Srpski i hrvatski lobisti udruženim snagama i skoro na identičan način nastupaju prema američkom predsjedniku Donaldu Trupmu u želji da im udovolji realizaciju ciljeva velikohrvatske i velikosrpske politike protiv Bosne i Hercegovine i Bošnjaka.
Spomenuti hrvatski i srpski lobisti optužuju Bošnjake za veze sa Iranom, odnosno da Iran u Bosni gradi novi Hezbolah, traže ukidanje Ureda visokog predstavnika (OHR), eliminaciju stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, preustroj države u tri etničke jedinice i potpunu marginalizaciju ideje o građanskoj BiH.
Hrvatsko-američki lobista Max Primorac objavio je 8. jula novu političku analizu za američki konzervativni think tank Heritage Foundation, pozivajući administraciju Donalda Trumpa na radikalnu promjenu američke politike prema Bosni i Hercegovini.
U samom uvodu Primorac navodi da je “projekt izgradnje države” u BiH propao, unatoč milijardama dolara američke i evropske pomoći od potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Glavni krivac, prema njemu, jeste OHR, koji opisuje kao “imperijalnog namesnika” s “gotovo totalitarnim ovlastima”. On poziva američku administraciju da u Sarajevu sazove sastanak Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) i jednostrano povuče podršku tzv. bonskim ovlastima, čime bi OHR izgubio legalni osnov za daljnje djelovanje.
Primorac otvoreno negira koncept građanske države, tvrdeći da “fikcionalni bosanski identitet” služi za favoriziranje Bošnjaka nad Hrvatima i Srbima. Smatra da pokušaji da se BiH pretvori u centraliziranu državu “na osnovu građanskog principa ‘jedan čovjek, jedan glas'” predstavljaju prijetnju suverenim pravima Hrvata i Srba, te poziva SAD da prestanu finansirati organizacije koje promoviraju takve reforme.
Posebnu pažnju posvećuje Ustavnom sudu BiH, u kojem, kako navodi, “tri strane sudije koje bira Evropski sud za ljudska prava odlučuju ključne političke sporove”. Tvrdi da te sudije sistematski podržavaju centralističku, probošnjačku agendu i poziva da im se što prije ukine finansiranje kako bi se otvorio put za njihovo uklanjanje iz pravnog sistema.
Primorac predlaže potpunu ustavnu reorganizaciju BiH – uspostavljanje tri federalne jedinice, po uzoru na Švicarsku ili Belgiju – za Bošnjake, Hrvate i Srbe. Time bi se, kako tvrdi, osigurala politička stabilnost, smanjila birokratija i otvorila vrata ekonomskom razvoju. On ovu reformu vidi kao način da se, navodno, marginalizuju radikalni elementi u sve tri zajednice i osigura dugoročni mir.
Jedan od ključnih zahtjeva koje Primorac ističe jeste “obnova glasačkih prava Hrvata”, koje smatra ugroženim zbog “bošnjačkog preglasavanja”. U tom kontekstu iznosi tvrdnje da je broj Hrvata u BiH opao za 62 posto od 1991. godine, te da SAD trebaju izvršiti diplomatski pritisak na bošnjačke lidere kako bi se izmijenio Izborni zakon u skladu s presudama domaćih i evropskih sudova – zahtjev koji godinama ističe HDZ BiH.
U izvještaju se oštro kritikuje i djelovanje američke ambasade u Sarajevu, posebno ambasadora koji je, kako tvrdi Primorac, “nametnuo zakon o gasu bez saglasnosti Hrvata”, centralizujući energetsku infrastrukturu u korist BH-Gasa, čime su, kako kaže, onemogućeni projekti u hrvatski većinski naseljenim krajevima. Hrvatski predsjednik Zoran Milanović također se spominje kao kritičar američke politike, optužujući Washington da “sistematski razgrađuje BiH kao državu”.
Iran, islamizam i Zapad
Jedan od centralnih narativa Primorčeve analize jeste strah od radikalizacije Bošnjaka i njihovih veza s Iranom, Muslimanskom braćom i bivšim mudžahedinima.
“Rat u Bosni i Hercegovini tokom 1990-ih vidio je dolazak islamskih džihadista koji su, svježe stigli s rata u Afganistanu protiv Sovjeta, pomagali muslimanske snage – uključujući i one povezane s planiranjem napada 11. septembra, poput Khalida Sheikha Mohammeda. Mnogi strani mudžahedini ostali su u zemlji. Iranska Revolucionarna garda (IRGC) uspostavila je dugoročne veze s bošnjačkim liderima, posebno onima u obavještajnim službama. Trideset godina kasnije, te veze i dalje postoje, budući da su muslimanski lideri u BiH obnovili ratne veze s Iranom i Muslimanskom braćom, dok je istovremeno došlo do radikalizacije kroz godine stranog finansiranja radikalnih imama”, navodi Primorac.
Pominje i nedavnu posjetu iranskog vojnog atašea ministru odbrane u Sarajevu, te otkazivanje Konferencije evropskih rabina, kao navodne dokaze o radikalnim skretanjima bošnjačkog političkog vrha.
“Posjeta visokog iranskog odbrambenog zvaničnika BiH u maju 2025. godine, tokom koje se sastao s bošnjačkim ministrom odbrane, izazvala je oštru osudu Trumpove administracije. Radikalizacija bošnjačkih vlasti u BiH dostigla je vrhunac prošlog mjeseca kada su otkazali redovni dvogodišnji sastanak Konferencije evropskih rabina u Sarajevu, nazivajući njihovo okupljanje ‘moralno uvredljivim’, jer će „biti poslana podrška okupatoru [Izraelu]… koji čini genocid nad nevinim stanovništvom Gaze”, ističe Primorac.
Rod Blagojević za : Iran gradi novi Hezbolah u Bosni i Hercegovini
Bivši guverner savezne države Illinois i osuđenik za korupciju Rod Blagojević, koji danas radi kao lobista za Vladu Republike Srpske, pisao je za Washington Times o Iranu i vezama ove zemlje s Bosnom i Hercegovinom, pri tome tvrdivši da ova država u BiH “gradi novi Hezbolah.”
“Iran nije samo na Bliskom istoku, oni je u Evropi, na Balkanu. Iran je u Federaciji BiH, gdje su izgradili bazu operacija po uzoru na Hezbolah u Libanu”, napisao je na početku svog teksta Blagojević.
Dalje u tekstu Blagojević tvrdi da je Iran “pomagao Bošnjacima u ratu da izgrade evropsku kopiju Hezbolaha.”
Pored toga, Blagojević u ovom spornom tekstu predstavlja rat u BiH, odnosno ulogu Irana u ovom sukobu, kao “naoružavanje džihadista u borbi protiv katoličkih Hrvata i pravoslavnih Srba”, te da je Iran “naoružavao terorističke grupe” u BiH.
Bivši osuđenik za korupciju, kojeg je pomilovao američki predsjednik Donald Trump, dalje tvrdi kako bi se Iran mogao aktivirati u BiH.
“Nakon nedavnog poraza Hezbollaha u Libanu, Hamasa u Gazi i Assadovog režima u Siriji, Iran bi sada mogao gledati na Bosnu i Hercegovinu kao novu lokaciju za uspostavljanje svoje glavne baze za izvoz terorizma, zamjenjujući Liban”, napisao je.
Kao “dokaz” za ove tvrdnje, Blagojević daje sastanak između ministra odbrane BiH Zukana Heleza i nerezidentnog vojnog izaslanika Islamske Republike Iran brigadira Mahmouda Mohaghagha Poura.
“Vjerovatnoća da se to dogodi je toliko stvarna da su prošlog mjeseca američki državni sekretar Marco Rubio i sekretar odbrane Pete Hegseth poslali pismo ministru odbrane Bosne i Hercegovine u kojem prijete sankcijama i suspenzijom svih programa vojne saradnje ukoliko SAD otkriju da BiH sprovodi vojnu saradnju s Iranom”, napisao je Blagojević.
Ovdje vrijedi istaći da je Helez, nakon ovog pisma, rekao da je bila riječ samo o sastanku te da nije bilo dogovora o vojnoj saradnji između BiH i Irana, što Blagojević, naravno, nije naveo u svom tekstu.
“Više od 30 godina nakon rata u Bosni 1990-ih, iranski utjecaj u BiH ostaje ukorijenjen. Maskira se kroz aktivnosti nevladinih organizacija, USAID-a i suptilne političke saveze. I dok se ljevičarski graditelji nacija sa Zapada hvale podrškom multietničkom upravljanju u BiH, stvarnost je daleko zabrinjavajuća. Bošnjački politički lideri sarađuju s iranskim vojnim zvaničnicima i javno izražavaju podršku Hamasu. Bošnjaci u BiH često organizuju skupove podrške Hamasu, a ove sedmice su organizovali proteste osuđujući preventivni napad Izraela i SAD na iranska nuklearna postrojenja”, tvrdi Blagojević.
Na kraju, Blagojević tvrdi, pozivajući se na svoje “konstrukcije” iz teksta, da “Americi trebaju novi saveznici na Balkanu.”
“Nacionalni interes Amerike biće mnogo bolje zaštićen kada se napusti neuspješna politika popuštanja Iranu, koju su vodili Biden, Obama i Clinton, i zamijeni novim strateškim partnerstvom sa srpskim narodom na Balkanu. Partnerstvom koje bi bilo ukorijenjeno u zajedničkim judeo-kršćanskim vrijednostima i zajedničkim interesima koji čine temelj neraskidivog savezništva Amerike s Izraelom”, piše on, ponavljajući tako teze koje možemo često čuti među ekstremno desničarskim krugovima u SAD-u.
(Klix/RTRS)