SAFF

Ramazan na Zapadnoj obali: Raseljeni Palestinci suočavaju se sa poniženjem i nesigurnošću

Facebook
Twitter
WhatsApp

Maysa al-Natour nikada nije zamišljala da će mjesec ramazana provesti daleko od svog doma u izbjegličkom kampu Jenin.
Ali otkako je izraelska invazija na okupirani grad Zapadne obale počela u januaru, ova Palestinka i njena porodica su interno raseljeni u obližnju četvrt.

Desetine hiljada raseljenih osobe iz kampa na sjeveru Zapadne obale suočavaju se s teškim uslovima tokom ovog ramazana. Njihove potrebe ostaju neispunjene, a mnogi još uvijek žive u skloništima.

Raseljeni Palestinci nemaju ni najosnovnije namirnice, a svakodnevni iftar i sehur predstavljaju veliki izazov za njih.
Neizvjesnost budućnosti je još jedan izvor patnje za raseljene Palestince, dok čuju stalne zvukove bombardovanja, rušenja i paljenja kuća unutar kampova.

Ostavljeni su u neizvjesnosti hoće li se ikada vratiti svojim domovima ili će njihovi životi nastaviti u ovom stanju nemira u doglednoj budućnosti.

Izraelska vojska je u januaru pokrenula široku ofanzivu na sjeverne gradove Zapadne obale, Jenin i Tulkarem.

Prema podacima UN-a, operacija je prisilila na raseljavanje više od 40.000 Palestinaca. Prošlog mjeseca, izraelski ministar odbrane Israel Katz izjavio je da 40.000 Palestinaca koji su prisilno raseljeni od strane izraelskih trupa iz izbjegličkih kampova Jenin, Tulkarm i Nur Shams neće moći da se vrate. Naredio je izraelskim snagama da ostanu u tom području najmanje godinu dana.

Od 7. oktobra 2023. godine, izraelska vojska i izraelski naseljenici su pojačali napade na Zapadnu obalu, ubivši 930 Palestinaca, 7.000 ranjenih i 14.500 uhapšenih.

Poniženje tokom ramazana

Bayan al-Qaraawi živi u kampu Nour Shams blizu Tulkarma, koji je pod izraelskom agresijom više od 20 dana. Iako je živjela na periferiji, vojnici su protjerali nju i njenu porodicu, zajedno sa svih 30 rođaka njenog muža koji su živjeli u pet stanova.

Prema al-Qaraawiju, upad u kuću bio je nasilan i brutalan. Vojnici im nisu dali vremena da spakuju ili ponesu išta sa sobom osim odjeće koju su nosili.

„Bili smo prisiljeni da izađemo pod prijetnjom oružja, dok su vojnici vikali i tjerlai nas da napustimo mjesto.“ Ulice su bile iskopane. Bio je to strašan dan,” rekla je.
Nakon teškog putovanja kroz ulice koje su se pretvorile u hrpe blata, Bayan i njena porodica su uspjele napustiti kamp.

Njena porodica sada živi u prenatrpanim stanovima—deset osoba je primoranih da dijeli mali prostor. Neki su potražili utočište u skloništima pod teškim uslovima.

“Živjeli smo udobno, nikada nisam vidijela nijednog člana svoje porodice da traži hranu. Ali sada, tokom ramazana, raseljeni se suočavaju s neviđenim poniženjem, a naša budućnost je neizvjesna,“ rekla je Bayan za MEE.

“Plašimo se da će naši domovi biti srušeni ili spaljeni, kao mnogi drugi.” “Svaku vijest pratimo s tugom i strahom,” dodala je.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA