjele, uključujući oružane sukobe. Prošle godine, Ibrahim el-Hifl, brat poglavara plemena Akidat, predvodio je oružani ustanak protiv SDF-a, uz podršku Damaska i proiranskih milicija, što je dovelo do stotina žrtava. Međutim, Akrim Mašuš ez-Zuba, šef plemenskog vijeća u autonomnoj administraciji SDF-a i savjetnik plemena Džabbur, poručuje: „Te inicijative ne predstavljaju istinske vrijednosti arapskih plemena. U našim redovima (redovima SDF-a) prolivala se krv Arapa, Kurda i kršćana u zajedničkoj borbi protiv ISIS-a, i nećemo dozvoliti podjele.“

Slično mišljenje dijeli šejh Hamed el-Faradž iz plemena Walda u Rakki: „Svi smo ujedinjeni sa SDF-om protiv svakog pokušaja da se naruši sigurnost naših zajednica. Zahvaljujući ovoj snazi, terorizam je poražen i društvo funkcionira u skladu s raspoloživim mogućnostima.“

Nema jedinstvenog stava među plemenima, ali većina ostaje uz SDF

Iako postoji frakcija među arapskim plemenima koja odbija autoritet SDF-a i podržava povratak centralne vlasti pod predsjednikom Ahmedom el-Šaraom, dominantni glasovi unutar plemenskih zajednica na terenu i dalje ističu lojalnost i saradnju s autonomnom administracijom.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA