Plinovod Zenica-Travnik, iako je završen 2013. godine, konačno je dobio upotrebnu dozvolu i lokalne vlasti traže rješenje za energetsku tranziciju. Značajan je to infrastrukturni projekt za Srednjobosanski kanton koji bi trebao osigurati građanima grijanje na plin umjesto na drva i ugalj. Ko će biti distributer plina?
Dugo je trajalo dobivanje upotrebne dozvole za ovaj plinovod. Po završetku radova interna komisija BH-Gasa otkrila je značajne nedostatke u izvedenim radovima, uključujući nepravilno zatrpavanje cijevi kamenjem. Nakon okončanja arbitražnog postupka između BH-Gasa i izvođača radova iz Zagreba, nadležni u SBK-u objavili su više javnih poziva za izgradnju sekundarne mreže, na koje se niko nije javio. U Općini Busovača predlažu izbor jednog distributera za četiri općine. Cilj je smanjiti troškove i omogućiti jeftiniji prirodni plin.
„Jer su jedni troškovi, tu je jedan šef, tu je jedan ovaj, jedan onaj. Za razliku da svaka općina ima svog, a to je odmah skuplje korisnicima“, rekao je Asim Mekić, načelnik Općine Busovača (SDA)
Najavljeno je da će od 2026 EU uvesti penale za zemlje koje u procesu proizvodnje koriste fosilna goriva. U Travniku očekuju da trenutni isporučilac toplotne energije preuzme i ulogu distributera. Da bi bio osiguran stabilan dotok ovog energenta, nadležni naglašavaju važnost pristupa prirodnom plinu i kroz Južnu interkonekciju.
„Zato što, evo vidjeli smo u Sarajevu kako izgleda kada neko iz političkih razloga zaustavi dotok plina“, izjavio je Kenan Dautović, načelnik Općine Travnik (SDA).
Za razliku od Busovače i Travnika, Općina Kiseljak odlučila je plinifikaciju uzeti u svoje ruke. Komunalno preduzeće je dobilo koncesiju, objavljen je poziv za izvođača radova, a novoizgrađene zgrade poput Doma zdravlja pripremljene su za energetsku tranziciju. Vrijednost investicije je oko tri milona maraka.
„Već ovog proljeća krećemo sa izgradnjom plinske mreže na području Općine Kiseljak i očekujem već na jesen, početkom zime da će prvi korisnici se moći priključiti na plinski sustav“, naglasio je Mladen Mišurić, načelnik Općine Kiseljak (HDZBiH).
Glavno je pitanje kada će građani moći za grijanje koristiti plin kao eneregent.
„Teško da iko može reći rok. To su procedure teške. Puno je onih koji odlučuju, puno je nivoa vlasti, od općina pa nadalje“, ističe Tahir Lendo, premijer SBK (SDA).
Izgradanja plinovoda koštala je više od četrdeset miliona maraka. 33. miliona su iz kredita EBRD-a. Projekt obuhvata 36 km glavne trase i 6 km odvojaka za Busovaču i Novi Travnik, te pripadajuće nadzemne objekte.