Namjera izraelskog premijera Benjamina Netanyahua od prvog dana njegovog osvetničkog napada na Gazu, pokrenutog prije 16 mjeseci, bila je ili etničko čišćenje ili genocid nad palestinskim narodom.
Njegov saveznik u genocidu tokom ratnih 15 mjeseci bio je bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden. Njegov saveznik u etničkom čišćenju, odnosno u planiranju progona Palestinaca je aktuelni predsjednik SAD Donald Trump.
Biden je obezbijedio bombe od jedne tone za počinjenje genocida, dok je Donald Trump odlučio da Izrael naoruža sa još moćnijim bombama od 11 tona, bombama za masovno razaranje, sa radijusom od jedne milje – kako bi dodatno podstakao egzodus palestinskog stanovništva.
Biden je tvrdio da Izrael pomaže narodu Gaze bombardovanjem enklave, objašnjavajući da je cilj uništenja Gaze da se iskorijeni Hamas. Trump tvrdi da pomaže palestinskom narodu progonom iz Gaze jer, kako kaže, tu više nije sigurno i nemoguće je živjeti.
Biden je uništenje 70 posto zgrada u Gazi nazvao samoodbranom. Uništenje preostalih 30 procenata Gaze Trump deklariše prijetnjom “pakao se oslobađa”.
Biden je tvrdio da “neumorno radi na prekidu vatre” dok je mjesecima ohrabrivao Izrael da nastavi s ubijanjem palestinske djece.
Trump tvrdi da je pregovarao o primirju, iako je okrenuo glavu od kršenja uslova tog primirja od strane Izraela koji nastavlja da puca na Palestince u Gazi i na Zapadnoj obali. Izrael je prekršio sporazum u svakom pogledu, a Trump je čvrsto stao iza ove najomiljenije američke države, jednako koliko je to prije njega radio Biden.
Netanyahu i Trump neumorno rade na prekidu sporazuma o primirju i pokretanju ponovnog ubijanja i progona Palestinaca.
Izraelski izvori su otkrili da je Netanyahuov cilj bio da sabotira primirje prije nego što bi moglo doći do druge faze, kada se očekuje da se izraelske trupe potpuno povuku iz enklave i započne obnova.
Hamas je insistirao na postepenom oslobađanju talaca upravo da bi dobio na vremenu, znajući da će Izrael biti željan da ponovo započne ubijanje čim vrati taoce kući.
Plan potpunog progona Palestinaca iz Gaze osmišljen prije 18 godina
Donald Trump je brutalnim najavama da će protjerati Palestince i zauzeti Gazu šokirao cijeli svijet. Svojim šokantnim prijetnjama ostavio je utisak da niko prije njega nije prokušao postići iste ciljeve.
Međutim, Donald Trump ne donosi ništa novo zahtijevajući etničko čišćenje Palestinaca u Gazi. Ono što je drugačije je to da je neobično otvoren o dugogodišnjoj politici SAD.
Izrael je oduvijek imao planove da protjera Palestince iz Gaze u Egipat i iz Zapadne obale u Jordan.
Ali, da budemo precizniji, Washington je od kasnijih faza druge predsjedničke administracije Georgea W. Busha, 2007. godine, bio potpuno uključen u polovinu projekta progona Palestinaca iz Gaze.
Svaki američki predsjednik, uključujući Baracka Obamu, vršio je pritisak na lidera Egipta tog vremena da dopusti Izraelu da protjera stanovništvo Gaze na Sinaj – i svaki put je bio odbijen.
Ova otvorena tajna nije poznata javnosti upravo iz istog razloga zbog kojeg se sada svaki zapadni analitičar i političar pretvara da je šokiran time što Trump zapravo to otvoreno govori.
Zašto? Jer je taj plan sada veoma brutalnolo upakovan u Trumpovu vulgarnu tržišnu ponudu nekretnina usred navodnog primirja.
Zapadni lideri su se nadali da će se etničko čišćenje Gaze sprovesti s više dostojanstva, odnosno sa više tišine, na “humanitaran” način koji bi bio efikasniji u obmanjivanju zapadne javnosti i održavanju tvrdnje Zapada da brani civilizacijske vrijednosti protiv navodne palestinske barbarije.
Od 2007. godine, zajednički projekat etničkog čišćenja Washingtona i Izraela poznat je kao “Plan veće Gaze”.
Opsada Izraela nad malom enklavom, koja je započela krajem 2006. godine, bila je osmišljena da stvori toliko patnje i siromaštva da bi Palestinci sami tražili da se isele sa takvog mjesta.
Tada je Izrael počeo formulirati takozvanu “dijetu gladi” za ljude u Gazi, brojeći kalorije kako bi ih održao na životu, ali samo jedva.
Izraelova percepcija Gaze bila je da je to poput tube paste za zube koju se može stisnuti. Vjerovali su da bi pristajanjem Egipta da otvori granicu, palestinsko stanovništvo u očaju preplavilo Sinaj.
Svaki egipatski predsjednik bio je zlostavljan i podmićivan da popusti. Svi su odbili.
Egipat nije imao iluzija o tome šta je na kocki nakon 7. oktobra 2023. Potpuno je jasno da je Izraelovo ravnanje Gaze bilo osmišljeno da toliko stegne cijev da bi vrh bio prisiljen da se odvoji.
Od samog početka, zvaničnici poput Giora Eilanda, bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Izraela, javno su govorili da je cilj učiniti Gazu “mjestom gdje nijedno ljudsko biće ne može postojati”.
Sedmicu dana nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra 2023., vojni portparol izraelske vojske Amir Avivi rekao je za BBC da Izrael ne može osigurati sigurnost civila u Gazi. Dodao je: “Moraju se preseliti na jug, na Sinajski poluotok.”
Sljedećeg dana, Danny Ayalon, Netanyahuov povjerenik i bivši izraelski ambasador u SAD-u, pojačao je ovu tvrdnju: “Postoji gotovo beskonačan prostor u pustinji Sinaj… Mi i međunarodna zajednica ćemo pripremiti infrastrukturu za šatore.
Zaključio je: “Egipat će morati igrati po pravilima.”
U isto vrijeme, Financial Times je izvijestio da je Netanyahu lobirao kod Evropske unije za ideju da se Palestinci iz Gaze presele na Sinaj pod izgovorom rata.
Neki članovi EU, uključujući Češku i Austriju, navodno su bili otvoreni i iznijeli su ideju na sastanku država članica. Nepomenuti evropski diplomat je rekao za FT: “Sada je vrijeme da se poveća pritisak na Egipćane da pristanu.”
U međuvremenu, Bidenova administracija je isporučila bombe kako bi održala pritisak.
Egipat je bio više nego svjestan da se suočava sa usklađenim zapadnim planom za etničko čišćenje Gaze. Trumpa tada u toj priči nije bilo.
Međutim, Trump je već duboko upoznat s “Planom velike Gaze” iz svog prvog mandata. Izvještaji iz 2018. sugeriraju da se nadao da će to uključiti u svoj plan “dogovor stoljeća” za postizanje normalizacije između Izraela i arapskog svijeta.
U martu te godine Bijela kuća je ugostila 19 zemalja na konferenciji kako bi razmotrili nove ideje za rješavanje rastuće krize u Gazi koju je smišnjeno proizveo Izrael.
Pored Izraela, učesnici su uključivali predstavnike Egipta, Jordana, Saudijske Arabije, Katara, Bahreina, Omana i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Palestinci su bojkotovali sastanak.
Nekoliko mjeseci kasnije, tokom ljeta 2018. godine, Jared Kushner, Trumpov zeta i arhitekta njegovog plana za Bliski Istok, posjetio je Egipat.
Tada, kao što se čini sada, Trump je nudio posebno izgrađenu zonu na Sinaju sa solarnim energetskim sistemom, postrojenjem za desalinizaciju, morskim lukama i aerodromom, kao i slobodnu trgovinsku zonu sa pet industrijskih područja, finansiranih od strane bogatih država Perzijskog zaliva.
Izraelski novinar Ron Ben-Yishai izvijestio je u to vrijeme da je Izrael prijetio invazijom i podjelom Gaze na sjeverni i južni sektor kako bi prisilio Hamas na saradnju. To je tačno strategija koju je Izrael prioritetno primijenio prošle godine tokom svoje invazije, a zatim je krenuo u “čišćenje” sjeverne Gaze od njenih stanovnika.
Trump je također nastojao produbiti krizu u Gazi zadržavanjem uplata agenciji Ujedinjenih nacija za palestinske izbjeglice (UNRWA). Tu istu politiku aktivno su provodili Izrael i Bidenova administracija tokom trenutnog genocida.
Otkako je Trump preuzeo drugi mandat u Bijeloj kući, Izrael je zabranio aktivnosti UNRWA-e bilo gdje na okupiranim palestinskim teritorijama.
Trumpov tim je ponovo oživio interes za plan etničkog čišćenja Palestinaca iz Gaze mnogo prije nego što je Trump znao hoće li pobijediti na izborima u novembru 2024. godine.
U martu prošle godine, skoro prije godinu dana, Kushner je koristio potpuno isti jezik kao što to sada čini Trump. Primijetio je da “u ovom trenutku nije ostalo mnogo od Gaze”, da je prioritet “očistiti to”, i da je to “vrijedna obala”. Insistirao je da će se ljudi iz Gaze morati “premjestiti”.
Da li će Trump uspjeti u svojim planovima progona Palestinaca iz Gaze prvenstveno zavisi od susjednog Egipta i Jordana.