SAFF

Počeli pregovori u međunarodnoj zajednici: Šmit bi trebao otići do kraja godine, Hrvatska lobira da prije toga nametne izmjene Izbornog zakona

Facebook
Twitter
WhatsApp

Prema informacijama Istrage, i Ambasada SAD-a ove je godine kasnila sa uplatama tranši za finansiranje Ureda visokog predstavnika. OHR se finanansirao sredstvima koje su odobravale Evropska unija (47,68 posto), Sjedinjene Američke Države (22 posto), Japan (10 posto), Ujedinjeno Kraljevstvo (6,69 posto), Kanada (3,03 posto), Organizacija islamske konferencije (2,5 posto), Rusija (1,2 posto), ostali (6,9 posto).

Dio međunarodne zajednice započeo je pregovore oko uklanjanja Kristijana Šmita s pozicije visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu, saznaje Istraga.ba iz više diplomatskih izvora. Ukoliko se plan, u čijem osmišljavanju učestvuju i Sjedinjene Američke Države, realizira, Šmit bi trebao otići do kraja ove godine. Istovremeno se, kako saznaje Istraga.ba, razgovara i o njegovom nasljedniku koji bi bio prihvatljiv za sve zemlje članice PIC-a (Vijeća za provedbu mira).

– U ovom trenutku postoje rasprave i da se Ured visokog predstavnika iz Sarajeva izmjesti u Ženevu – kazali su izvori Istrage.

Istovremeno, dok traju razgovori o smjeni Kristijana Šmita, zvaničnici Zagreba nastoje ubijediti aktualnog visokog predstavnika da svoj mandat završi nametanjem odredaba Izbornog zakona BiH koje bi omogućile HDZ-u BiH da uvijek bira svog člana Predsjedništva BiH.

Istraga.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA