SAFF

Soreka: Krizu u BiH ne mogu riješiti ni Brisel ni EUFOR, nego domaće institucije

Facebook
Twitter
WhatsApp

Mi ne možemo i nećemo nametati rješenja, građani moraju tražiti odgovornost od svojih lidera

U Bosni i Hercegovini je ustavna kriza izazvana potezima rukovodstva RS, ali krizu ne mogu riješiti ni Brisel ni EUFOR, nego domaće institucije, poručio je u intevjuu šef Delegacije EU u BiH Luiđi Soreka (Luigi Soreca).

U razgovoru za Nezavisne novine Soreka je istakao:

– Ne možemo mi zamijeniti domaće vlasti. Zakoni se usvajaju u zakonodavnoj proceduri, izvršna vlast ih sprovodi. Mi radimo sve što možemo, ponekad čak mislim – i više nego što bi trebalo. Ponekad se zaista čini da EU radi više na evropskim integracijama BiH nego domaće vlasti.

Ukazao je na ozbiljnost trenutne političke situacije, posebno u kontekstu ustavne krize i zastoja u reformama, te dodao da međunarodna zajednica, iako spremna pomoći, ne može i ne smije preuzeti odgovornosti koje pripadaju domaćim institucijama.

– U Banjoj Luci sam zajedno s još 14 ambasadora EU zemalja članica. Obišli smo Zenicu, Sarajevo, Mostar, Tuzlu i danas završavamo manifestaciju u Banjoj Luci. Susrećemo se s predstavnicima civilnog društva, akademske zajednice, studentima, srednjoškolcima, a sve ćemo zaokružiti velikim koncertom na Kastelu. Poruke koje donosimo su mir, jedinstvo u različitosti i saradnja – rekao je Soreka.

Upozorio je da se BiH nalazi pred jasnim uslovima koje mora ispuniti kako bi ostvarila napredak ka EU:

– Dva zakona iz oblasti pravosuđa i imenovanje glavnog pregovarača još uvijek nisu riješeni. Kako voditi pregovore bez jedinstvenog glasa? Imamo i Plan rasta – milijardu eura za građane BiH – koji je uslovljen napretkom.

Posebno je istakao da je EU i dalje otvorena za BiH, ali da domaći lideri moraju preuzeti odgovornost.

– Brine nas ustavna kriza i potezi rukovodstva RS. Pozivamo ih da se vrate fokusiranju na EU integracije – istakao je Soreka.

Specijalni predstavnik EU u našoj zemlji također se osvrnuo na kritike povodom međunarodne supervizije, a koje se tiču odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.

– I vi znate to da međunarodna supervizija nije u skladu sa budućim članstvom u EU. Ona će se morati postepeno gasiti. Stvar je kako iskoristiti prilike, a ovo je prilika da pokažete da možete iznjedriti domaća rješenja. Znači, mi pozivamo na poštivanje vladavine prava i povratak fokusa na evropske integracije. Predsjednik Costa, koji je prije neki dan bio u zemlji, vrlo je jasno uputio poruku i javnosti i Predsjedništvu i drugima: riješite pitanja koja morate riješiti, a mi smo tu da vam pomognemo – istaknuo je Soreka.

Govoreći o ulozi EUFOR-a, Soreka pojašnjava da je riječ o vojnoj misiji čiji mandat nije da rješava unutrašnje političke ili pravne sporove.

– Mandat EUFOR-a određuje Savjet bezbjednosti UN. Misija je usmjerena na očuvanje sigurnog i stabilnog okruženja, a ne na sprovođenje domaćih zakona ili političke intervencije – kazao je Soreka.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA