SAFF

Sjedinjene Države povlače posljednje poteze za „konačno rješenje“ sirijskog rata

Facebook
Twitter
WhatsApp

Trumpova administracija sumira politiku SAD-a prema sirijskoj krizi kako bi pripremila prijedlog „konačnog rješenja“, izvještavaju arapski mediji pozivajući se na izvore bliske američkoj administraciji.
Od različitih američkih državnih službi i agencija, uključujući ministarstvo odbrane, CIA i druge obavještajne agencije, zatraženo je da sačine plan koji će omogućiti ispunjavanje američkih političkih i sigurnosnih interesa u Siriji.
U posljednje vrijeme službena retorika američke administracije je ponavljanje onoga što su mnogo puta ranije već rekli. Glasnogovornik američkog State Departmenta u izjavi za Al-Arabiya TV rekao je: „Naša politika je bila i ostat će da će o budućnosti Sirije odlučiti Sirijci u skladu s rezolucijom 2254 Vijeća sigurnosti UN-a. Američka administracija snažno podupire ženevske zaključke i podržava nastojanja da se što više sirijskih grupa uključi u razgovore.“

Sprečavanje Asada da ovlada kompletnom Sirijom

Američki stratezi sugeriraju Trumpovoj administraciji da ne smije dozvoliti da Asad ovlada kompletnom Sirijom, jer bi to značilo da će ta zemlja potpasti pod potpuni utjecaj Irana, što nije u interesu Izraela i SAD-a.
Američka administracija propagira ideju jake lokalne samouprave na području pod kontrolom njihovih saveznika iz kurdskog YPG-a i kurdsko-arapskih Sirijskih demokratskih snaga. To područje obuhvata velik dio Sirije koji se prostire od granice s Turskom na sjeveru, od Minbedža prema jugu duž obale rijeke Eufrat, pa sve do Deir Zora s intencijom daljnjeg napredovanja tim pravcem sve do sirijsko-iračke granice.
Poznavaoci prilika na područjima koja kontroliraju američki saveznici kažu kako su Sjedinjene Američke Države u proteklih nekoliko mjeseci intenzivno radile na formiranju lokalnih civilnih vijeća da upravljaju većim gradovima potpuno neovisno od Asadove vlasti u Damasku, a sada je u toku izrada plana za proširivanje ove ideje i njenu primjenu na sva naseljena mjesta na tom području.

Pomoć arapskih zemalja područjima pod kontrolom američkih saveznika

Amerikanci smatraju da je neophodno da se u ovim dijelovima Sirije uspostave povoljni sigurnosni i ekonomski uslovi kako bi civilna uprava u njima mogla funkcionirati. Washington nastoji da to postigne kroz razumijevanje sa Rusijom oko zona deeskalacije. Ali, isto tako, žele da arapske zemlje materijalno pomognu ovim područjima u obnovi infrastrukture i stvaranju preduslova za povratak, kao što su rješavanje problema snabdijevanja vodom i električnom energijom, poljoprivredni poticaji, osiguravanje medicinskih usluga i sl.
Jedan od velikih problema s kojim se suočava područje nedavno oslobođeno od ISIL-a jesu minsko-eksplozivna sredstva čije uklanjanje će potrajati duži vremenski period.

Sučeljavanje s Iranom

Bitna stavka američkog konačnog rješenja za Siriju jest sprečavanje širenja iranskog utjecaja u Siriji. Iz tog razloga Amerikanci žele spriječiti da iranske vojne snage i njihove sektaške milicije osvoje južni dio Sirije i Idlib, kao što žele da sirijsku granicu s Irakom kontroliraju arapska sunijska plemena koja imaju američko povjerenje. Koliko im je ovo posljednje važno govori činjenica da u posljednjih nekoliko mjeseci američke snage s grupom opozicionih jedinica kontroliraju vojnu bazu u sirijskom pograničnom mjestu Tenef i dio granice sa Jordanom. Namjera im je da te jedinice iskoriste za napredovanje prema Bukmalu i Deir Zoru i spajajući se sa kurdskim snagama zatvore Asadu i iranskim milicijama pristup sirijsko-iračkoj granici.
Sjedinjene Američke Države smatraju da arapske zemlje, konkretno Saudijska Arabija, imaju vrlo važnu ulogu u ublažavanju sirijske krize kroz humanitarnu pomoć područjima koja su izvan političke i ekonomske kontrole Asadovog režima. To će istovremeno pomoći u smanjenju iranskog utjecaja i sprečavanju jačanja ekstremističkih organizacija među sunijama.

Rusija – suparnik i partner

Mnogima stanje u Siriji djeluje zbunjujuće u pogledu pitanja ko s kim sarađuje. No, u posljednje vrijeme stvari počinju da se kristaliziraju. Britanci i Francuzi sarađuju sa Amerikancima na sigurnosnom i političkom planu, dok je Rusija istovremeno i suparnik Sjedinjenih Država i njihov partner. Rusija bi itekako željela da Asad vrati kontrolu nad cijelom Sirijom, ali oni mu u tome ne mogu pomoći. Također, ni Rusiji se ne sviđa ideja da Iran osnaži svoj utjecaj nad režimom koji bi kontrolirao kompletnu Siriju.

„Konačno rješenje“

Sjedinjene Američkre Države smatraju mogućom saradnju sa Rusijom radi postizanja konačnog rješenja sirijske krize. Za Amerikance to znači da Bešar Asad mora napustiti vlast kroz mapu puta definiranu odlukama iz Ženeve i rezolucijama UN-a, s kojima je Rusija saglasna. Ipak, dolazak do konačnog rješenja zahtijeva uspostavljanje jedinstvenog opozicionog političkog tijela koje će imati legitimitet da predstavlja velik dio Sirijaca, a kojem bi međunarodni akteri pružili političku podršku u pregovorima s režimom Bešara Asada.
Ovo uopće ne izgleda tako nedostižno i daleko. Isvjesno je da se vojne aktivnosti u Siriji približavaju kraju; ISIL je sveden na oko 5% teritorija Sirije, dok Hejetu tahririš-Šam, koja se smatra bliskom Al-Kaidi, kontrolira još manje teritorija; a deeskalacija sukoba funkcionira na gotovo svim linijama razgraničenja režima i opozicije.
Može se očekivati da će u naredne dvije sedmice Sjedinjene Američke Države definirati i posljednje tačke za konačno okončanje rata u Siriji, jer se očekuje da će u tom periodu američki predsjednik Donald Trump održati sastanak Vijeća nacionalne sigurnosti, a, također, završava se regionalna turneja američkog državnog sekretara Rexa Tilersona.
Očekuje se da će u narednim danima započeti konstitucija jedinstvenog vijeća sirijske opozicije koje treba okupiti različite političke opcije i ideologije sirijskih opozicionara.

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA