Izraelski opozicioni lider Yair Lapid izjavio je u četvrtak da je rat u Gazi “došao do ćorsokaka”, nazivajući ga neuspjehom i pozivajući vladu da prekine borbe i da prioritet osiguranju oslobađanja talaca koje drži Hamas, javlja Anadolu.
“Ono što radimo u Gazi ne funkcioniše. Rat je došao do zastoja”, napisao je Lapid na X-u.
Poručio je da je “vrijeme da se rat okonča.”
“Rukovodstvo mora znati kada promijeniti strategiju kada više ne uspijeva”, dodao je.
Njegove izjave uslijedile su nakon što je tokom zasjede Hamasa u Khan Younisu u utorak poginulo sedam izraelskih vojnika u oklopnom transporteru.
Napad, kojeg su izvele Hamasove brigade Qassam, izazvao je javno negodovanje i zahtjeve za odgovornost od ožalošćenih porodica.
Lapid je kritikovao vladu što je vojnike ostavila “kao mete za daljnje napade” i doveo je u pitanje ratne napore, rekavši: “Niko više ne razumije šta dobijamo od svega ovoga.”
Ponovio je poziv za sporazum o povratku izraelskih talaca – procijenjenih na oko 50, od kojih se vjeruje da je 20 živih – i predložio uključivanje Egipta u upravljanje Gazom nakon rata.
“Moramo dozvoliti Egiptu da upravlja Pojasom dok se izraelska vojska preraspoređuje oko Gaze kako bi odvratila prijetnje, zaustavila krijumčarenje i ekonomski ugušila Hamas”, rekao je Lapid.
Naglasio je da se pobjeda nad Hamasom “neće postići iscrpljivanjem naših vojnika unutar Gaze, već strategijom, organizacijom i pametnim tajmingom.”
Lapidovi komentari doprinose rastućim kritikama premijera Benjamina Netanyahua, čija se vlada optužuje za produženje rata za politički opstanak.
Porodice talaca i poginulih vojnika, kao i dijelovi izraelske opozicije, optužili su Netanyahua da se ugađa krajnje desničarskim frakcijama u svom kabinetu.