Mahmoud Mardawi, visoki zvaničnik palestinskog pokreta otpora Hamas, izjavio je u nedjelju da se pokret neće uključiti u dalje razgovore s Izraelom putem posrednika o bilo kojim koracima dok izraelska vlada ne oslobodi palestinske zatvorenike koji su trebali biti oslobođeni u subotu.
U izjavi objavljenoj na Telegramu, Mardawi je dodao da neće biti razgovora s neprijateljem putem posrednika o bilo kojim koracima prije oslobađanja dogovorenih palestinskih zatvorenika u zamjenu za izraelske zatvorenike i tijela koja su oslobođena u subotu.
Istakao je: “Posrednici moraju natjerati neprijatelja da ispuni sporazum.”
Visoki dužnosnik Hamasa Bassem Naim kaže da izraelsko odgađanje oslobađanja 620 palestinskih zatvorenika izlaže “cijeli sporazum ozbiljnoj opasnosti”.
Naim je pozvao posrednike u primirju, “posebno Amerikance”, da pritisnu Izrael “da provede sporazum kakav jest i odmah oslobodi zarobljenike”.
Izrael je rekao da odgađa oslobađanje dok ne dobije garancije da Hamas zaustavlja ono što Izrael naziva “ponižavajućim” predajama zarobljenika u insceniranim ceremonijama.