Udruženje žrtava i svjedoka genocida početkom septembra pokrenulo je internet stranicu Negatorigenocida.info koja bilježi i objavljuje svako negiranje genocida i drugih ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i zemljama regiona.
Ova platforma pokrenuta je s ciljem objedinjavanja informacija o negiranju i negatorima genocida i drugih ratnih zločina, ali i svih onih koji veličaju ili na bilo koji način podržavaju ideje presuđene pred međunarodnim ili sudovima u Bosni i Hercegovini i regiji.
Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović u razgovoru za Novinsku agenciju Patria podsjeća da je bivši visoki predstavnik Valentin Inzko sredinom 2021. godine izmijenio Krivični zakon BiH i članom 145a dao mogućnost, prije svega Tužilaštvu BiH, da može procesuirati negatore genocida, ali i drugih ratnih zločina.
– Nažalost, ova intervencija visokog predstavnika nije dala rezultate kroz tužilačke aktivnosti, mada je s protokom vremena broj negacija smanjen.
Upravo iz razloga što Tužilaštvo BiH nije ništa uradilo po pitanju procesuiranja, ali i njihovog obrazloženja “da tužioci ne znaju postupiti po navedenim izmjenama” i niza drugih obrazloženja, željeli smo im pomoći na način da sva negiranja genocida i drugih ratnih zločina objedinimo na jedno mjesto, na način da svakodnevno pratimo negiranje genocida, te na osnovu prikupljenih podataka objavimo svaku od tih negacija.
Dakle glavni cilj jeste sve to objediniti i tužilaštvu omogućiti da lakše dođe do informacija o negiranju genocida i drugih ratnih zločina – pojašnjava Tahirović.
Na platformi Negatorigenocida.info tako je moguće pronaći sve informacije oko negiranja ratnih zločina, veličanja presuđenih činjenica i osoba, postavljanja obilježja koja su presuđena, odnosno sve informacije koje negiraju sudski utvrđene činjenice.
– Naravno da pritisci postoje, postoje i prijetnje, telefonski pozivi sa zaštićenih brojeva, pljuvanje po nama na društvenim mrežama, ali smo toga svjesni i ne posvećujemo tome puno pažnje – ističe Tahirović.
Napominje da je negiranje genocida, ali i drugih ratnih zločina naročito intenzivno u periodu kada se obilježavaju stradanja, a obično se tada veličaju počinioci, slave zločini, poziva na ponavljanje, a tu je i niz drugih načina koje upotrebljavaju negatori.
– Iako je činjenica da Tužilaštvo nije odgovorilo na adekvatan način, ipak je sam Inzkov zakon kao takav dao određeni efekat. Negiranja je sve manje, pa čak i kad se negira, pogotovo od strane političkih aktera, itekako se biraju riječi kako bi se izbjegao sudski proces.
Inzkove izmjene zakona dale su efekta, i ja kao neko ko je na tome radio dugi niz godina, zajedno s Munirom Subašić, u tom sam dijelu zadovoljan, jer ipak smo to djelimično doveli u red, iako još ima posla – navodi Tahirović.
Kad je u pitanju negiranje genocida, u tome očekivano ubjedljivo prednjači predsjednik Rs i SNSD-a Milorad Dodik i njegovi bliski saradnici, a potom slijede društvene mreže.
– Naravno, veliki broj negiranja genocida dolazi i iz Srbije, prije svega od Aleksandra Vučića, nakon kojeg slijede njegovi sljedbenici i neki koji sebe nazivaju ekspertima – dodaje Tahirović.
Kaže i da je plan da se platforma Negatorigenocida.info proširi i na objavu konkretnih vrlo teških ratnih zločina, kao što su ubijanja djece, koja nisu procesuirana.
– Pored toga, želimo uraditi analizu negacija sa naše stranice i ponuditi je i Tužilaštvu, ali i javnosti u Bosni i Hercegovini – zaključio je Tahirović.