Svake godine je sve više zahtjeva za oduzimanje nadležnosti Republici Srpskoj i odustajanje od Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je jedini mogući temelj opstanka BiH, poručio je ovo u RTRS-ovom magazinu ‘Pečat’ ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko.
Istakao je da je Rusija svake godine imala sve težu saradnju sa međunarodnom zajednicom u okviru Vijeća za provođenje mira i da je uvijek imala izdvojeno mišljenje koje oni nisu uzimali u obzir jer su tražili da se zaključci donesu bez podrške Ruske Federacije.
Rekao je i da ga ne ne bi čudilo da na kraju Rusija i zvanično istupi iz PIK-a. Podsjetio je da je za vrijeme dok je dok je bio ruski ambasador u BiH uslijedio uspon u razvoju odnosa Republike Srpske i Ruske Federacije.
– Ovo je najvažnije naše zajedničko dostignuće i drago mi je da se ovaj odnos i dalje razvija u tom pravcu – kaže Bocan Harčenko.
On smatra da dobijanje statusa kandidata BiH za članstvo u EU predstavlja dopunski alat pritiska na Republiku Srpsku, jer BiH mora da pređe od Dejtona prema Briselu, što u suštini predstavlja centralizaciju BiH i oduzimanje nadležnosti Republici Srpskoj.
“Kandidatski status je veoma ozbiljna i opasna stvar i to uključuje obustavljanje veza i saradnje Republike Srpske sa Ruskom Federacijom”, naveo je Bocan-Harčenko.
Kada je riječ o dobijanju statusa kandidata BiH za članstvo u EU Bocan Harčenko ističe da to predstavlja dopunski alat pritiska na Republiku Srpsku.
– Poznat mi je čvrst stav, po pitanju uvođenja sankcija Ruskoj Federaciji, predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika koji se temelji na osnovu nacionalnih interesa Srbije i Republike Srpske – naglasio je Bocan Harčenko.
Ambasador Harčenko rekao je da na osnovu zahtjeva koje Zapad formuliše nije moguća neka čvrsta BiH, jer je svake godine sve više zahtjeva za oduzimanje nadležnosti Republici Srpskoj i odustajanje od Dejtonskog mirovnog sporazuma
Govoreći o tome da li bi Rusija promijenila svoju politiku prema Republici Srpskoj i Srbiji ako bi Srbija i BiH morale svoju spoljnu politiku da usklade sa politikom EU i uvedu sankcije Ruskoj Federaciji, Bocan-Harčenko je rekao da je ubijeđen da je ovo pitanje izvan realnog života sada i u budućnosti.
“Poznat mi je čvrst stav po ovom pitanju predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika koji se temelji na osnovu nacionalnih interesa Srbije i Republike Srpske”, naglasio je Bocan-Harčenko.
– I sljedeća godina biće teška, ali Rusija će, kao Srbija i Republika Srpska jačati još više svoj suverenitet u svakom smislu – dodao je on.
Branimo pravoslavlje
Komentarišući činjenicu da EU ne prihvata nijedan od sporazuma koji se odnose na dijalog Beograda i Prištine, Bocan-Harčenko je rekao da su Briselskim sporazumom iz 2013. godine Prištini dali vrijeme i mogućnost da se pripremi za akcije kojima bi uspostavila kontrolu na sjeveru Kosova.
Bocan-Harčenko je napomenuo da takozvani njemačko-francuski prijedlog za Kosovo koji je podržala EU podrazumijeva da se Beograd ne protivi članstvu Kosova u UN jer njima nije stalo do stava zemalja članica UN od kojih većina ne priznaje nezavisnost Kosova i biće protiv tog članstva.
On je naglasio da je neprihvatljivo to što je Priština zabranila odlazak NJegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija na Kosovu.
“Nezamislivo je da se poglavaru Srpske pravoslavne crkve zabrani dolazak u svoju crkvu”, istakao je Bocan-Harčenko.
Ambasador Ruske Federacije u Srbiji rekao je da je Rusija zainteresovana za to da se nađe političko rješenje za Kosovo koje bi bilo prihvatljivo za Beograd.
Bocan-Harčenko poručio je da Ruska Federacija neće dozvoliti rasparčavanje pravoslavlja jer je njen cilj jedinstvo pravoslavlja.