Mađarska koja ima otvorene teritorijalne pretenzije prema Hrvatskoj, jer želi izaći na Jadransko more, zajedno sa Srbijom i manjim bh. entitetom, ako ništa formalno i simbolično opkoljava kompletnu istočnu Hrvatsku
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Danas se održava proširena sjednica Vlade manjeg bh. entiteta, kojoj, između ostalih prisustvuje i bjegunac Milorad Dodik. Najavljeno je da će se na sjednici raspravljati o mogućnosti stupanja ovog entiteta u vojni savez sa Srbijom i Mađarskom.
Postavlja se pitanje da li Hrvatska prati i procjenjuje u kojem smjeru ide pokušaj slabljenja Bosne i Hercegovine i strateško potiskivanje Hrvatske u defanzivu?
– Mađarska koja ima otvorene teritorijalne pretenzije prema Hrvatskoj, jer želi izaći na Jadransko more, zajedno sa Srbijom i manjim bh. entitetom, ako ništa formalno i simbolično opkoljava kompletnu istočnu Hrvatsku. U ovom momentu takav savez možda i nije suštinski važan, ali računajući na mogućnost poremećaja svjetskog poretka, takav savez bi mogao biti itekako opasan za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu u budućnosti, navode iz IGES-a (Instituta za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost) te dodaju:
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
“Ako se tome doda da (prema podacima sa stranice globalfirepower.com) Mađarska i Srbija za vojni budžet u 2025. godini zajedno planiraju potrošiti 6,85 milijardi dolara (Mađarska 4,57 i Srbija 2,28 milijardi) za razliku od saveza Hrvatske, Albanije i Kosova koji će potrošiti blizu 2 milijarde dolara (Hrvatska 1,17 milijardi, Albanija 558 miliona i Kosovo 260 miliona dolara), onda bilo kakvo spominjanje manjeg bh. entiteta u kontekstu takvog saveza ne bi trebalo biti u interesu Hrvatske.
Jasno je da Dodik nema ni ustavne ni druge pravne podloge za pravljenje vojnog saveza s bilo kim, međutim on nastavlja destabilizaciju Jugoistočnog krila Evropske unije i NATO-a.
Ako se strateški razmišlja i iz perspektive zvaničnog Zagreba, onda i Plenkovć i Milanović imaju puno razloga za zabrinutost, koja bi trebala rezultirati suštinskom promjenom politike prema BiH”, zaključili si iz IGES-a.