Dvojica tinejdžera otvorila su u ponedjeljak vatru u kompleksu Islamskog centra San Diega u Kaliforniji, ubivši trojicu muškaraca ispred džamije, od kojih je jedan bio zaštitar, prije nego što su obojica napadača pronađena mrtva.
Sva djeca koja pohađaju školu koja je dio Islamskog centra – najveće džamije u regiji blizu granice s Meksikom – pronađena su i na sigurnom su nakon pucnjave, koja je izbila neposredno prije 12 sati po lokalnom vremenu, rekao je šef policije San Diega Scott Wahl.
Wahl je rekao da je FBI pozvan da pomogne u istrazi incidenta, koji, po njegovim riječima, vlasti tretiraju kao zločin iz mržnje, iako nije naveden motiv za oružano nasilje.

Jedan od ubijenih u Islamskom centru San Diego identifikovan je kao Amin Abdullah, koji je bio čuvar u džamiji.
“Amin Abdullah je rođen u kršćanskoj porodici, primio je Islam, radio je kao zaštitar u džamiji u San Diegu. Danas prilikom terorističkog napada na dzamiju poginuo je štiteći djecu i džematlije, po riječima policije spriječio je da bude više žrtava naročito među djecom”, izvještava Senad Topčagić.
U jednoj od svojih posljednjih objava na Facebooku, Amin je napisao:
“Šta je uspjeh? Za mnoge ljude uspjeh je finansijska stabilnost, dobra reputacija, ljepota itd.
Što se mene tiče, vallahi, to je povratak Allahu, našem stvoritelju, sa istom čistom dušom koju mi je pozajmio pri rođenju”. Amin je u nastavku poruke molio Allaha da ga meleci obraduju radosnom viješću “ne boj se i ne žalosti se, već primi radosnu vijest o Džennetu koji ti je obećao Najmilostiviji. Neka nam Allah dželešanuhu podari lijep završetak”, poručio je na kraju Amin.
Molimo Allaha dželešanuhu da se smiluje našem bratu Aminu i da ga primi ga kao šehida.
Amin Abdullah was a FATHER OF 8.
He was one of the 3 innocent victims killed today by two terrorists at San Diego Islamic Center.
Everyone who knew him said that no matter what he would always greet them with a SMILE.
This is a result of Anti-Muslim sentiment rising. https://t.co/bUxyhghxn7 pic.twitter.com/hLsieFEoeP
— Suppressed News. (@SuppressedNws1) May 19, 2026
FOTO: Nakon njegove pogibije, dobri ljudi su već skupili preko milion dolara za porodicu ubijenog heroja Amina Abdullaha. Iza njega je ostalo čak osmoro djece.




