Proslava 9. januara kao “dana entiteta RS” anticivilizacijski je čin i krivično djelo za koje organizatori moraju odgovarati, dok prisustvo Vlade Republike Srbije dovoljno govori o namjerama i koliko Beograd zaista poštuje suverenitet, institucije, Ustav i zakone Bosne i Hercegovine, izjavio je potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Refik Lendo, saopćio je njegov Kabinet.
– Historijskim i pravnim činjenicama sa snagom pravosnažnih sudskih presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i domaćih sudova potvrđen je karakter 9. januara kao datuma na koji su bosanski Srbi, uz pomoć političkog i vojnog rukovodstva Srbije, definirali zločinačku namjeru koja je rezultirala agresijom udruženim zločinačkim poduhvatom, etničkim čišćenjem i najtežim ratnim zločinima koji su kulminirali genocidom u Srebrenici.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je potvrdio da obilježavanje 9. januara kao “dana entiteta RS” nije u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, a odluke Ustavnog suda su konačne i obavezujuće, te njihovo neprovođenje predstavlja krivično djelo za koje je propisana kazna zatvora u trajanju od šest mjeseci do pet godina – naveo je Lendo.
Pozvao je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine da po službenoj dužnosti preduzme sve potrebne mjere i radnje i procesuira odgovorne, te na taj način pruži snažan institucionalni odgovor sa ciljem zaštite digniteta žrtava, ustavnog i pravnog poretka, te vlastitog i integriteta institucija države Bosne i Hercegovine.
Proslava 9. januara je, kako je istakao, neposredni i protivpravni napad na Dejtonski mirovni sporazum i visoki predstavnik Christian Schmidt ima obavezu da preduzme sve potrebne mjere i radnje sa ciljem njegove zaštite. Najavljena proslava je, dodao je, prilika da Schmidt konačno ispuni svoje obećanje da se ovaj neustavni praznik neće obilježavati u formi u kojoj smo svjedočili do sada.
– S druge strane, najavljeni dolazak Vlade Republike Srbije je direktno ignorisanje institucija Bosne i Hercegovine, posebno Ustavnog suda. Ovim potezom Srbija, de facto, osporava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, šaljući poruku da podržava odluke vlasti entiteta RS čak i kada su one u suprotnosti sa državnim zakonima i odlukama. Dolazak Vlade Republike Srbije je također poruka podrške secesionističkoj politici vlasti entiteta RS – kazao je Lendo i dodao:
– Pozivam svjedoke Dejtonskog mirovnog sporazuma, članice PIC-a i Evropsku uniju da iskoriste sve raspoložive političke, ekonomsko-finansijske i alate restriktivnih mjera sa ciljem da oni koji grubo nasrću na Opći okvirni sporazum, te mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini ne prođu nekažnjeno, te da se zaustavi rušenje ustavnopravnog poretka i vrijeđanje žrtava genocida i ostalih zločina počinjenih na prostoru entiteta RS.
Potpredsjednik FBiH Refik Lendo održao je danas na ovu temu sastanak i sa predstavnicima Udruženja Pokret Majke enklave Srebrenica i Žepa, Udruženja žrtava i svjedoka genocida, Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995., Udruženja žrtava rata “Foča 1992-1995”, Saveza RVI u FBiH i Saveza dobitnika najvećih ratnih priznanja BiH, dodaje se u saopćenju.