Visoke cijene energije, politička blokada i gubitak EU fondova – to su ključni izazovi s kojima se Bosna i Hercegovina suočava, upozorava politikolog i suradnik New Lines instituta u Washingtonu, Jasmin Mujanović, u razgovoru za N1. On tvrdi da vlasti u zemlji, naročito na državnom nivou, nisu funkcionalne, a odluke međunarodne zajednice – posebno visokog predstavnika u BiH – dodatno polariziraju političku scenu. Ističe i zabrinjavajući utjecaj HDZ-a i SNSD-a na institucionalni sistem, ali i slab odgovor Trojke koja je, prema njegovim riječima, preuzela historijsku odgovornost formiranjem vlasti s tim strankama.
Mujanović je za N1 komentirao i visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.
“Nismo nikad imali visokog predstavnika koji se ovako otvoreno zalaže za interese jedne političke stranke. Njegove odluke u oktobru 2022. i aprilu 2023. su direktno utjecale na demokratski proces”, rekao je Mujanović.
Dodao je da takva osoba nije smjela zauzeti ovu poziciju jer je OHR i dalje previše važan za BiH.
Komentirajući Schmidtovu odluku o osiguranju novca za izborne tehnologije, rekao je da će svaka njegova odluka izazvati otpor jer je postao politički akter.
“OHR je uvijek bio kontroverzna institucija, ali sada imamo visokog predstavnika za kojeg se može reći da ima političke preferencije. To je neprihvatljivo”, kazao je.
Na pitanje o ukidanju potjernice za Dodikom i drugima, rekao je da se može govoriti o političkoj trgovini.
“Ne znam ko je sve bio uključen, ali jasno je da je ovo politički dogovor. Da BiH ima funkcionalno pravosuđe, Dodik bi već bio osuđen i uklonjen”, istaknuo je.
Dotaknuo se i sigurnosnih institucija:
“Već 2022. sam upozoravao da se SIPA i slični resori ne smiju predati Dodiku i Čoviću. Slučaj Darka Ćuluma pokazuje šta se dešava kada to uradite.”