SAFF

Sto dana Vlade KS: Imenovani stranački kadrovi, napravljena Facebook stranica, najavljeno pranje tramvaja

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Nedim Pobrić / Faktor.ba

Prvih 100 dana rada vlade je vremenski okvir nakon kojeg se u svim demokratskim društvima pravi rekapitulacija dotadašnjeg rada izvršne vlasti. Podvlačenjem crte ispod zbira vrlo mjerljivih parametara, poput onoga što je od obećanog ispunjeno i onoga što nije, te onoga što je urađeno i onoga što nije, kao rezultat se dobija ocjena rada vlasti.

U trocifreni broj dana rada zakoračio je i aktuelni saziv Vlade Kantona Sarajevo (KS). Ministri, predvođeni premijerom Edinom Fortom (Naša stranka), su 26. decembra 2018. godine položili zakletvu, obećavši da će uraditi sve u svojoj moći kako bi unaprijedili kvalitet života građana KS.

– Ovo će biti uvjerljivo najbolja Vlada KS – poručio je Forto još prije preuzimanja dužnosti.

Sastav Vlade, ispunjene kumovima te ministrima pripravnicima sa skromnim biografijama i stranačkim članskim karticama kao ključnim referencama, među građane nije ulijevao premijerov optimizam. Stotinu dana kasnije, kada je stiglo vrijeme za pravljenje etapnog proračuna, teze vladajuće “šestorke” o “najboljoj Vladi KS ikada” još su glasnije. Prava je šteta što javno isticanje subjektivnih doživljaja rada stranačkih kolega, prijatelja i kumova ne doprinosi kvalitetu života građana KS te nije relevantan parametar za ocjenu rada Vlade.

– Započinjemo borbu za kvalitetniji život na koji građani KS imaju svako pravo – poručio je Forto tokom predstavljanja svog programa.

Borbu za kvalitetniji život građana započeo je zahtjevom za isplatu paušala u Domu naroda Parlamenta FBiH. Najprije se branio tvrdnjom da se radi o administrativnoj grešci, da bi zatim priznao kako je zaista zatražio isplatu paušala, da je pogriješio i da mu je iskreno žao.

U međuvremenu se Forto uspješno držao ispod radara javnosti, povremeno statirajući na konferencijama za medije predsjedavajućeg Skupštine Elmedina Konakovića (Narod i pravda). U prvi plan je ponovo “iskočio” početkom marta, donošenjem odluke o 8. martu kao neradnom danu za sve uposlenice u javnim institucijama KS. Pored unošenja konfuzije zbog neprecizno definirane odluke, nimalo oduševljene njom nisu bile žene zaposlene u privatnom sektoru. Za većinu njih je 8. mart bio uobičajen radni dan tokom kojeg su “punile budžet” iz kojeg su isplaćene dnevnice onima iz javnog sektora.

Za prvi konkretniji doprinos kvalitetu života građana KS smo čekali do kraja marta. Tada je Forto izvukao keca iz rukava. Pokrenuo je – Facebook stranicu Vlade KS!

– Idemo sa Facebookom, idemo sa Twitterom, idemo sa Instagramom – slavodobitno je Forto obznanio svoj revolucionarni plan u video poruci upućenoj građanima.

U međuvremenu je Vlada usvojila dugo najavljivani Nacrt zakona o prijavljivanju, utvrđivanju porijekla i kontroli imovine izabranih i imenovanih dužnosnika, nosilaca izvršnih funkcija i savjetnika u KS, za kojeg je Transparency International utvrdio da je “pun manjkavosti”. Tim će se zakonskim rješenjem, smatraju predstavnici “šestorke”, građanima vratiti vjera u pravdu. O provodivosti tog zakona, uprkos kritikama na taj račun, ne govore previše, ali od vraćanja vjere u pravdu, kažu, ne odustaju.

– Želimo građanima vratiti vjeru u institut najobičnijeg konkursa za posao. To je jedna od prvih stvari koje ćete primijetiti – poručio je Forto u svom ekspozeu, ponovo istaknuvši obećanja svojih kolega iz “šestorke” o stručnosti kao dominantnoj referenci pri imenovanjima u odnosu na stranačku pripadnost.

– Naša obaveza je da oslobodimo javne ustanove, zavode i preduzeća od stranačke kontrole i stranačkog upravljanja – dodao je Forto u ekspozeu.

Uslijedio je užurbani i intezivni proces obaranja izvještaja javnih preduzeća, ali isključivo onih na čijim se čelu nisu nalazili kadrovi SBB-a, jednog od članova “šestorke”. Obaranje tih izvještaja značilo je i smjenu rukovodećih struktura te imenovanje novih. Vjerovatno sasvim slučajno, jer zašto ne vjerovati premijeru Forti, novoimenovani članovi upravljačkih struktura bili su listom članovi stranaka “šestorke”. Tako će, primjera radi, novi direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja (ZZO) KS biti “najstručniji kandidat”, ali iz Naroda i pravde ili SBB-a. U Upravnom odboru ZZO-a su već “najstručniji” članovi SDP-a, Naše stranke i Demokratske fronte. Na čelo Turističke zajednice KS ponovo je vraćen “turistički ekspert” Nermin Muzur, zastupnik Naroda i pravde u Parlamentu FBiH.

Od stranačke kontrole i stranačkog upravljanja su do sada “oslobođeni” GRAS, Rad, Park, ZOI ‘84 i Sarajevo-šume. Oslobodili su ih novi članovi upravljačkih struktura, uglavnom vlasnici članskih kartica stranaka “šestorke”. Smijenjen je i policijski komesar Mevludin Halilović, a na njegovo će mjesto doći “najstručniji kandidat” blizak Narodu i pravdi.

Jedan od najavljenih prioriteta aktuelne Vlade KS bio je promjena dosadašnjeg odnosa prema mladima. To obećanje je zaista ispunjeno. Umjesto 3.300.000 KM, koliko je 2018. godine izdvojeno kao pomoć mladima za rješavanje stambenog pitanja, u 2019. je aktuelna Vlada taj iznos ograničila na samo 400.000 KM. Možda je mladima uskraćena pomoć, ali je zato predsjedavajućem Skupštine KS Elmedinu Konakoviću za 120.000 KM povećan iznos kojeg će prema vlastitom nahođenju dijeliti nevladinim organizacijama.

Od naslijeđenih i novonastalih problema u KS, odnosno onih čije je rješavanje najavljeno kao prioritet, do sada je okončano njih, otprilike, 0 (slovima: NULA).

Vrijedi izdvojiti reformski potez, vožnju autobusom od zgrade Vlade do ceremonije otvaranja EYOF-a. Punih nekoliko stotina metara. Zakup autobusa mnogo je skuplja opcija od vožnje službenim automobilima na tako kratkoj relaciji, što obesmišljava tezu o uštedama kao motivima za ovaj potez.

Možda je vožnja autobusom ipak bila simboličan čin demonstriranja dobre volje aktuelne Vlade za rješavanje problema javnog gradskog saobraćaja. Ključni problem u tom segmentu je GRAS. “Šestorka” je odmah zasukala rukave i već je predložena implementacija neprevaziđenog dostignuća u procesu saniranja stanja u tom javnom preduzeću – pranje tramvaja. Nakon jednog takvog revolucionarnog čina, organizirana je konferencija za medije na kojoj je Konakovićev ekspert Haris Gušić, koji je kasnije optužen za zloupotrebe u GRAS-u, javnosti predstavio opravne tramvaje. Sudeći prema posljednjim upućenim prijedlozima, vizija saniranja stanja u GRAS-u počinje i završava upravo tim činom. Konakovićev je prijedlog da se i zastupnici uključe u akciju čišćenja tramvaja odbio Damir Nikšić, time propustivši jedinstvenu priliku da bude koristan član društva.

Ako je vjerovati predsjedniku Sindikata radnika GRAS-a i kandidatu SDP-a na posljednjim Općim izborima Adnanu Himzaniji, njegov stranački kolega i ministar saobraćaja Adnan Šteta je “slagao sve ono što je obećao” u vezi GRAS-a.

– Kao što je SDP slagao mene. GRAS nije Konzum, niti će biti. GRAS je firma u kojoj su radnici ostavili svoje kosti da ona preživi. Molim vas, nemojte pričati o poštenju i socijaldemokratiji kada radite za privatnike u ime građana – napisao je Himzanija pri obraćanju Šteti.

Možda je po pitanju gradskog saobraćaja urađeno malo, ali je zato po pitanju razvoja privrede urađeno ništa.

– Ministarstvo privrede ima zadatak da bude centralna tačka razvojnih i projektnih inicijativa – navodi se u Fortinom ekspozeu.

Među ne baš sadržajnim aktivnostima ministra privrede Harisa Bašića (Narod i prada), koji je dobio zadatak da bude “centralna tačka razvojnih i projektnih inicijativa”, izdvajamo posjetu sarajevskoj Drugoj gimnaziji, u kojoj se, kako je kazao, sa posebnim emocijama sjetio svojih školskih dana provedenih u toj školi. Imala je ta posjeta vjerovatno pozitivne efekte na ministrov ego, ali na privredu KS, teško. Što se privrednih manifestacija tiče, ministar je prisustvovao otvaranju festivala kafe, a pridržao je i baklju EYOF-a.

– Sve što smo ministri Adnan Šteta, Damir Filipovic i ja uradili u ovih 100 dana, sve je na osnovu programa, ideja, planova, vizije, vrijednog rada, podrške, glasova i povjerenja ukazanog od aktivista, članova i glasača SDP-a – kazao je prije nekoliko dana ministar rada, socijalne politike, raseljenih lica i izbjeglica KS.

Zasnovanost dosadašnjeg angažmana na programu, ideji, planovima i viziji sarajevskog SDP-a definitivno objašnjava činjenicu da su efekte njihovog “ministrovanja” mnogo više osjetili serveri Facebooka i ostalih društvenih mreža nego građani u KS.

Uzimajući u obzir kritički odnos prema radu prethodnih saziva vlasti, nerijetko sasvim opravdan, za očekivati je bilo da će čak i ograničen angažman u kratkom vremenskom periodu donijeti benefite građanima, što je i nas sav glas najavljivano po preuzimanju dužnosti. Danas, nakon 100 dana njihovog rada, kvalitet života građana nije pomjeren niti za milimetar, izuzmemo li one građane koji u svom novčaniku nose člansku kartu jedne od vladajućih stranaka. Vrlo je upitno da li je to ta promjena koja je građanima obećavana prije i nakon Općih izbora.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA