-Mislim da je vrijeme za novi društveni ugovor, za novi sporazum koji će dogovoriti tri strane o Bosni i Hercegovini jer je očigledno da stvari više ne funkcioniraju“, naveo je novinar Zoran Krešić, tokom javne tribine pod nazivom “Europski model federalizma kao odgovor na separatizam i unitarizam”, koja je održana u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru.
Tribina je održana u organizaciji Hrvatske kulturne zajednice Troplet, a za govornicom su bili: HDZ-ova zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko, dekana Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru Dražen Barbarić te novinar Zoran Krešić.
Kroz razgovor su razmatrana ključna pitanja o ustavnom okviru BiH, federalizmu, jednakopravnosti naroda, te izazovima s kojima se zemlja suočava u kontekstu međunarodne intervencije i političke nestabilnosti.
Tribina se fokusirala na to može li BiH opstati u svom trenutnom ustavnom okviru, kako osigurati jednakopravnost konstitutivnih naroda te koji su mogući modeli za stabilnost zemlje, s posebnim naglaskom na povratak na izvorni Daytonski mirovni sporazum. Cilj je bio otvoriti dijalog o budućem ustroju države koji bi omogućio njezinu funkcionalnost, pravednost i europsku perspektivu.
Novinar Zoran Krešić tokom tribine govorio je ozbiljnosti političke situacije u Bosni i Hercegovini, poručivši da su “separatizam i unitarizam postali ključni faktori koji su doprinijeli trenutnoj krizi”.
“Koliko su separatizam opasni za budućnost Bosne i Hercegovine, najbolje govore posljednja kriza koja je zapravo rezultat međusobnog obračuna ratnih koncepcija,” rekao je Krešić, dodajući da je umjesto političkih, riječ je o “ratnim i ratobornim koncepcijama koje eskaliraju na ovakav način.”
Krešić je također kazao da je povlačenje Sjedinjenih Američkih Država, “najznačajnije svjetske sile”, iz Bosne i Hercegovine dodatno pogoršalo situaciju. “Sjedinjene Američke Države, koje su autori Daytona, povukle su svoje intervencije u BiH, i sada imamo ovo što imamo,” dodao je.
“Mislim da je vrijeme za novi društveni ugovor, za novi sporazum koji će dogovoriti tri strane o Bosni i Hercegovini jer je očigledno da stvari više ne funkcioniraju.” Krešić je govorio o navodnoj “tvorničkoj greški” u trenutnom ustavnom okviru BiH, dodajući da “strane u Bosni i Hercegovini jednostavno nemaju povjerenja u održavanje ovakvog projekta.”
Pozvao je Hrvate da “budu hrabri i odlučniji” i ponude rješenja koja bi mogla biti izlaz iz aktualne političke krize, dodajući da su rješenja u Europi već poznata. “Ona su bila poznata i prije početka rata u Bosni i Hercegovini,” kazao je Krešić, referirajući se na zemlje poput Belgije i Švicarske koje su predložile modele koji bi, navodno, mogli pomoći BiH.
Zastupnica u Evropskom parlamentu, Željana Zovko, tokom tribine naglasila je da je vrijeme da se civilno društvo, intelektualci i mediji pozabave pitanjem kako pronaći “srednji put” koji će omogućiti BiH stabilnost i europsku perspektivu.
On smatra kako BiH može slijediti belgijski model federalizma, koji je, prema njenim riječima, “apsolutno fantastičan primjer” za Bosnu i Hercegovinu. “Belgija je kroz federalizam riješila probleme koji su godinama opterećivali flamansku i njemačku zajednicu, a mi imamo sličan model koji bi mogao funkcionirati i u BiH,” istaknula je Zovko.
Kao ključnu prednost belgijskog modela, Zovko je naglasila “kombinaciju kulturnih, političkih i gospodarskih interesa svih zajednica”, što je, prema njezinom mišljenju, jedini način da se pomire sve odluke i presude Ustavnog suda BiH.
“Jedini način i jedini princip u kojima se može pomiriti građansko i etničko je princip federalizma koji vidimo u Belgiji“, zaključila je Zovko.
Prevedeno na naš bosanski jezik, Zovko i Krešić traže da se napravi sporazum koji će Hrvatima donijeti treći entitet.