Zastupnici NSRS-a večeras su usvojili osam zaključaka i odluku o mjerama i zadacima proisteklim iz neustavnih odluka i postupaka vanustavnih institucija BiH, a koje su predložili poslanici klubova vladajuće većine u NSRS-u.
Usvojeni su zaključci:
1. Narodna skupština RS-a usvaja Informaciju o rušenju Ustava Bosne i Hercegovine – mjere i zadaci u cilju očuvanja Ustava Bosne i Hercegovine.
2. Narodna skupština konstatuje da je činjenica da je Sud BiH donio presudu na osnovu odluke neizabranog stranca Christian Schmidt, a ne na osnovu zakona koji je usvojila Parlamentarna skupština BiH, čime je izvršio čin državnog udara i potpunog urušavanja ustavnog poretka BiH, te Narodna skupština odbacuje i ne prihvata sve odluke Schmidta.
3. Narodna skupština smatra ništavnim sve zakone i odluke organa koji nisu definisani Ustavom BiH, prije svega VSTV-a, Tužilaštva BiH, Suda BiH i Agencije SIPA.
4. Narodna skupština RS konstatuje da je odluka Suda BiH da presuđuje na osnovu odluke koja je nametnuta od strane pojedinca, suprotna Ustavu BiH i da je takvim postupanjem Sud BiH srušio ustavni poredak BiH.
5. Narodna skupština RS traži od Pravobranilaštva da zbog organizovanja, planiranja i pripremanja krivičnih djela protiv ustavnog uređenja podnese krivičnu prijavu protiv svih tužilaca Tužilaštva BiH i sudija Suda BiH koji su postupali po nametnutoj odluci. Krivična prijava biće predata Tužilaštvu Federacije BiH i Tužilaštvu RS.
6. Narodna skupština zadužuje Vladu da pripremi i uputi u Narodnu skupštinu zakone kojima će zabraniti djelovanje organa koji nisu definisani Ustavom BiH na teritoriji Republike Srpske, a naročito VSTS-a BiH, Suda BiH, Tužilaštva BiH i SIPA-e.
7. Narodna skupština najoštrije osuđuje postupanje Tužilaštva BiH prema narodnim poslanicima u Narodnoj skupštini RS zbog postupaka koje vrše u okviru njihovih dužnosti, a koje za krajnji cilj imaju zastrašivanje i političko neutralisanje, te se protivi preduzimanju bilo kojih radnji od strane Tužilaštva BiH i drugih organa koji postupaju po njihovim naredbama prema narodnim poslanicima.
8. Ovi zaključci stupaju na snagu danom donošenja.
Odlukom o mjerama i zadacima proisteklim iz neustavnih odluka i postupaka vanustavnih institucija BiH, odbacuje se cjelokupan postupak pred Sudom BiH vođen po optužnici Tužilaštva BiH protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića. Dodik je osuđen, a Lukić je danas oslobođen pred Sudom BiH.
Skupštinan RS sve radnje Tužilaštva BiH i Suda BiH u ovom postupku ocjenjuje kao neustavne, nezakonite i suprotne međunarodnom pravu.
– Presuda ne proizvodi bilo kakve pravne posljedice, a iz razloga što je zasnovana na protivpravnom djelovanju njemačkog državljanina Schmidta“ – navodi se u odluci.
NSRS je odbacila i sve radnje, postupke, odluke kao i sve druge akte Schmidta, za kojeg navode da nije imenovan za visokog predstavnika za BiH u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma. Podsjećaju da je RS odbila postavljenje bilo kojeg novog visokog predstavnika nakon Valentina Incka i da je Savjet bezbjednosti UN-a odbio potvrditi Schmidta kao visokog predstavnika.
Zabrana djelovanja institucija BiH na prostoru RS-a
– RS će dosljedno poštujući član 3.3 Aneksa 4 Dejtonskog sporazuma odnosno Ustava BiH po kojoj će se „entiteti i svi njihovi dijelovi u potpunosti pridržavati Ustava BiH, koji ima prednost nad onim odredbama zakona Bosne i Hercegovine, kao i ustava i zakona entiteta koji nisu u skladu s njim,“ donijeti zakon kojim će ograničiti bilo kakvo djelovanje i postupanje Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, Tužilaštva BiH, Suda BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), kao vanustavnih institucija na području RS – navedeno je u Odluci.
Skupština je odlukom zadužila Vladu RS da obezbijedi materijalno-tehničke uslove za preuzimanje u institucije RS zaposlenih u navedenim bh. institucijama.
-Do donošenja zakona kojim se reguliše rad vanustavnih institucija BiH i pratećih propisa, zabranjuje se djelovanje ovih institucija na teritoriji RS-a – piše.
Republika Srpska poziva Federaciju BiH, kao drugu stranu potpisnicu Aneksa 4, da se u roku od 30 dana izjasni o vraćanju na dosljednu primjenu Ustava BiH kao međunarodnog ugovora. Republika Srpska će se u istom roku izjasniti o odgovoru Federacije BiH.
„U slučaju da se Federacija BiH ne izjasni o dosljednoj primjeni Aneksa 4 Dejtonskog sporazuma, odnosno Ustava BiH, RS će, kao strana ugovornica, preduzeti korake u skladu sa Bečkom konvencijom o pravu međunarodnih ugovora i drugim aktima međunarodnog prava“, ističe se u odluci.
Obavezuju se svi organi i institucije RS kao i svi predstavnici RS u organima na nivou institucija BiH na striktno poštovanje ove odluke.