SAFF

Klinika za kardiovaskularne bolesti u Tuzli postaje lider u liječenju srca u regionu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Klinika za kardiovaskularne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli dugo već slovi za centar u kome pomoć traže bolesnici iz cijele BiH. Prema riječima načelnika ove klinike doc. dr. Elmira Jahića, u prva četiri mjeseca ove u odnosu na isti period prošle godine broj pacijenata je porastao za skoro 200 posto, što govori i o enormnom porastu oboljelih od kardiovaskularnih bolesti u zemlji, ali i o kvalitetu usluga ove klinike.

Iz svih krajeva

– Sedmično radimo pedesetak procedura interventne kardiologije, od čega je četiri do pet akutnih infarkta srca i do sedam kardiohirurških zahvata. Radi to tim od 24 ljekara, među kojima su interventni kardiolozi, kardiohirurzi, vaskularni hirurzi, kardioanasteziolozi, i s njima visokoeducirano medicinsko osoblje. Sreća je da je riječ o mlađim ljudima, u naponu profesionalne zrelosti i snage, educiranim u vrhunskim evropskim i američkim centrima – kaže za naš list dr. Jahić.

Pacijenti koji na tuzlanskoj Kardiovaskularnoj klinici traže pomoć dolaze iz svih krajeva BiH. Mnogi u posljednji čas budu spašeni od skoro izvjesne smrti. Dogodi se, kaže dr. Jahić, da u toku jedne noći stigne više osoba s teškim infarktom što, osim dežurnih, iziskuje dodatnu mobilizaciju ljekara.

– Raditi sa srcem znači raditi s temeljnom niti života. Doktori i medicinski tehničari koji rade sa srcem, koji ga, doslovno, drže u ruci ili ulaze u srce putem raznih medicinskih uređaja, moraju stručno i moralno pripadati vrhu medicinskog esnafa, ali moraju i voljeti ovaj posao da bi ga uspješno obavljali. Posebno ističem naš kardiohirurški tim koji je fokusiran na složene operativne zahvate kao što su bolesti i povrede aorte, te bolesti srčanih zalizaka. Riječ je o vrhunskim kardiovaskularnim hirurzima, također educiranim u zemljama EU i SAD, koji najteže operativne zahvate izvode veoma često i to vrlo uspješno, a pacijenti su im iz cijele zemlje. Nema većeg priznanja za to što radimo od zahvale pacijenata koji su u jednom trenutku bili na rubu smrti i operirani na našoj klinici, koji nas, nakon oporavka, pozovu telefonom i kažu da se odlično osjećaju – ističe dr. Jahić.

Savremene procedure

Kardiovaskularna klinika u Tuzli je inače jedan od rijetkih centara u regionu gdje se problemi perifernih krvnih sudova rješavaju tzv. endovaskularnim procedurama, odnosno nehirurškim putem, bez operativnih trauma, ožiljaka i mogućih infekcija. Uvođenjem ovih savremenih procedura mnogi pacijenti su u posljednje vrijeme spašeni od skoro sigurne amputacije stopala i potkoljenice.

Prije mjesec na ovoj klinici implantiran je uređaj za resinhronizacionu terapiju (CRT) koji kod pacijenata s kongestivnom srčanom slabošću značajno smanjuje smrtnost kao i vrijeme ležanja u bolnici.

Godišnje na ovoj klinici, navodi dr. Jahić, pacijentima se implantira oko 200 raznih uređaja za trajnu stimulaciju miokarda, kao i uređaja za prevenciju iznenadne srčane smrti.

Sve više mladih oboljelih

– Lično sam zabrinut što je među pacijentima oboljelim od kardiovaskularnih bolesti sve više mlađih osoba. Na kliniku nerijetko s teškim infarktom stižu osobe u dobi između 30 i 40 godina, pa i one mlađe od 30. I to je jedan od parametara koji govori da se broj oboljelih, kako od kardio tako i vaskularnih bolesti, svakog dana povećava – kaže dr. Jahić.

Avaz.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA