Danas se obilježava četvrta godišnjica ruske invazije na Ukrajinu – rata koji je u Moskvi zamišljen kao ‘trodnevna specijalna vojna operacija‘, a pretvorio se u iscrpljujući, krvavi i skupi sukob bez kraja na vidiku. Četiri godine kasnije, brojke govore same za sebe. I to vrlo glasno.
Stranica Oryx godinama bilježi gubitke obje strane u ovom krvavom sukobu, a podaci koje objave odnose se isključivo na uništenu ili izgubljenu opremu za koju postoji fotografski ili video dokaz. Stvarna razina gubitaka zasigurno je znatno veća od onih brojki koje navode.
Ogromni ruski gubici
Prema dostupnim podacima, Rusija je do danas ostala bez ukupno 24.136 komada vojne opreme. Od toga je 18.799 jedinica uništeno, 955 oštećeno, 1206 napušteno na ratištu, a čak 3176 komada završilo je u ukrajinskim rukama kao ratni plijen, piše Oryx.
Kada se iz statistike izuzmu izviđački dronovi, besposadne kopnene platforme i kamioni, Rusija je izgubila 18.750 sistema. U toj kategoriji 14.495 ih je potpuno uništeno, 844 oštećeno, 1150 napušteno, a 2261 zarobljeno.
Posebno su indikativni gubici oklopnih borbenih vozila – tenkova, pješadijskih borbenih vozila, oklopnih transportera i MRAP-ova. Rusija je u toj skupini izgubila 13.894 vozila. Više od 10.900 ih je uništeno, 378 oštećeno, 1047 napušteno, a 1552 su zarobile ukrajinske snage.
Gotovo 14 hiljada izgubljenih oklopnih vozila, uključujući više od 4300 tenkova, brojka je koja nadilazi arsenale mnogih evropskih vojski zajedno.
Riječ je o količini tehnike za čiju bi obnovu bile potrebne godine proizvodnje, velika finansijska sredstva i industrijski kapaciteti.
Činjenica da su hiljade komada ruske opreme završile kao trofeji na ukrajinskoj strani dodatno naglašava razmjere problema, ne samo u borbenoj učinkovitosti, nego i u logistici, održavanju i moralu jedinica.
Ono što je trebalo trajati tri dana pretvorilo se u hiljade uništenih tenkova, oklopnjaka i drugih vozila, uz kontinuirani rast gubitaka koji i dalje ne pokazuje znakove zaustavljanja.




