SDA se neće odazvati pozivu da učestvuje u javnoj raspravi o novom Ustavu entiteta RS, saopćeno je iz ove stranke.
– SDA je već pokrenula apelaciju pred Ustavnim sudom BiH kojim je zatraženo ukidanje usvojenog Nacrta Ustava RS-a i time smo iskazali svoj stav.
Novi Ustav RS-a, u kojem se ovaj entitet želi predstaviti kao “srpska država” te se predviđa “konfederacija sa Srbijom”, sporan je u svakoj rečenici. Ovaj ustav je dio šireg velikosrpskog projekta razgradnje Bosne i Hercegovine, koji je ranije artikulisan kroz Deklaraciju SNSD-a iz 2015. i Deklaraciju svesrpskog sabora iz 2024. godine.
O takvim dokumentima se s njegovim autorima ne vode javne rasprave, već se oni odbacuju. Pozivamo i sve ostale predstavnike Bošnjaka da se ne odazivaju na ovaj poziv, jer bi se na taj način legitimizirala secesionistička politika Dodikovog režima – navode iz SDA.
Ističu da je začuđujući, ali samo za neupućene u zakulisne igre u entitetu RS, poziv povratnicima da učestvuju u javnoj raspravi kojeg je uputio potpredsjednik NSRS-a Mirsad Duratović (SDP).
– Dok profesori ustavnog prava iz RS-a, kao i opozicija, odbijaju da učestvuju u raspravi i donošenju novog Ustava, takav poziv stiže iz SDP-a.
Teško je ne primijetiti da Duratović ostaje na funkciji u NSRS-u, iako je Trojka u sukobu i na državnom nivou raskida koaliciju sa SNSD-om. Podsjećamo da je s te funkcije u prošlom mandatu, u kojem Dodikova secesionistička politika nije imala današnji zamah, smijenjen Senad Bratić, i to kao odgovor na kongresne dokumente SDA.
Fotelja potpredsjednika s koje Dodikov režim ne smjenjuje Duratovića, vjerovatno daje odgovore na mnoga pitanja, a posebno ono o stvarnoj ulozi banjalučkog ogranka SDP-a – zaključili su iz SDA.