SAFF

Radončićev direktor Čibukčić iz državne kase dodijelio Saneli Prašović-Gadžo 55 hiljada KM

Facebook
Twitter
WhatsApp

Upravni odbor Fonda za zaštitu okoliša Federacije Bosne i Hercegovine, na prijedlog direktora Fonda Fuada Čibukčića (SBB), 22. decembra donio je odluku o odabiru korisnika sredstava Fonda na osnovu provedenog Javnog konkursa za dodjelu sredstava za “realizaciju programa, projekata i sličnih aktivnosti iz područja zaštite okoliša za 2017. godinu”.

Pravo na korištenje sredstava Fonda na osnovu ovog Javnog konkursa ostvarilo je 18 aplikanata, saopćio je Fond na svojoj web stranici. Posebno su zanimljivi podaci o dodjeli novca za LOT 3, odnosno za “projekte jačanja javne svijesti o značaju zaštite okoliša”. Tako će građane Federacije BiH u čijem većem dijelu život zbog smoga postaje nesnošljiv, a o trošku tih istih građana, o okolišu osvještavati i produkcijska kuća Tim System d.o.o. Sarajevo. Radi se o privatnoj firmi Nehrudina Gadže i njegove supruge Sanele Prašović-Gadžo. Za projekat “Medijsko podizanje svijesti javnosti o zaštiti okoliša” ova firma je iz svog zlatnog rudnika prihoda, Fonda za okoliš FBiH, ovog puta inkasirala 55.000 KM.

Prijateljske veze

SBB-ov direktor Fonda Fuad Čibukčić bio je široke ruke i prošle godine, kada je Tim System dobio 72.012 KM, i to u sklopu konzorcija “Živimo prirodu”. U sastavu konzorcija tada su osim privatne firme bračnog para Prašović-Gadžo bili još i: Avaz roto press (63.961 KM), Oslobođenje (63.961 KM), Radio Stari Grad (26.105 KM) i Večernji list (63.961 KM). O ovom javnom konkursu prije dva mjeseca detaljno je pisao sarajevski Mediacentar ukazujući na niz neregularnosti i nejasnoća u vezi s tim kako je novac dijeljen, po kojim kriterijima, kako će biti utrošen… Međutim, ukazivanje na ove propuste direktora Čibukčića i Fond za okoliš nije spriječilo da ponovo dodijele veću sumu novca bliskoj prijateljici Fahrudina Radončića Saneli Prašović-Gadžo.

O bliskom prijateljstvu šefa SBB-a i spomenute novinarke svjedoči i fotografija koja se nedavno pojavila na društvenoj mreži Facebook, a potom i u nekim medijima, a na kojoj su Radončić i Prašović-Gadžo. Nije poznato kada i gdje je fotografija nastala, ali nije nepoznanica, primjera radi, da je veliki broj emisija u serijalu “Interview 20” snimljen u prostorijama hotela “Radon Plaza” u vlasništvu Fahrudina Radončića. Još prošle godine, također na društvenim mrežama, pojavila se zajednička fotografija Prašović-Gadžo i Radončićeve formalno bivše supruge i formalne vlasnice Avaza Azre Radončić. Da li je dodjela državnog novca koji velikodušno raspoređuje SBB-ov direktor Čibukčić zajedno sa Upravnim odborom uvjetovana upravo ovim privatnim relacijama, stvar je koju trebaju provjeriti nadležni organi.

Mediacentar je o ovom posljednjem konkursu prije dva mjeseca pisao: Riječ je o ponovnoj objavi konkursa za nekoliko različitih oblasti zaštite okoliša iz marta 2017. godine koji je nedavno poništen, upravo zbog usklađivanja i donošenja podzakonskih akata fonda u skladu s Izvještajem o finansijskoj reviziji. Primijetili smo da nova verzija javnog konkursa ima, za razliku od poništenog konkursa – jasnije navedene kriterije ocjenjivanja. Direktor bi, prema navedenim kriterijima odabira, trebao imati manju moć odlučivanja jer će samostalno moći dodijeliti do 30 bodova aplikantima, koji će se potom zbrajati sa ranijim bodovima komisije za stručnu ocjenu.

Novac je ovog puta, kada su u pitanju mediji, dodijeljen i televiziji Prvi TV d.o.o. Mostar za projekat “Otpadne vode – prilika i odgovornost općina i gradova u jadranskom slivu rijeke Neretve i njenih pritoka” u iznosu od 70.000 KM. Prvi TV postoji oko četiri godine. Ovaj medijski projekat slovi za izuzetno blizak HDZ-u BiH, a suvlasnici i osnivači su Franjo Takač, Marko Karačić i Branislav Stojkić. Takač je novinarstvo učio od Smiljka Šagolja, simbola za novinara-ratnog huškača, kojem je bio i asistent na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Karačić je, između ostalog, i novinar Večernjeg lista, medija bliskog HDZ-u, dok je Stojkić obavljao funkcije i u samom HDZ-u poput predsjednika Mladeži HDZ-a u Hercegovačko-neretvanskom kantonu.

Novac općinama i gradovima

Udruženje Centar civilnih inicijativa (CCI) Tuzla za projekat “Ekovizija -informativno-edukativna kampanja i medijska promocija značaja zaštite okoliša FBiH” dobilo je 40.000,00 KM. Ne tvrdimo da je ovo bilo presudno, ali podsjećamo da je na čelu CCI-ja Adis Arapović, suprug potpredsjednice SBB-a Adise Omerbegović-Arapović.

Novac je dobila i gotovo nepoznata radiostanica Običan radio d.o.o. Mostar, slušana na užem području Hercegovine, u iznosu od 30.000. Zatim KJKP Rad (45.000 KM), Akademija nauka i umjetnosti BiH 10.000 KM, NIPD Napa riječ d.o.o. Zenica 14.000 KM, Udruga za očuvanje, razvoj i promociju kulturno-povijesnih, prirodnih i sportsko-turističkih potencijala Općine Čapljina Eco Tour Struge-Gorica, Čapljina (21.000 KM) te općine: Bosanski Petrovac (32.952,70 KM), Tešanj (390.000 KM), Grad Mostar (400.000 KM), Usora (400.000 KM), Kiseljak (14.000 KM), Općina Stari Grad (44.438,91 KM), Čitluk (55.000 KM), Kalesija (51.000 KM). Udruženje za društveni razvoj i prevenciju kriminaliteta Mostar dobilo je 30.000 KM i NIK Denameda d.o.o. Sarajevo 23.000 KM.

Na objavljeni Javni konkurs dostavljeno je 78 prijava, a odabrano je 18 aplikanata kojima je dodijeljen novac. O odluci o dodjeljenom novcu se navodi da su odlučivale dvije komisije: Komisija za analizu ispunjenosti formalno-pravnih uvjeta Javnog konkursa i Komisija za stručnu ocjenu prijava. Kompletno obrazloženje možete vidjeti ovdje.

Izvor: Faktor.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA