SAFF

Glad u Gazi nije prva, prethodile su joj katastrofalne gladi koje su odnijele živote miliona ljudi u svijetu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Glad u Pojasu Gaze pogoršava se iz dana u dan, pod strogom izraelskom blokadom, što se podudara s krvavim ratom istrebljenja koji je u 22 mjeseca ostavio više od 200.000 mrtvih i ranjenih. Svijet se zadovoljava osudama i zahtjevima, bez ikakve stvarne akcije za spašavanje Palestinaca.

Palestinsko ministarstvo zdravstva u Pojasu Gaze objavilo je u utorak da je ukupan broj umrlih od gladi i pothranjenosti porastao, napominjući da su bolnice u Gazi zabilježile 15 smrtnih slučajeva, uključujući 4 djece, zbog gladi i pothranjenosti u posljednja 24 sata.

Navedeno je da je ukupan broj umrlih od gladi i pothranjenosti dosegao 101, uključujući 89 djece.

Kako se glad u Pojasu Gaze pogoršava, donosimo pregled pet najgorih gladi koje su se dogodile u posljednjih sedamdeset godina u raznim regijama diljem svijeta, odnijevši živote miliona ljudi.

Druga glad u Demokratskoj Republici Kongo

Dogodila se između 1998. i 2004. godine i odnijela je živote približno 3.8 miliona ljudi.

Glad je bila rezultat rata koji je započeo u avgustu 1998. godine, manje od godinu dana nakon završetka Prvog rata u Kongu.
Bio je to najkrvaviji rat u modernoj afričkoj povijesti, a u njemu je sudjelovalo osam afričkih zemalja, kao i 25 oružanih skupina.

Rat i njegove posljedice rezultirali su smrću 5.4 miliona ljudi, uglavnom od bolesti i gladi.

Glad u Sjevernoj Koreji

Dogodila se 1996. godine i odnijela je živote procijenjenih 3.5 miliona ljudi.

Glad je proizašla iz kombinacije čimbenika, uključujući ekonomsko loše upravljanje i gubitak sovjetske podrške.

Niz poplava i suša pogoršao je krizu gladi.

Glad u Kambodži

Dogodila se između 1975. i 1979. godine i odnijela je živote približno dva miliona ljudi.

Glad je proizašla iz kambodžanskog građanskog rata između vlade Lon Nola i komunističkih Crvenih Kmera.

Sjedinjene Države su opsežno gađale snage Crvenih Kmera, utočišta i baze sjevernovijetnamske vojske unutar Kambodže kao dio svoje strategije za pobjedu u Vijetnamskom ratu.

Kriza gladi intenzivirala se u drugoj fazi rata kada su Crveni Kmeri vladali od 1975. do 1979. godine. Crveni Kmeri su ubili i izgladnjeli približno četvrtinu od osam miliona stanovnika Kambodže.

Vijetnam je napao Kambodžu i srušio režim Crvenih Kmera 1979. godine, namećući svoju vlast 12 godina.

Glad zbog suše u Sahelu

Ova glad dogodila se između 1968. i 1972. godine, pogađajući stanovništvo Mauritanije, Malija, Čada, Nigera i Burkine Faso. Bila je poznata kao “Sahelska suša” i odnijela je živote približno milion ljudi.

Sahelska suša je ekološki događaj koji se dogodio u regiji Sahel i bio je niz povijesnih suša koje datiraju barem iz 17. stoljeća.

Sahel je klimatska regija smještena između sudanske savane na jugu i pustinje Sahare na sjeveru u zapadnoj i središnjoj Africi.

Glad su pratile teške suše 1920-ih, 1940-ih, 1960-ih, 1970-ih i 1980-ih, ali djelomični oporavak dogodio se između 1975. i 1980. godine, a najnovija suša dogodila se 2012. godine.

Glad i nemiri od 1968. do 1972. godine, te ponovno početkom i sredinom 1980-ih, često se pripisuju dvjema posebno teškim sušama 1960-ih i 1980-ih.

Ekonomije, poljoprivreda, stočarstvo i stanovništvo većine Mauritanije, Malija, Čada, Nigera i Burkine Faso (poznate kao Gornja Volta tijekom suše) bili su ozbiljno pogođeni.

Velika kineska glad

Dogodila se između 1959. i 1961. godine i odnijela je živote između 15 i 43 miliona ljudi.

Ova glad se smatra jednom od najtežih katastrofa uzrokovanih ljudskim djelovanjem u povijesti, s brojem žrtava u desecima miliona.

Stope smrtnosti dosegle su vrhunac 1961. godine i nakon toga su počele brzo opadati.

Neslužbene procjene žrtava gladi variraju, a vjeruje se da je vlada namjerno podcijenila broj mrtvih.

Izvještaji i neki dokumenti sugeriraju da je kanibalizam bio raširen tokom gladi, zbog njezine razmjere i utjecaja.

Glad je proizašla zbog nekoliko razloga, uključujući radikalne promjene u poljoprivrednim propisima koje je nametnula vlada, društveni pritisak, ekonomsko loše upravljanje i prirodne katastrofe poput suša i poplava.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA