SAFF

Francuska gubi bitku protiv ekstremizma

Facebook
Twitter
WhatsApp

Kandidatkinja krajnje desnice za francusku predsjednicu Marine Le Pen još jednom je izgubila izbornu utrku od Emmanuela Macrona. Prema izvještajima francuskih medija, Macron je osvojio 58,2 a Le Pen 41,8 posto glasova. Ohrabrena najboljim rezultatom u svojim predizbornim okršajima, Le Pen je naglasila važnost nadolazećih parlamentarnih izbora koji se održavaju u julu ove godine, a na kojima se nada da će njena politika dobiti većinu u Nacionalnoj skupštini.

Iako je Emmanuel Macron nakon pobjede u obraćanju s pozornice ispred Eiffelovog tornja u Parizu poručio da je ohrabren što je pobijedio ekstremnu desnicu i da su Francuzi izabrali “humansitički projekat”, svima je postalo jasno da je Francuska duboko potonula u ekstremizam koji predvodi Marine Le Pen.

Sama činjenica da je 42 posto Francuza glasalo za političara koji otvoreno propagira fašizam i najgori oblik islamofobije je zabrinjavajući za cijeli svijet, naročito za Evropu. Francuska je ovaj put izbjegla poraz od opasnog ekstremizma, međutim, kako najavljuje Le Pen, već za nekoliko mjeseci ta se borba ponovo nastavlja.

I bez uspjeha profašističke polike Marine Le Pen, Francuska je duboko zagazila u ekstremizam, naročito u mržnju prema islamu.

Emmanuel Macron na naslovnici Evropskog izvještaja o islamofobiji

Francuska ima najagresivnji režim mjera koji ogromnom većinom napada muslimane, uveden tokom vanrednog stanja nakon napada u Parizu novembra 2015. godine. Pojedincima može biti zabranjeno putovanje, biti im ograničena sloboda kretanja, mogu biti mete pretresa kuća ili da ostanu bez posla, sve na osnovu tajnih obavještajnih podataka i bez sudskog procesa. Govori koji mogu biti protumačeni kao “izvinjenje za terorizam” mogu, također, dovesti do procesa.

Uslijed ovakve situacije, pojedinci navode kako su pozivani u policijske stanice nakon anonimnih poziva u kojima se izražava zabrinutost njihovim ponašanjem. Jedna žena, koja je prešla na islam, objavila je na Facebooku kako je bila tako pozvana 17. oktobra, a pitana je o džamiji u koju ide, mužu, porodici i načinu kako se oblači. “Zaista je ponižavajuće da vas samu ispituju dva muškarca, da se morate pravdati”, napisala je.

Mit da je “Francuska zemlja ljudskih prava” umro je prije mnogo godina. U Francuskoj postoje državna islamofobija i rasizam. Uveden je zakon o separatizmu koji je posebno usmjeren na muslimane, protiv zajednice koja čini oko 11 posto stanovništva. Nakon uvođenja tog zakona muslimani su postali otvorena meta.

Ohrabreni usvojenim antiislamskim zakonima, Marine Le Pen i njeni glasači su otvoreno tražili novi nivo ugnjetavanja muslimana nametanjem apsolutne zabrane nošenja hidžaba. Zastrašujuće je da je taj opasni zahtjev podržao toliki broj Francuza, čak preko 14 miliona.
Francuska je zbog marginalizacije muslimana kritizirana čak i od međunarodnih i nevladinih organizacija, posebno Ujedinjenih naroda.

Najava Marine Le Pen da se nada pobjedi na predstojećim parlamentarnim izborima je utemeljena na činjenici da njena profašistička i islamofobična politika ima podršku kod većine Francuza.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA